Sağlık

Meyve ve Sebzeler Nasıl Sağlıklı Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Sağlıklı Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz | Herhangi bir sentetik gübre, böcek ilacı, yabancı ot ilacı, mantar önleme ilacı kullanılmadan üretilirler. Ayrıca olgunlaştırma metotları uygulanmaz, hormon, antibiyotik ve diğer kimyasal ilaçlar da kullanılmaz. Bunların yanında büyüme arttırıcı ve düzenleyici maddelerin üretim sürecinde kullanılmadığı ürünlere organik yetiştirilmiş yiyecekler diyoruz.

Sağlıklı meyve nasıl olur?
Sağlıklı meyve nasıl olur?

Buna ilaveten bu ürünlerin paketlenmesi, nakliyesi ve depolanması sürecinde de koruyucu maddeler, suni katı maddeleri, tütsü maddeleri vs gibi kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Sağlıklı Olur? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sonuç olarak bütün bu yukardaki şartlara uygun olarak yetiştirilen ve tüm bu safhalarda bağımsız kontrol firmaları tarafından denetlenerek sertifikalanan ürünlere Organik Ürün denir. Organik veya ekolojik ürün satın alırken etiketleri incelenmelidir. Ayrıca uluslar arası geçerli olan yetkili bir kuruluşun verdiği sertifikaya ait bilgileri görmemiz gerekir!

Meyveler,

Meyveler üretimleri sırasında püskürtülen kanserojen böcek ilaçları ile böceklerin vereceği zarardan kurtulurlar.
Ancak bizim için de zehirli bir tuzak haline gelebilirler.

Zaman zaman meyveleri kendi elinizle yıkamayı deneyin! Böylece elinizle kaygan madde petrol ürünü mumu hissedeceksiniz. Ayrıca içinde muhtemelen kanserojen mantar ilacı olan “benomyl ve sodyum
orthophenyl phenate” kimyasalı bulunabilir. Yani elma, avokado, greyfurt, limon, portakal, kavun şeftali, kavun, karpuz, ananas vs. gibi meyvelerin kabuklarında bu mumlara sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Bazı portakalların daha renkli görünmeleri için “Citrus Red 2″ boyası ile boyandığı öne sürülür ki Citrus Red 2 kanserojendir.

Meyve ve Sebzeler
Meyve ve Sebzeler

Meyve ve Sebzeler, Ne yapmalıyız?

Meyveleri soyarak yiyebilirsiniz elbette. Ancak bu arada kabuklarda bulunan besin maddelerinden vaz geçmiş olacaksınız. Meyveleri sabun ile yıkayabilirsiniz ancak üzerleri mumlu ise ilaveten fırçalamanız gerekir. Yani bu konuda en kabul edilebilir yöntem organik meyveleri tercih etmektir.

Sebzeler,

Meyveler için söylediklerimiz yani böcek ilaçları ve mum ile kirlenme sebzeler içinde geçerlidir. Yani en iyi yöntem organik yetiştirilmiş sebzeleri tercih etmektir. Sebzelerde bulunabilecek mikro organizmaların yarattığı bakteri kirliliği için sebzeleri 5-10 dakika, içine bir miktar sirke ilave olunmuş suyun içinde bekletmek faydalı olacaktır.

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.