Sağlık

Hasta ne yapmalı? Bazı hastalıklar üzerine uzmanlardan en pratik öneriler!

Hasta ne yapmalı? Bazı hastalıklar üzerine uzmanlardan en pratik öneriler | Grip olan çoğu insan hafif bir hastalık olarak geçirir ve tıbbi bakım veya antiviral ilaçlar gerekmez. Eğer grip belirtileri ile hasta olursanız  ilk olarak evde kalmak ve insanlarla temastan kaçınmak gerekir.

Bunların yanında grip belirtileri varsa ve yüksek risk grubunda iseniz dikkatli olmalısınız! Çok hasta ya da hastalığınız hakkında endişeli iseniz, sağlık kuruluşlarına ve doktorlara başvurun.

Hasta ne yapmalı?

Bu mevsimsel grip için de ve yeni tip grip virüsü enfeksiyonları için de doğrudur. Eğer yüksek risk grubunda iseniz ve grip belirtilerini hissettiğinizde, sizin için en iyisi doktorunuza erken vakitte baş vurmaktır. Komplikasyon yaşayan yüksek risk altındaki kişilerin mümkün olduğunca erken antiviral almaları önerilir. Çünkü hastalık başladıktan sonra 2 gün içinde takviyeye başlanırsa fayda en yüksek seviye de olur.

Biraz hastaysam acil servise gitmem gerekiyor mu?

Hayır. Acil servis çok hasta insanlar için kullanılmalıdır. Sadece hafif hasta iseniz acil servise gitmemelisiniz.

Eğer grip hastalığı acil uyarı işaretleri varsa ve riskli grupta iseniz acil servise gidebilirsiniz. Eğer grip komplikasyonlarına karşı yüksek risk altında iseniz ya da hastalığınız hakkında endişeleriniz varsa önce bir sağlık kuruluşunu arayın. Gereksiz yere acil servise giderseniz ve orada ki hastalardan enfeksiyon kapabilirsiniz!

Bazı hastalıklar için öneriler,

İlk olarak şunu söyleyelim; bunlar sadece pratik tavsiyelerdir, hastanın devası doktordan ve Allah’tandır. Öncelikle Rabbim tüm hastaları, borçluları, fakir ve garibanları sevindirsin onları mutlu edip dertlerinden kurtarsın ve sağlık versin.

Hasta ne yapmalı? Bazı hastalıklar için öneriler, Astım nedir?

Astım, bronşlarla ilgili olan daralma, salgı artışı ve iltihabi bir hastalıktır. Tekrarlayan hırıltı, nefes darlığı ataklarıyla karşımıza çıkar. Astım krizi sırasında solunum yollarında bronşlarda daralma, içerisinde salgı artışına ve kasılmaya bağlı olarak hırıltı, göğüste daralma hissi ve nefes açlığı büyük ölçüde hissedilmektedir.

Astım Nasıl İyileşir?

Bu hastalığın iyileşme yöntemleri 3 gruba ayrılmaktadır. Bunlar korunma, ilaç takviyesi ve aşı olarak üçe ayrılır. Korunma olarak neye alerjiniz varsa o alerjiden korunma amaçlı işlemler uygulanır.  Bir de ilaç takviyesi mevcuttur. İlaç, kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki rahatlatıcı işlem diğeri ise iyileştirici işlemdir. Rahatlatıcı işlem sadece bronşlardaki daralmayı, öksürmeyi rahatlatır. Ayrıca sadece şikayet olduğu dönemlerde kullanılmaktadır. İyileştirici işlem ise kortizonlu ve kortizonsuz olmak üzere takviye amaçlı kullanılmaktadır.

Hastalıklar için öneriler, Reflü Nedir?

Reflü, kelime anlamı olarak geriye akış demektir. Aslında her gün hepimizde reflü görülmektedir. Özellikle yemekten sonraki süreçte mide içi basıncın artmasıyla birlikte bir miktar geri kaçış her insanda olmaktadır. Altta yatan bir sorun yok ise ve yemek borusu hareketleri normalse, gelen yiyeceği geriye iterek kendini temizliyor demektir. Böylece hastalık boyutuna ulaşmadan reflü süreci ortadan kalkmaktadır. Eğer bu süreç fazlalaşırsa ya da mide kapağındaki yapısal sebeplerden dolayı çok sık olmaya başlarsa maalesef reflü hastalığı başlamış olur.

Hasta ne yapmalı!
Bazı hastalıklar için öneriler! Hasta ne yapmalı?

Reflü Nasıl iyileşir ?

Reflü hastalığının iyileşmesi genel olarak kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Hastalığın kökenine, evresine bağlı olarak ve hastanın tercihlerine bağlı olarak değişik işlemler söz konusu olabilmektedir. Reflü hastalığında ilk tanı konulduğunda ilk olarak ilaçlar uygulanmaktadır. İlaç takviyesi oldukça standart bir uygulamadır. İlk olarak asit azaltıcı tabletler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra yemekten sonra yemek borusunu korumak amacıyla şuruplar kullanılmaktadır.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.