Sağlık

Kalp hastalıkları ve şeker! Şeker hastalığının kalp üzerindeki etkileri

Kalp hastalıkları ve şeker | Şeker hastalığı beyin, böbrek, göz arterlerinde olduğu gibi kalp damarlarında da  bozukluklar meydana getirir. Özellikle kandaki şeker seviyesinin kötü kontrol altında olduğu vakalarda kandaki kolesterol de yükselmekte ve riski artırmaktadır.

Ayrıca diyabetli kişilerde kanda trombositlerin birbirine yapışması ve pıhtı teşekkülü daha kolay olmaktadır.
Şişmanlık koroner arter hastalığının meydana gelmesinde indirekt etkilidir. Zaten bu kişilerin kandaki kan ve şeker oranları fazla, arter basıncı yüksektir. Bu şekilde şişman kişiler birçok risk faktörünü bir arada taşımaktadırlar.

Kalp hastalıkları ve şeker, Hareket bereket:

Fiziksel aktivitenin koroner arter hastalığında koruyucu bir etkisi olduğu ispatlanmıştır. Düzenli günlük egzersizlerinin kan kolesterolünü azalttığı, arter basıncını kontrol altına alabildiği bildirilmektedir.

Hareketsiz yaşantının ise sedanter hayat hastalığı için hazırlayıcı bir faktör olduğu kabul edilmektedir.
Ayrıca hormonal faktörlerden tiroid beynin az çalışması ve oral doğum kontrol hapı kullanılması birer risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Kalp hastalıkları ve şeker, Stres ve üzüntü,

Günlük yaşamdaki stressler, sosyo-ekonomik ve çevre faktörleri ve kişilik yapısı koroner arteriyosklerozu hazırlayıcı risk faktörleridir. Özellik emosyonel stresler miyokard infarktüsüne sebep olabilirler.

Öfkeyle kalkan kalbine oturur,

 

Psikolojik yapılarına göre insanlar tip A ve tip B diye iki gruba ayrılmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda tip A’da tip B’ye göre koroner arter hastalığının iki kere fazla olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tip A kişilik yapısına sahip kişiler; sinirli, agresif, çok çabuk kızan, hiperaktif, uyumsuz ve huzursuz kişilerdir.

Kalp hastalıkları ve şeker!
Kalp hastalıkları ve şeker!

Şeker ve stresin kalbe etkisi,

Ağır üzüntüler, çok sevilen bir yakının ölümü, iş değiştirilme, iş ve büyük miktarda para kaybı, boşanma gibi psikolojik stresler de birer sebep olarak gösterilmiştir.

Bütün bu faktörlerin yanında soğuğun damarlarda ani spazmlar yaparak hastalığı meydana getirici etkisi vardır.
Ayrıca hiperürisemi de (gut hastalığı) arteriosklerosisde bir risk faktörüdür. Bununla birlikte kanda ürik asit seviyesi yüksek olan hastalar hiçbir şikayet olmasa bile özel diyete alınmalı ve gerekli tedavisi verilmelidir.

Ailevi yatkınlık irsiyetin de hastalıkta önemli olduğu unutulmamalıdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.