Sağlık

Hıçkırık Nasıl Olur ve Nasıl Geçer

Hıçkırık sadece bir Türk filmi ismi değildir.

Hıçkırık Nasıl Olur ve Nasıl Geçer | Hıçkırık diyafram istemsiz kasılmalarıdır. Diyafram; karın ile göğsünüzü ayıran ve nefes almada önemli bir rol oynayan bir kastır. Her kasılmadan sonra karakteristik “hic” sesi üreten ses tellerinizin ani kapanması meydana gelir.

Hıçkırık büyük bir yemek, alkollü veya gazlı içecekler veya ani heyecandan da kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, hıçkırığın altında yatan şey, bir tıbbi durumun bir işareti olabilir. Çoğu insan için hıçkırık nöbeti genellikle sadece birkaç dakika sürer. Nadiren, hıçkırık aylarca devam eder. Bu durum kilo kaybı ve yorgunluk neden olabilmektedir.

Hıçkırık Nasıl Olur?

Hıçkırık Nasıl Olur? Öncelikle hıçkırık sadece bir Türk filmi ismi değildir! Diyafram göğüs boşluğunun altında bulunan ve göğüs ile karın bölgelerini birbirinden ayıran kas tabakasıdır.

Normalde soluk alındığında diyaframın kasılması gırtlak ve epiglotun açılması aynı zamanda olur
ve hava serbestçe içeri girer. Bu da genelde kimseye bir zarar vermeyen göğüs hoplamalarına ve komik zıplamalara neden olan hıçkırığı oluşturur!

Hıçkırık Nasıl Olur ve Nasıl Geçer?

Hıçkırık tuttuğunda diyafram kasılmaya başlar. Daha sonra hava zorla gırtlak ve epiglottan içeri girerken organlar ansızın kapanır. Böylece hıçkırık sesi ortaya çıkar. Arada sırada tutan bir hıçkırığın önemi yoktur. Hıçkırığı durdurmak için uygulanan yöntemlerin sayısı çoktur.

Soluk tutmak, korkutulmak, kesekağıdı içine solumak hıçkırığı geçirmek için kullanılmaktadır. Sözü edilen yöntemlerin çoğunda şaşırtıp ilgiyi başka yöne doğru çekerek hıçkırığın durmasını sağlamaktır.

Belirtileri nelerdir?

Hıçkırık bir semptomdur. Bazen göğsünüzde hafif bir sıkma hissi eşlik edebilmektedir. Karın veya boğazın kasıldığı da görülmüştür.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Hıçkırıklarınız 48 saatten fazla sürerse veya yeme, uyku veya nefes alma ile ilgili sorunlara yol açacak kadar şiddetliyse doktorunuzla görüşerek randevu alınız!

Hıçkırık nasıl olur?
Hıçkırık nasıl olur?

Uzun süren hıçkırıklarda hekime başvurmalı ve sindirim sistemi hastalıkları (mide dilatasyonu, kabızlık, mide fıtığı), irritan maddelerin alımı (alkol, sigara, baharlı yiyecekler vs.) üremi ve şeker hastalığı araştırılmalıdır.

Ayrıca psikonevroza bağlı (histerik) hıçkırıklar da görülebilmektedir. Hasta sıklıkla genç bir kadındır. Günlerce sürebilmektedir. En önemli ayırıcı özelliği uykuda hıçkırığın durmasıdır. iyi bir psikoterapi ile düzelebildiği görülmüştür!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.