Sağlık

Mutant virüs nedir? Ne kadar ölümcül ve ne kadar hızlı yayılıyor?

Mutant virüs nedir? Ne kadar ölümcül ve ne kadar hızlı yayılıyor | İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, koronavirüsün yeni mutant türünün ‘kontrolden çıktığını’ söyledi. Britanyalılardan artık evde kalmaları ve en katı koronavirüs düzenlemelerine uymaları istendi. Ayrıca Noel kutlamalarını kısıtlamaları istendi. Bölge yöneticileri sosyalleşmenin yerel bölgelerle sınırlamalarını söylediler.

Mutant virüs!
Mutant virüs!

Yeni mutant virüs nedir?

Mutant COVID-19 oluşumu ve yayılımı hakkında hala kesin bir bilgi yok. Fakat yayılmasında üç faktör ortaya çıkıyor: A. Koronavirüs diğer versiyonlarına hızla değişebiliyor. B. Virüsün bazı kısımları mutasyonlar gösterdi. C. Bu mutasyonlardan bazılarının hücreleri enfekte etme yeteneğini artırdığı bulunmuştur.

Bu üç faktörle, yeni mutant virüs türünün kolayca yayılabileceğine inanılmaktadır.

Başbakan Boris Johnson, mutant koronavirüs türünün yüzde 70 daha fazla yayılma hızı gösterebileceğini söyledi.

Mutant virüs nedir? ÖLÜMCÜL MÜ?

Şimdiye kadar mutant koronavirüs türünün daha ölümcül olduğuna dair hiçbir kanıt yoktu. Fakat yine de bunun tespit edilip araştırılması gerekecek.

Bununla birlikte, bulaşıcılığın artması sadece genel kitleler için tehlikeli değildir. Aynı zamanda sağlık altyapısı için de endişe kaynağıdır.

HIZLI YAYILIYOR MU?

Virüsler geliştikçe, yeni mutant tür daha hızla yayılıyor gibi görünüyor. BBC’nin haberine göre, ilk vaka Eylül ayında tespit edildi. Ancak Kasım ayında Londra’daki vakaların yaklaşık dörtte biri mutant vakalardı. Aralık ayı ortasında bu rakam yaklaşık üçte ikiye yükseldi.

Mutant virüs, Londra, Güney Doğu ve Doğu İngiltere’de yoğunlaşmış durumda. Buna rağmen, varyantları İngiltere genelinde tespit edilmiştir.

Benzer bir varyant Güney Afrika’da benzer mutasyonlarla ortaya çıkmıştır. Ancak farklı bir tür gibi görünmektedir.

Mutant virüs nedir?
Mutant virüs nedir?

Virüste ne gibi değişikliler tespit edildi?

İlk analizde virüste 17 potansiyel değişiklik tespit edildi. Virüsün vücudun hücrelerine girmek için kullandığı spike proteininde değişiklikler oldu. Mutasyonlardan biri, ani yükselişin en önemli parçalarından biridir. Yani bu, ‘reseptör bağlama etki alanını’ değiştirmektedir. Bu etki alanının yükselişi vücut hücrelerinin yüzeyiyle ilk temas kurduğu zamanda meydana geliyor. Bununla birlikte virüsün daha kolay enfekte etmesini sağlayan değişimler oluşabilmektedir. Yani bu durumda virüs daha fazla yayılabilecektir.

AŞILAR MUTANT KORONAVIRÜS TÜRÜ ÜZERINDE IŞE YARAYACAK MI?

Şu ana kadar aşıların işe yaramayacağına dair bir kanıt yok. Bununla birlikte, önde gelen aşılar, mevcut ani artışa karşı bağışıklık tepkisi geliştirerek çalışmaktadır. Ayrıca aşılar, bağışıklık sistemini virüsün birkaç yerine saldırması için eğitir. Virüs parçaları mutasyona uğrasa bile, aşıların virüse karşı çalışması beklenmektedir.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.