Sağlık

Madde Bağımlılığı ve Ondan Kurtulmak! Önce kurtulmaya karar verin!

Bağımlılıktan Kurtul!

Madde bağımlılığı ve kurtulmak için yollar | Uyuşturucu kullanımı, pek çok toplumu saran en ölümcül ve acı verici sonuçları olan alışkanlıklardan biridir. Uyuşturucu kullanıcısı, ailesi, arkadaşları ve komşuları üzerinde yıkıcı etkiler bırakır. Uyuşturucu, insanlara başlangıçta zevk veren aldatıcı bir duygu yaşatır. Kısa bir süre sonra, uyuşturucu kullanımı uyuşturucu bağımlılığına dönüşür!

Uyuşturucu bağımlısı olmamak için önce ondan uzak durun! Bunun için öğrenin ve okuyun ve nasıl bir illet olduğunu anlayın!

Birkaç kez uyuşturucu alındıktan sonra, zevk uçar gider. O insanlar, artık iyi hissetmek için uyuşturucu almazlar! İlaçları almalarının sebebi kendilerini inanılmaz derecede hasta hissetmeleridir. Bu uyuşturucu alımında hiç bitmeyen bir döngüye yol açar. Bu döngüyü sona erdirmenin tek yolu uyuşturucu bağımlılığı tedavisidir. Bu çembere girdiğinizde, çok ciddi bir şekilde uyuşturucuyu nasıl bırakacağınızı düşünmeye başlamanız gerekir!

Madde bağımlılığı ve ondan kurtulmak! İyileştirme ve maliyet!

Elbette ki uyuşturucunun insana ve topluma verdiği zararlar parayla ölçülemez fakat devletlerin dikkatini daha fazla çekmek için bu datalar da önemlidir!

Ancak, bir madde bağımlısının terapilerle ve rehabilitasyonla kurtarılmasının maliyeti sadece 290 $. Açıkçası uyuşturucu bağımlılığı mücadelesi, parasal düzeyde de devletlerin ve vatandaşların yararınadır. Daha da önemlisi, terapi aileleri daha mutlu ve topluluklar daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur.

Şiddet, suç ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar uyuşturucu kullanımıyla artar. Uyuşturucu kullanıcılarının ihtiyaç duydukları yardımı onlara ulaştırmak, bu faktörleri önemli ölçüde azaltır. Aile içi şiddet düşer. Soygun ve cinayet gibi suçlar daha düşük seviyelere iner. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar daha az yaygınlaşır çünkü uyuşturucu kullanan kişilerin prezervatif kullanma olasılığı çok daha düşüktür. İstediğiniz kadar kabadayı olun veya şu vurdu kırdı, mafya dizilerinden rol çalmaya çalışın uyuşturucuya bulaştığınızda reisiniz o olur!

Madde bağımlılığı ve kurtulmak için yollar! Madde bağımlılığı ve terapi.

Uyuşturucu bağımlılığının yok edilmesi için çeşitli yöntemleri vardır. Kullanılan işlemin türü alınan özel maddeye ve kullanım süresine bağlıdır. Uyuşturucu bağımlılarının her türlü ihtiyacına yardımcı olmak için kısa vadeli ve uzun vadeli terapiler mevcuttur. Hangi terapi uygulanırsa uygulansın, en az üç ay terapiye devam eden kullanıcıların uyuşturucuyu bırakma olasılığı daha yüksektir. Kısa süreli uygulama, altı aya kadar sürer. Hastalara yatarak iyileştirme veya ilaçla takviye yapılabilmektedir. Ayakta iyileştirme veya üçünden herhangi bir kombinasyon da uygulanabilmektedir.

İlaç tedavisi almak isteyenlere, bağımlılık yapan maddenin etkilerini taklit eden sentetik bir reçeteli ilaç verilir. Bu yoksunluk belirtilerini azaltır, bu da herhangi bir bağımlıyı tekrar uyuşturucu kullanıcısı yapmak için yeterlidir! Yani ilaç ile iyileştirme verimli olmayabilir. Uzun süreli terapi 6-12 ay sürer ve terapi guruplarıyla en iyi sonuca ulaşılır.

Uzun süreli terapi, uzun zamandır bağımlı olanlar, suç eğilimleri olanlar ve artık sosyal açıdan iyi durumda olmayan, çalışamayanlar için en iyi iyileştirme türüdür. Bu bağımlılar diğer uyuşturucu bağımlıları ile aynı tesiste yaşar ve terapilere katılırlar.

Uyuşturudan kurtulmak için hayatını nasıl değiştireceğini öğren!

Uzun süreli rehabilitasyon, bağımlının sosyal sorunlarla başarılı bir şekilde başa çıkabilmesi için dış etkilerden uzak kalmasını sağlar. Bağımlılar eski davranışlarını değiştirmeyi öğrenirler. Uyuşturucu almalarını tetikleyecek herhangi bir yerden veya kişiden uzak durmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenirler!

Reçeteli İlaç Bağımlılığı!

Dünyanın elinde patlamaya hazır yeni bir bomba var – reçeteli ilaçların kötüye kullanımı. Zaten yasadışı uyuşturucu kullanımını önlemek için sürekli bir mücadele halindeyken şimdi, reçeteli ilaçların kötüye kullanımına karşı başka bir savaş daha vermek zorunda kalıyoruz. Genç yetişkinler ve yaşlılar arasında reçeteli ilaç bağımlılığının yükselişi ile, bu savaşı kazanmak daha zor hale gelmektedir.

Bu insanlar doktorlar tarafından reçete edilen ilaçları alıp kötüye kullanıyorlar. Onlar, aslında hastalıkları iyileştirmek için o ilaçları almıyorlar ya da doğru dozda ilaç kullanmıyorlar. Genç yetişkinler arasında, değişmiş bir zihinsel durum elde etmek için reçeteli ilaçlar kullananlar var. Yaşlılar ise doktorlar ve eczacılar tarafından kendilerine verilen talimatları takip etmiyorlar. Bu gerçekler nedeniyle, reçeteli ilaç bağımlılığı giderek artıyor.

Reçeteli İlaç Bağımlılığı, Yaşlılar!

Yaşlı insanlar çeşitli nedenlerle reçeteli ilaç bağımlılığından mustarip olabilirler. İlk olarak, yaşlıların üç kat daha fazla reçeteli ilaç alıyor olma olasılığı vardır. Bu grup, yaşlanma nedeniyle ortak rahatsızlıklardan mustariptir ve reçeteli ilaçlar genel kullanımda daha yaygın hale gelmiştir. Reçeteli ilaç bağımlılığı riskini artıran bir faktör ilaçların yanlış reçete edilmesi ve yüksek dozlarda verilmesi olabilir.

Yaşlı insanlar, ilaçları genç insanlardan çok daha hızlı metabolize eder. Doktorlar genellikle bu gerçeği unutur ve hastanın ihtiyacı olandan daha yüksek dozlarda reçeteler yazarlar. Yaşlılar arasında reçeteli ilaç bağımlılığı konusunda rol oynayan başka bir faktör de ilaçlar ile birlikte kullanım talimatlarına düşük uyum gösterilmektedir. Onlar kullanım kurallarını niçin daha fazla terk ediyorlar çünkü ilaçların yeterince hızlı tesir etmediğini hissediyorlar yada en son ilacı ne zaman aldıklarını unutuyorlar.

Gençler ve genç yetişkinler,

Gençler ve genç yetişkinler farklı nedenlerle reçeteli ilaç bağımlılığı ağına düşmektedir. Bu insanlar değişik ve güçlü bir zihin yapısı elde etmek için reçeteli ilaç kullanırlar. Genellikle depresyonla savaşmak için ve mutluluk elde etmek için bu yolu denerler. Onlar zihinsel yüksek bir aktivite elde etmek isterler ve bunun yasadışı uyuşturucu kullanmaktan daha az riskli olduğunu bilirler.

Üniversite öğrencileri genellikle eğitime uzun saatler tahammül edebilmek için bazı ilaçlar alırlar. Ancak, reçeteli ilaç kötüye kullanımı ile yasadışı uyuşturucu kullanımı arasında güçlü bir korelasyon vardır. Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’ne göre, reçeteli ilaçları kötüye kullanan gençler ve genç yetişkinlerin yasadışı uyuşturucularla da denemeler yapma olasılığı çok daha yüksektir.

İnsanlar, reçeteli ilaçların kötüye kullanımının bağımlılık ve yoksunluk krizleri gibi belirtiler ile gerçekten büyük bir sorun olduğunun farkında değiller. Bu bağımlılar, rehabilitasyon merkezlerinde, yasadışı uyuşturucu kullanıcıları gibi terapi ve iyileşme sürecinden geçmelidirler. Yoksunluk yaşarken, hastalar şiddetli titreme, kusma, halüsinasyonlar, anksiyete, depresyon, kas krampları gibi rahatsızlarda mustarip olurlar.

İyileşme metotları,

Bağımlı hastalığını ve iyileşmeyi kabul ederse. Davranışsal ve farmakolojik olmak üzere iki yol vardır. Davranış terapisi reçeteli ilaç bağımlılığından mustarip insanlara eylemlerini değiştirmeyi öğretir. Uyuşturucu olmadan nasıl yaşanacaklarını öğrenirler ve doğrudan veya dolaylı olarak uyuşturucu kullanımını teşvik eden durumlardan kaçınırlar.

Ayrıca hastalar bireysel, aile ile veya grup terapilerine de katılırlar. Farmakolojik yöntemde yine reçeteli ilaçlar kullanılır. Fakat bu son derece yakın gözetim altında yapılır. Bu ilaçlar yoksunluk, çöküntü belirtileri rahatlatmak, aşırı dozu azaltmak ya da yavaş yavaş bir şekilde bağımlılık yapan ilaçtan hastaya uzaklaştırmak için yapılır.

Çoğu rehabilitasyon merkezi her iki yöntemi birleştirerek hastaları iyileştirmeye çalışır. Hastaları bu illetten kurtarma söz konusu olduğunda bunları deneyin. Bu iki yöntemin birden uygulanması ile iyileşme için iyi sonuçlar  alınır.

Madde bağımlılığının etkileri;

Milyonlarca insan her yıl uyuşturucu bağımlılığı ve madde kullanımı sebebiyle acı çekiyor! Uyuşturucu kullanımı beyni değiştirir ve insanların sosyal, davranışsal, zihinsel hayatlarında ve diğer birçok yönde arızaya neden olur. İnsanlar işlerini, evlerini, ailelerini ve arkadaşlarını uyuşturucu bağımlılığından dolayı kaybederler. Bu kesinlikle bağımlıların istediği şey değil ama hayatları kontrolden çıkıyor ve sonra değer verdikleri her şey onların ellerinin altından kayıp gidiyor.

Uyuşturucu bağımlılığı, hatayı kabul etmeyen bir hastalıktır!…

Kısa ve uzun süreli uyuşturucu kullanımının etkilerini anlamayanlar genellikle bağımlının zihinsel ve fiziksel durumuna karşı çok duyarsızdırlar. Evet, hasta bunu kendi kendine yapmıştır ama bu yine de bir hastalıktır.

Birçok insan uyuşturucu kullanıcılarının neden bu kötü şeyi bırakmadıklarını düşünüyorlar. Uyuşturucu bağımlılığını durdurmanın aslında olduğundan daha kolay olması gerektiğini düşünüyorlar. Bazıları, kişinin bunu kendine yaptığı düşüncesine sahiptir ve kimsenin onlar için üzülmemesini isterler. Bu insanlar uyuşturucunun zihni nasıl etkilediğini anlasalar, uyuşturucu bağımlılığı algıları değiştirilebilirdi.

İlaçlar ilk anda yoğun bir coşku duygusuna neden olur. Ve sonra uyuşturucu kullanıcısı çok güçlü bir zihinsel ve fiziksel çöküş yaşar. Bağımlıda yoğun depresif duygular devreye girer ve vücut hastalanır. Bu çöküntü noktası veya çarpışma sırasında, kişi hemen yasadışı uyuşturucudan başka bir doz istemek zorunda kalır bulamazsa vücut çok zorlu hastalık tepkileri vermeye başlar.

Bu zihinsel çöküş ve fiziksel ağrılar kısa veya hafif değildir. Onlar zihin ve beden içinde uzun, şiddetli ve zayıflatıcı darbeler yaratır. Kısa süre sonra uyuşturucu bağımlısı artık daha yüksek haz için değil korkunç çöküşleri önlemek için madde alır.

"<yoastmark

Madde bağımlılığı ve ondan kurtulmak için yollar!

Uyuşturucu bağımlılığından mustarip olan biri kendisi bırakmak istese bile, profesyonel yardıma ihtiyacı vardır. Bu illet İlaçları bırakmaya çalışan herkes korkunç çöküş ve yoksunluk belirtileri yaşayacaktır. Bağımlılar titreme, terleme, mide bulantısı, ishal ve diğer belirtiler gösterir. Bağımlı kişinin hayatına mal olabilecek semptomlar onu ele geçirir.

Bağımlının kalp hızı dramatik bir şekilde artar veya azalır ve bu da ölüme yol açar. Bu sonuçlar nedeniyle, bağımlıları tıp uzmanlarının gözetiminde uyuşturucudan kurtarmak için çalışmalısınız. Doktorlar ve hemşireler iyileşmelerini sağlamak için hastalarını izleyebilirler. Bir tıbbi personel de süreci biraz daha az acılı geçirmek için bir yardımcıdır.

Kurtarmak sadece ilk adımdır!

Bir ağımlıyı, bu uyuşturucu denen şeytan işi pislikten kurtarmak sadece bir ilk adımdır. Uyuşturucu tekrar kullanma tuzağına düşmek çok kolaydır. Bunu önlemek için en iyi yol uzun süreli tedavi ve iyileşme sonrası da takiptir. Doktorlar davranış terapisi, farmakolojik iyileştirme veya her ikisinin bir kombinasyonunu önerebilirler.

Hasta tam olarak iyileşmek için bu iyileştirme yöntemlerine tam olarak uyacağını taahhüt etmeli ve buna inanmalıdır. Buna ek olarak, hastanın arkadaş ve aile desteği varsa çok yararlı olacaktır. Devlet yardım sistemleri, çocuk koruma hizmetleri de uyuşturucu bağımlısının kurtulma olasılığını artırır.

Ne de olsa bağımlılar da birer insandır. Onlar da başkaları gibi duygusal ve ruhsal olarak savunmasız olabilirler. Ve onlar da hapse girmek, ailelerini kaybetmek ya da işlerini kaybetmek istemiyorlar!

Eğer onların aile, arkadaş ve yakınlarından desteği yoksa uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele etmek çok daha zor olacaktır. Onları yargılayıp aşağılamayın çok ciddi bir hastalığa tutulduklarını düşünün ve yanlarında olun! Siz hiç hastalanmadınız mı? Onlara, bu kötü alışkanlığı yenmeleri için yardımcı olun.

Madde bağımlılığı ve ondan kurtulmak asla bitmeyen bir mücadeledir!

Uyuşturucu rehabilitasyonu sadece uyuşturucu bağımlılığı için bir tedavi yöntemi değildir. Hayır, sadece bir isim de değildir aynı zaman da  bu bir fiildir. Uyuşturucu rehabilitasyonu sorumlulukların, sosyal aktivitelerin, zihinsel ve duygusal deneyimlerin kontrolünü tekrar ele geçirmek için gereken bir süreçtir. Bir sürü hemşire, doktor, psikiyatrist ve danışmanla başlamaz veya bitmez. Bu, bağımlı ile başlar ve onunla sona erer. Her şey bağımlının kendini kurtaracağına olan inancı ile başlar ve devam eder.

Uyuşturucu kullanımı hakkında en ünlü ve gerçek klişe; ‘İyileşme için ilk adım bağımlılığın kabul edilmesidir’. Kişi bunu fark edene kadar, uyuşturucu rehabilitasyonu için umut yoktur. Hiçbir mahkeme kararı, aile savunması veya ölümün ucundan dönen deneyimler, bir bağımlının uyuşturucu rehabilitasyon profesyonellerinden yardım istemesine yol alamayacak. Kendi içinde, uyuşturucunun kontrol ettiği bir hayatı sürdürmek istemediğini benimsemelidir.

Uyuşturucu bağımlıları bir sorun olduğunu kabul etmelidir. Ancak, bu sorunla tek başlarına mücadele etmeye çalışmamalıdırlar. Bazen gurur ve korku uyuşturucu rehabilitasyon merkezleri aracılığıyla ek yardım arayan bir uyuşturucu kullanıcısını engeller. Bu akıllıca değildir… Profesyoneller uyuşturucu bağımlısını kurtarmak ona yardımcı olmak için vardır.

Profesyonellerden ve Aileden Destek!

Profesyoneller gerekli yeterliliklere, yıllarca çalışmaya ve deneyime sahiptirler. Onlar ortalama bir kişinin, uyuşturucu rehabilitasyonunda kullanılan metot ve prosedürler hakkında bildiğinden çok daha fazlasını bilirler.

Genellikle, aile ve arkadaşlar desteği iyileşen bir bağımlı ve uyuşturucu rehabilitasyon merkezi için son derece önemlidir. Destekleyici aile üyeleri olanlar önemli ölçüde daha fazla kurtulma şansına sahiptir.

Yakın ailesi olmayan, ailesiyle sıkı ilişkileri olmayanlar, destek gruplarına dahil olduklarında, hiç ailesi veya arkadaşı olmayanlara göre uyuşturucu kullanımını bırakmaları olasılığı çok daha yüksektir. Hayatlarında bu önemli insanlar zihinsel ve fiziksel sağlık için güçlü birer motive edici olurlar. Onlara sürekli teşvik ve sevgi sağlarlar.

Rehabilitasyon Merkezleri;

Kullanıcı uyuşturucu bağımlılığını kabul ettikten ve bir uyuşturucu rehabilitasyon merkezinde bakım istedikten sonra bile, tam bir yaşam tarzı değişikliği olmalıdır. Yoksa, her şey kaybolacak ve eski alışkanlıklarına geri dönecektir. Nüksetmeyi önlemenin en iyi yolu, yaşam boyu uyuşturucu rehabilitasyonuna devam etmektir. 12 adımlı programları izleyin. Ona daha önce kurtulmuş arkadaşlıklar bulun ve devamlı görüşmelerini sağlayın sonunda buna değecektir.

Bir uyuşturucu rehabilitasyon merkezi düşündüğünüzde, büyük olasılıkla çok soğuk ve davetsiz görünen bir klinik ve yalın, buz gibi beyaz bir yer aklınıza gelir. Hastaları dürten, devamlı ilaç veren ve psikolojik muayene yapan doktor ve hemşireleri hayal edin! Böyle bir yer, herhangi bir uyuşturucu bağımlısının ihtiyacı olan yardımı almalarını engellemeye yeter. Uyuşturucu rehabilitasyon merkezi sıcak ve samimi olmalıdır. Böyle yerler doğal olarak daha çok iyileştirme oranına sahip olacaklardır.

Yapılan araştırmalar, uyuşturucu ve alkol bağımlılarının iyileşme için “Büyük oranda duygusal desteğe ve yeniden hayat düzenlemesine” ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Maddeden insanları kurtarmanın en iyi yolu spritüal, ruhani yol göstermedir.

Evinizde gibi hissetmelisiniz!

İlk günden itibaren bağımlı rehabilitasyon merkezinde evinde gibi hissetmelidir. Bina veya tesiste rahat bir oda ve kahvaltı olmalıdır. Odalar hastane veya klinikler gibi bembeyaz olmamalı… Odalar, konukları rahatlatmak için zengin toprak tonları ile tasarlanmalıdır. Ev sahibi misafirperver ve yardımcı olmalıdır. Personel samimi olmalıdır. Öğretmenlerin daha önce bağımlı olup sonra kurtarılmış kişiler olması son derece faydalıdır.

Bağımlılık belirtileri!

Bu şekilde, öğretmenler misafirlerin mücadelelerini gerçekten anlarlar ve ne yapabileceklerini bilirler. Aynı zamanda, öğretmenleri daha önce bağımlı olup iyileşmiştir. Böyle olunca eski bağımlılık alışkanlıklarından kurtulmaya yatkın olduklarını fark etmelerine de yardımcı olurlar. Ayrıca ortak bir deneyime sahiptirler. Böylece öğretmen ve öğrencinin güçlü bağlar kurmaları ve birbirlerini desteklemeleri çok daha kolaydır.

Öğretmen ve öğrencinin birbirine bağlanması önemli olsa da, uyuşturucu rehabilitasyon merkezindeki tüm katılımcıların birbirlerine yardım etmesi de çok önemlidir.

Madde bağımlılığı ve ondan kurtulmak sana bağlıdır! Kendine yardım et!

Rehabilitasyon merkezleri kurtuluş yolunu öğretmeli ve tüm grup arasında iyileştirici bir ilişkiyi teşvik etmelidir. Bu programlarda esas olan bireyin kendi kendisini kurtarmasıdır. Bu nedenle, öğretmenler ve grup tek başına ona yardımcı olamaz. Uyuşturucudan arınmaya kendini adamış olmalı… Uyuşturucu rehabilitasyon merkezinde olmayı istemelisiniz. Bununla birlikte iyileşen bir bağımlı olarak en yüksek hayat potansiyeline ulaşmayı arzulamalısınız.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.