Sağlık

Kadın Göğsü Problemleri! Göğüs Nasıl Kontrol Edilir?

Kadın Göğsü Problemleri! Göğüs Nasıl Kontrol Edilir | Güzel bir göğse sahip olmak kadar, onları tanımak ve doğabilecek anormallikleri önleyebilmek de bir o kadar önemlidir. Vücudunuzun kimi yerlerindeki değişmelerin farkında olmalıyız. Özellikle de göğüslerde ki değişimleri takip etmeliyiz.

Kadın Göğsü Problemleri! Göğüs Nasıl Kontrol Edilir?

Kolunuzda bacağınızda ya da yüzünüzde aşırı sivilceler, bir kızarıklık ve şişkinlikler olduğunda, doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz. Fakat göğüsleriniz, acaba onları gerçekten tanıyor musunuz? Kadınlar göğüsleri kendileri veya yakınları tarafından düzenli olarak elle dokunarak ve okşanarak kontrol edilmelidir. Bu sağlığınız için hayati önemde olabilir.

Kadın göğsü sağlık kontrolü
Kadın göğsü sağlık kontrolü

Kendini Elle Yoklama

Bir elin parmakları ve diğer elin avuç içiyle göğüs uçları ve çevresine dokunun. Bu işlem gögüs yapınızı tanımanızı sağlayacaktır. Göğüs dokusunu ve çevresindeki değişik boylarda yuvarlakları hissedeceksiniz. Araştırmanızı boğumlar zincirini izleyerek koltuk altına kadar sürdürün. Acele etmeyin.

Bu araştırmanızı, vücudunuzun bu bölümünü yeterince tanıyana dek sürdürün. Önce göğüslerinizin simetrik olmadığın fark edebilirsiniz. Başlangıçta doktorunuzdan kesin araştırma yöntemini göstermesini de isteyebilirsiniz.

Elle Göğüs Kontrolü Ne Zaman Yapılmalıdır?

En iyi zaman, adet kanamasından hemen sonra, göğüslerin dinlenmeye çekildiği gergin ve ağrılı olmadığı zamandır.

Kadın Göğsü Problemleri! Göğüs Kontrolün Önemi Nedir?

Öncelikle her türlü değişimi (biçim bozulması, çatlama, kan birikimi, akıntı, şişlik, agru), önemsiz görülmemelidir. Kanser belirtileri olabilecek endikasyonları fark etmiş olabilirsiniz . Günümüzün teknolojisi çok geç kalınmadığı sürece, kanseri yenebilecek düzeydedir. Büyüklüğü 2 cm’ye ulaşmayan tümörlerin tedavi şansı %90’dır. 30 yaşından önceki şişkinlikler genellikle zararsızdır.

Hormonsal bir bozukluktan, küçük kistlerden ya da uzun hücrelerden kaynaklanabilir. 50 yaşından sonra tehlike daha da artar

Göğüs akıntısı kontrolü
Göğüs akıntısı kontrolü

Not:

Hastalığınıza kendiniz karar vermeyin. Bunu ancak bir doktor yapabilir. Yine de fark ettiğiniz değişiklikleri ona iletmekten çekinmeyin. Belli zamanlarda oluşan normal değişiklikleri de gözden uzak tutmayın.

Kadın Göğsü Problemleri! Temel Göğüs Bozuklukları

Ameliyat ya da estetik tedavi yardımı olmadan yuvarlak ve hiçbir hatalı yapısı olmayan bir göğsün bulunması çok sık rastlanacak bir şey değildir.

Yalnızca çok genç kızlar, idealdeki gibi dik ve iyi yerleşmiş göğüslere sahiptirler. Temel bozukluklar arasında aşağıdakiler sayılabilir.

Ptoz

Daha basit bir deyişle göğsün kıvrılmasıdır. Nedenleri çeşitli olabilir. Annelik, yaşlılık. çok büyük göğüsler gibi. Önemli ptozlar ancak estetik ameliyatla yok edilebilir. Ptoza menopoz da neden olabilir. Bu dönem-
de göğüsler, ergenlik öncesi iç yapısına dönüşür; salgı dokuları küçülür, boş bir çuval gibi düzleşir.

Hipertropi

Göğüsler çok büyüktür. Nedeni fazla kilolar olacağı gibi hormon salgılamasının fazlalığı da olabilir.

Kadın göğsünün elle kontrolü
Kadın göğsünün elle kontrolü

Kadın Göğsü Problemleri! Hipotropi

Hipertropinin tersidir. Göğüsler olgunluk çağında bile çok düşüktür. Ergenlik öncesi göğüs görünümündedir. Nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Büyütmek için hormon tedavisine baş vurulabilirse de sonuçlar kesin değildir.

Asimetri

Çift organların hiçbirinin birbirine tam benzemediği durumlardır. Bir göğüsü normal derecede gelişmiş, diğeri ise çok küçük ya da büyük olan kadınlar da vardır. Bu durum ameliyatla düzeltilebilir.

Kadın Göğsü Problemleri! Polimasti

Bu çok ender rastlanan, ikiden fazla göğse sahip olma hastalığıdır. Fazla göğüs ya da göğüsler tamamen gelişmiş olabileceği (polimasti) gibi, sadece göğüs Ucu (politeli) ile ortaya çıkabilirler.

Amasti

Daha da ender rastlanan bir anormalliktir. Bir önceki durumun tersidir. Tek ya da iki
göğüsün hiç olmaması ile tanımlanır. Göğüs ucunun yokluğu (ateli) de bu gruba girer.

Kadın göğsü ve problemler
Kadın göğsü ve problemler

Kadın Göğsü Kontrolü;

Sonuç olarak elle göğüs ucundan koltuk altına kadar yapılan kontrolde sıra dışı, tuhaf elle gelen sertleşme, kitle ve anormallik bulunduğunda mutlaka. Doktorunuzu bilgilendirin ve bir uzmana danışın. Sağlıklı bir ömür dileği ile…

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.