Sağlık

Hipertansiyon ve kalp, belirtiler ve uzman tavsiyeleri!

Hipertansiyon ve kalp, belirtiler ve uzman tavsiyeleri | Hipertansiyon ve kalp; arter basıncının normalin üstüne çıkmasına arteriyel hipertansiyon denilmektedir.

Arter basıncının iki değeri vardır. Bunlardan biri kalbin kan pompaladığı kasılması sırasında ölçülen basınçtır. Sistolik veya maksimal (yüksek) basınç adı verilir. Diğeri ise kalbin gevşeme döneminde iken damarlar içerisindeki basınçtır.

Diastolik veya minimal (küçük) basınçtır. Normalde erişkinde arter basıncı 100/70 mm Hg. ile 140/90 mm Hg, arasındadır. Sistolik basıncin 140 mm Hg. diastolik basıncın 90 mm Hg. üzerine çıkması hipertansiyon olarak
kabul edilir.

Hipertansiyon ve kalp; Tansiyonunuzu zıplatmayın!

Hastaların çoğunda bir sebep bulunmaz. Nedeni bilinmeyen hipertansiyonlara esansiyel hipertansiyon denilmektedir. Hipertansiyonların çoğu bu gruptandır. % 10-20 vakada ise hipertansiyon nedeni bellidir.

Hipertansiyon ve kalp; Hipertansiyon sebepleri,

En sık görülen hipertansiyon sebepleri şunlardır:

1. Çeşitli böbrek hastalıkları (Nefritler, diabetik nefropati, böbrek kistleri, böbrek tümörleri, böbrek arterindeki tek veya çift taraflı daralmalar).
2. Hormonal nedenler (cushing hastalığı, feokromasitoma, hipertiroid).
3. Aort atardamarında daralma (aort koarktasyonu), aort yetersizliği, tam kalp blokları, arterio-venöz fistüller.
4. Gebelik.
5. Merkezi sinir sistemi hastalıkları.
6. Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, ostrojenler).

Hipertansiyon gurupları,

Hipertansiyonlar arter basıncının yüksekliğine göre de üç gruba ayrılır.

a) Hafif hipertansiyon (minima basınç 90-104 mm Hg.)
b) Orta şiddette hipertansiyon (minima basınç 105-120 mm Hg.)
C) Şiddetli hipertansiyon (minima basınç 120 mm Hg. ve üzeri)

Hipertansiyon ve kalp;

Arter basıncı, yatar durumda bir süre (en az beş dakika) dinlendikten sonra ölçülmelidir. İlk ölçüldüğünde yüksek bulunan basınç bir süre sonra daha düşük düzeylere inebilir. İlk ölçülen sayılar kabul edilmemelidir. Fakat arter basıncı basit heyecanla inip çıkan ve stabilite gösterenlerde ilerde sürekli yüksek kalabilir.

Heyecan ve stres,

Hipertansiyonların bir kısmı hemen acil müdaheleyi gerektirebilir. Özellikle glomerulo nefritler ve gebelik sırasında ve Feakromasitoma’da maksima arter basincı 240 mm Hg, üzerine çıkabilir, Bu şekildeki hipertansif krizlerde hastada baş ağrısı, kusma, görme bozukluğu, dalgınlık, kol ve bacaklarda istemsiz hareketler olabilir. Derhal müdahale edilmesi gereklidir, Bazı tansiyon düşürücü ilaçların uzun süre kullanılmasından sonra birden kesilmelerinde de böyle ani krizler olabilir.

Bu şekildeki hipertansif krizlerde hastada baş ağrısı, kusma, görme bozukluğu, dalgınlık, kol ve bacaklarda istemsiz hareketler olabilir. Derhal müdahale edilmesi gereklidir. Bazı tansiyon düşürücü ilaçların uzun
süre kullanılmasından sonra birden kesilmelerinde de böyle ani krizler olabilir.

Hiper tansiyon ve zararları,

Hipertansiyonda bütün vücuttaki atardamarlarda ve buna bağlı olarak beyin, gözler, böbrek ve kalp gibi organlarda bozukluklar meydana gelir.

Bu değişiklikler arter basıncının yüksekliği ve süresi ile ilgilidir. Yani kan basıncı ne kadar uzun süre müdahel edilmezse o kadar vücuda zarar verir.

Beyindeki damarları bozarak felçlere, gözlerde körlüğe, böbreklerde nefroskleroza yol açarken kalpteki önemli etkisi koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliğidir. Uzun süreli yüksek basınç karşısında çalışan kalp adalesinde giderek kalınlaşma ve sonunda yetersizlik ortaya çıkar.

Tansiyonu düşür,

Yapılan çalışmalara göre koroner arter hastalığının en önemli nedeni hipertansiyondur.

Hipertansiyon erkenden teşhis edilmesi ve işleme başlanması son derece önemlidir. Böylece komplikasyonlar daha geç ortaya çıkmaktadır. Hipertansiyon genellikle tesadüfi muayene sırasında ortaya çıkar. Hastaların
çoğu uzun süre arter basıncı yüksek olmalarına karşın bir şey hissetmeyebilirler veya belirli belirsiz şikàyetleri vardır.

Hipertansiyonun etkileri ve belirtileri;

Bunları önemsemezler, hipertansiyonda en sık görülen belirtiler; baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, nefes darlığı, kulaklarda uğultu ve çınlamadır.

Hipertansiyon ve kalp!
Hipertansiyon ve kalp!

Hipertansiyon ve kalp, Hekime sor!

Bu şikâyetleri olan hasta bir hekime müracaatında kolaylıkla kan basıncının yüksekliği ortaya çıkar. Ayrıca yapılan diğer tetkiklerle hipertansiyona bağlı organ bozukluğu olup olmadığı araştırılmalıdır.

Hipertansiyon tespit edilen bir hastanın hangi ilaçtan daha çok faydalanabileceği hekim tarafından tespit edilmelidir. Gelişi güzel eczaneden alınan veya bir başkasının ilacı kullanılmamalıdır. Aksi taktirde son derece yanlış ve zararlı sonuçlar olabilmektedir.

Doktor tavsiyesi olmadan rastgele ilaç kullanılmamalıdır.

Yüksek tansiyon ve önlemler konusu; kan basıncı yüksek olan hastalar alacakları bazı önlemlerle iyileşmeye yardım edebilirler. Hatta işlemin başarısı hastaların alacakları önlemlere bağlıdır.

Hipertansiyon psişik faktörlerle yakından ilgilidir. Bu nedenle bu hastaların çok sinirlenmemeleri, emosyonel streslerden uzak kalmaları çok önemlidir.

Rahat ol kafana takma,

Diyetteki tuz kısıtlanmalıdır. Kalori miktarı düşürülmelidir. Şişman hastalar zayıflamalıdır.

Günlük hafif egzersizler yapılmalıdır. Egzersiz kan basıncının düşmesini kolaylaştırır (Daha geniş bilgi için genel önlemlere bakınız). Hastalar ilaçlarını çok muntazam kullanmalıdırlar. Gelişigüzel arter basıncını ölçtürerek basınç yüksek olduğunda ilaç kullanmak sakıncalıdır.

Hipertansiyon ve kalp, Boğaza dikkat,

Dengesiz ve düzensiz ilaç kullanımı arter basıncının ani iniş çıkışlarına neden olacağı için hastaya daha çok zarar verir.

Yüksek tansiyonu mevcut hastaların bu tedbirler yanında muntazam olarak belirli zamanlarda evde bir yakını tarafından arter basınçlarını kontrol ettirmeleri iyileşmeyi artırabilir.

 

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.