Sağlık

Kadınlarda cinsel soğukluk nedenleri ve uzman tavsiyeleri

Kadınlarda cinsel soğukluk nedenleri ve uzman tavsiyeleri | Kadında seksüel isteksizlik veya frijitlik, kadınlarda düşük libido (cinsel dürtü) anlamına gelmektedir. Bu sebeple yaygın olarak kullanılır. Bu terim genellikle duygusal olarak çökmüş bir kadın olarak kullanılır. Ayrıca eşinin cinsel ilerlemelerine yanıt vermeyen bir kadını tanımlamak için yanlış bir şekilde kullanılmaktadır. İki tanım da tam olarak doğru değildir.

Kadınlarda cinsel soğukluk: cinsel istek eksikliği psikolojik olarak bir kişinin bilinçaltına yerleştirilmiş olabilir! Ayrıca bu konu ele alınması veya tartışılması gereken daha büyük sorunlarla bağlantılı olabilir. Bazı durumlarda, kadınlar düşük libido hissedebilirler. Ve yani cinsel yakınlığı reddedebilir veya kaçınabilmektedirler. Ayrıca orgazma ulaşamadan cinsel aktiviteye çok az bir zevk tadarak devam ederler.

Diğer durumlarda, kadınlar uyandırılmakta zorluk çekebilmektedir. Bunun yanında seks yapmak kadında önemli ölçüde ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir. Ancak temel nedeni duygusal ya da fiziksel olsa da frijitlik en güvenli ilişkilerde bile çatışma ve gerginlikle sonuçlanabilmektedir.

Kadınlarda cinsel soğukluk: Kadında cinsel disfonksiyon,

Kadınlarda seksüel soğukluk ve orgazm olma bozukluğunu, bu konuda araştırmacı olan Amerikalı J. J. La Ferla aşağıdaki şekilde sıralamıştır.

1 ) Psikososyal faktörler
2 ) İlişki kusurları
3 ) Kızgınlık, düşmanlık
4 ) Zayıf ilişki, saklı kayıtlar
5 ) Sadakatsizlik, güvensizlik
6 ) Kötü tecrübeler
7 ) Gelişme çağlarında karmaşık mesajlar
8 ) Güçlü dini inançlar
9 ) Akraba ile cinsel temas veya tecavüz
10 ) Depresyon
11 ) İlaç ve alkol tutkunluğu
12 ) Organik faktörler
13 ) Kronik hastalıklar
14 ) Gebelik
15 ) Farmakolojik ajanlar
16 ) Endokrin değişiklikler
17 ) Fizyolojik dalgalanmalar
18 ) Endoksinopati

Aslında seksüel fonksiyon bozukluğu frijidite denilen libido azalmasını bir kenara bırakırsak iki önemli anatomik denebilecek olay bulunmaktadır.

a- Disparoni
b- Vaginismus

Kadınlarda cinsel soğukluk: Kadınları anlamaya çalışmak,

Kadınlarda seksüel soğukluğun sebeplerinden biri disparoni yani ağrılı cinsi münasebettir. Başka bir deyişle cinsi
temas sırasında kadın acı duyar.

Disparoni ya vajinal fizyolojik yetersizliklere (hormonazlığı, iltihap, yara vb.) ya da iç organların komşu organlarLa olan iltihab, tümöral (ur)  patolojik hallerde meydana çıkan olaydır.

Kadınlarda cinsel soğukluk!
Kadınlarda cinsel soğukluk!

Kadınlarda seksüel soğukluk;

Disparonili kadının doğum, cerrahi müdahaleler sonucu yırtık skatrisleri, endometrixosizlig, latum varisleri vb. doğaldır ki disparonli seksüel soğukluk getirecektir.

Ayrıca unutmamak lazımdır ki kadın genital iç organlarının itilmesi de normalde dahi kadında bir miktar ağrı yapar.

Cerrahpaşa TIp Fakültesi Doğum ve Kadın Hastalıkları Kliniğinde rastgele muayeneye gelen kadınlarda anket yapılmıştır. Ve alınan cevaplarda % 34,2 Disparoni ve % 36,2 Vajinismus görülmüştür.

Kadın hastalıkları ve çilesi,

Olay doğrudan doğruya bir kadın doğum uzmanını ilgilendirir. O nedenle böyle şikayeti olan kadınlar bir tıp uzmanına baş vurmalıdırlar.

Vajinismus da iritasyona bağlı ortaya çıkabilmektedir. Ve yani yukarıda belirtilen hastalıklara bağlı olarak biyolojik olduğu gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir.

Konu hekimler tarafından araştırılmalıdır. Psikolojik vajinismuslarda, Kegel daha önce özel bir alet ile yapılan jimnastikten bahsetmektedir. Ayrıca bunun yararlı olacağı bir çok araştırıcı tarafından belirtilmektedir.

 

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.