Sağlık

Hastalanırsam ne yapmalıyım? Bazı hastalıklar ve tedavileri için öneriler!

Hastalanırsam ne yapmalıyım | Grip olan çoğu insan hafif bir hastalık olarak geçirir ve tıbbi bakım veya antiviral ilaçlar gerekmez. Eğer grip belirtileri ile hasta olursanız  ilk olarak evde kalmak ve insanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Bunların yanında grip belirtileri varsa ve yüksek risk grubunda iseniz dikkatli olmalısınız! Çok hasta ya da hastalığınız hakkında endişeli iseniz, sağlık kuruluşlarına ve doktorlara başvurun.

Bazı insanlar grip ile ilgili ciddi komplikasyonlar yaşarlar (küçük çocuklar, 65 yaş ve daha büyük insanlar, hamile kadınlar ve belirli tıbbi koşulları olan kişiler de dahil olmak üzere) ve yüksek risk altındadır.

Hastalanırsam ne yapmalıyım?

Bu mevsimsel grip için de ve yeni tip grip virüsü enfeksiyonları için de doğrudur. Eğer yüksek risk grubunda iseniz ve grip belirtilerini hissettiğinizde, sizin için en iyisi doktorunuza erken vakitte baş vurmaktır. Komplikasyon yaşayan yüksek risk altındaki kişilerin mümkün olduğunca erken antiviral tedavi almalarını önerilir. Çünkü hastalık başladıktan sonra 2 gün içinde tedaviye başlanırsa fayda en yüksek seviye de olur.

Biraz hastaysam acil servise gitmem gerekiyor mu?

Hayır. Acil servis çok hasta insanlar için kullanılmalıdır. Sadece hafif hasta iseniz acil servise gitmemelisiniz.

Eğer grip hastalığı acil uyarı işaretleri varsa ve riskli grupta iseniz acil servise gidebilirsiniz. Eğer grip komplikasyonlarına karşı yüksek risk altında iseniz ya da hastalığınız hakkında endişeleriniz varsa önce bir sağlık kuruluşunu arayın. Gereksiz yere acil servise giderseniz ve orada ki hastalardan enfeksiyon kapabilirsiniz!

Bazı hastalıklar için tedaviler,

İlk olarak şunu söyleyelim; bunlar sadece pratik tavsiyelerdir, hastanın devası doktordan ve Allah’tandır. Öncelikle Rabbim tüm hastaları, borçluları, fakir ve garibanları sevindirsin onları mutlu edip dertlerinden kurtarsın ve sağlık versin.

Hastalara şifa, borçlulara eda, fakir ve garibanlara bolluk nasip etsin inşallah! İki hastalık seçtim ve tedavileri konusunda çalıştım. Bu hastalıklar astım ve reflü. Özellikle bu korona salgını döneminde kronik hastalıklarımıza daha da dikkat edip tedavilerine ağırlık vermeliyiz. İnşallah aşağıdaki bilgiler faydalı olur!

Hatalanırsan ne yapmalıyım? HastalIklara tedavi!
Hastalıklara tedaviler!

Hastalanırsam ne yapmalıyım? Bazı hastalıklar için tedaviler, Astım nedir?

Astım, bronşlarla ilgili olan daralma, salgı artışı ve iltihabi bir hastalıktır. Tekrarlayan hırıltı, nefes darlığı ataklarıyla karşımıza çıkar. Astım krizi sırasında solunum yollarında bronşlarda daralma, içerisinde salgı artışına ve kasılmaya bağlı olarak hırıltı, göğüste daralma hissi ve nefes açlığı büyük ölçüde hissedilmektedir.

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın tedavisi 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar korunma tedavisi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi olarak üçe ayrılır. Korunma tedavisi olarak neye alerjiniz varsa o alerjiden korunma amaçlı tedavi uygulanır.  Bir de ilaç tedavisi mevcuttur. İlaç tedavisin de kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki rahatlatıcı tedavi diğeri ise iyileştirici tedavidir. Rahatlatıcı tedavi sadece bronşlardaki daralmayı, öksürmeyi rahatlatan tedavidir. Ayrıca sadece şikayet olduğu dönemlerde kullanılmaktadır. İyileştirici tedaviler ise kortizonlu ve kortizonsuz olmak üzere tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Hastalıklar için tedaviler, Reflü Nedir?

Reflü, kelime anlamı olarak geriye akış demektir. Aslında her gün hepimizde reflü görülmektedir. Özellikle yemekten sonraki süreçte mide içi basıncın artmasıyla birlikte bir miktar geri kaçış her insanda olmaktadır. Altta yatan bir sorun yok ise ve yemek borusu hareketleri normalse, gelen yiyeceği geriye iterek kendini temizliyor demektir. Böylece hastalık boyutuna ulaşmadan reflü süreci ortadan kalkmaktadır. Eğer bu süreç fazlalaşırsa ya da mide kapağındaki yapısal sebeplerden dolayı çok sık olmaya başlarsa maalesef reflü hastalığı başlamış olur.

Hastalanırsam ne yapmalıyım!
Bazı hastalıklar için tedavi önerileri!

Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü hastalığının tedavisi genel olarak kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Hastalığın kökenine, evresine bağlı olarak ve hastanın tercihlerine bağlı olarak değişik tedaviler söz konusu olabilmektedir. Reflü hastalığında ilk tanı konulduğunda ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır . İlaç tedavisi oldukça standart bir uygulamadır. İlk olarak asit azaltıcı tabletler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yemekten sonra yemek borusunu korumak amacıyla şuruplar kullanılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir