Sağlık

Et beni nedir? Onlardan kurtulmanın doğal yolları

Et beni nedir? Onlardan kurtulmanın doğal yolları | Vücudunuzda kırmızı bir et beni bulmak bazen alarma geçmenize neden olabilir. Ancak çoğunlukla endişelenecek bir şey yoktur. Ama bazılarının çok rahatsız edici olduğu kesindir. Cildinizdeki büyüyen bu kırmızı şeyler, cildin herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Ayrıca parlak kiraz-kırmızısı renginde şişlik bir görünümüne sahip olabilirler. Bu benlerdeki kırmızı renk, genellikle cildin yüzeyine yakın bir yerde biriken kan damarları kümesinden gelir. 

Et beni nedir? Onlardan kurtulmanın doğal yolları!

En yaygın kırmızı et beni türü, bazen Campbell De Morgan lekeleri veya yaşlanma belirtileri olarak adlandırılan kiraz anjiyomlarıdır. Genellikle gövde alanında büyürler ve yaşla birlikte sayıları artar.

İyi haber, kırmızı benlerin büyümesi genellikle zararsızdır. Ancak cildinizde her zaman her türlü yeni büyümenin bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Et eni ve kurtuluş
Et eni ve kurtuluş

Bu yazıda, en yaygın kırmızı ben türleri ve bunlar hakkında neler yapabileceğiniz hakkında bilgi edineceksiniz. Bunun yanında genel olarak, doktorlar önce bir dermatolog tarafından kontrol edilmesi gerektiğinden kırmızı benlere sizin müdahale etmenizi önermezler. Yani dermatologlar, kırmızı benlerden kurtulmanız için dondurmak, lazer kullanarak yakmak veya dağlamak gibi çeşitli yöntemler kullanırlar.

Birçok insan elma sirkesi (ACV) veya gıda sınıfı hidrojen peroksit gibi bileşenleri kullanıyor. Ve yani evde zararsız benleri başarıyla çıkarabiliyor! Makalenin sonuna doğru nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Kırmızı Et Beni Nedir?

Kırmızı benlerin çoğu, en yaygın olanı kiraz anjiyomları olan iyi huylu cilt büyümeleri olarak sınıflandırılır. Ayrıca Amerikan Osteopatik Dermatoloji Koleji’ne göre. Kırmızı benler, büyüme gösteren genişlemiş kan damarları tarafından oluşturulur.

Kırmızı benler çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. Dr. Swanson, bazı kırmızı benlerin bir iğne ucu büyüklüğünden, yaklaşık bir inçin dörtte birine kadar değişebileceğini söylüyor. Ayrıca ilgili kan damarlarının sayısına bağlı olarak, et beni yüzeysel olabilir veya ciltten kafasını dışarı çıkabilir.

Diğer bazı kırmızı ben türleri de vardır. Bunlara güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmak neden olabilir. Bu sebeple bunlara, daha yakından izlenmesi gereken aktinik keratoz denir.

Vücudunuzda ortaya çıkabilen çeşitli kırmızı cilt büyümelerine biraz daha yakından bakalım. Daha sonra kırmızı benlerin ne zaman çıkarılması gerektiğine ve nasıl çıkarılacağına bakacağız.

Farklı Kırmızı Ben Türleri ve Bunlara Neden Olan Şeyler!

Farklı kırmızı benler, kırmızı cilt lekeleri ve cilt üstü büyümeleri birçok insanı etkiler. İşte vücudunuzda büyüyebilecek ana kırmızı ben türleri.

Et beni: Kiraz anjiyomları;

Kiraz anjiyoması, Campbell De Morgan lekesi veya bunak anjiyom olarak da bilinir. Yani cildin yüzeyinin hemen altında kırmızı benlere neden olabilecek bir kan damarı kümesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, kiraz anjiyomları olgun bir kiraz gibi parlak kırmızıdır.

Yüzde et beni
Yüzde et beni

Birinci Basamak Dermatoloji Derneği’ne göre, kiraz anjiyomları veya Campbell De Morgan lekeleri genellikle üst gövdeyi etkiler. Ayrıca 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Kan damarlarının kümelenme şekline bağlı olarak, benler sadece parlak kırmızı değil, mavi veya mor da olabilir.

Kiraz kırmızısı anjiyomların etkileyebileceği alan sadece gövde bölgesi değildir. Dermatolojide Vaka Raporları dergisi, kiraz anjiyomlarının da kafa derisinde kırmızı papüllerin oluşmasına neden olduğunu söylüyor. Yani bu kırmızı cilt lekeleri de kaşınabilir ve çizilirse cildin yüzeyine zarar verebilir.

Yaş ve Et Beni!

Yaşlanma et beni veya kiraz anjiyomlarına neyin neden olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte, doktorlar kiraz renkli cilt lezyonlarının sayısını artırabilecek bazı faktörler olduğunu bilirler. Örneğin, kırmızı benlerin orta yaşlı insanlarda genç insanlara göre daha sık ortaya çıktığı bilinmektedir.

Amerikan Osteopatik Dermatoloji Koleji’nden doktorlar, hamileliğin üst vücuttaki kırmızı renkli benlerin sayısını artırabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, cildinizde birçok kırmızı şişlik varsa. Yani bu, karaciğer hasarının belirtilerinden biri olabilir.

Bazı araştırmacılar bromürlere maruz kalma ile kiraz et beni görünümü arasında bir bağlantı bulmuşlardır. Ayrıca Dermatoloji dergisi, bromür içeren bileşiklere maruz kalan iki laboratuvar teknisyeninden bahsediyor. Gövdelerinde bir dizi kırmızı anjiyoması geliştirdiğini bildirdi. Bromür bazı ilaçlarda ve bilimsel amaçlarla kullanılmaktadır.

Aktinik keratoz;

Bazı kırmızımsı renkli ben türleri güneşe çok fazla maruz kalmaktan kaynaklanabilir. Ayrıca Aktinik keratoz, nodül üzerinde siğile benzer bir yüzeye sahip kırmızı cilt büyümeleri ile karakterize edilir.

Mayo Clinic’ten doktorlar, aktinik keratozun diğer semptomlarından bazılarının cilt yüzeyinde büyümesinin etrafında kaşıntı veya yanma olduğunu bildiriyorlar. Ayrıca büyümenin sert bir yüzeye sahip olduğunu ve cilt lezyonunun kırmızı, pembe veya kahverengi bir renk olduğunu söylüyor. Aktinik keratoz kanserleşebilir ve kırmızı, sert cilt büyümelerinin bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamak önemlidir.

Spitz nevus;

Spitz nevus, ciltte kubbe şeklinde kırmızı bir yumru gibi görünen başka bir kırmızı ben türüdür. Yani bu kırmızı nodüllerinin büyümesi için en yaygın yerler uzuvlarda ve yüzdedir.

Kırmızı benler!
Kırmızı benler!

DermaNet Yeni Zelanda’dan dermatologlar Spitz nevi’nin görünüşte melanom ile benzer olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, melanom büyümelerinin aksine, Spitz nevi iyi huyludur. Kanserli cilt büyümelerine benzedikleri için her zaman kırmızı benleri kontrol etmek için nitelikli bir dermatoloğa sahip olmalısınız.

Üst gövdeyi etkilemenin yanı sıra, Amerikan Osteopatik Dermatoloji, kırmızı Spitz nevi benlerinin boynu ve kolları da etkileyebileceğini söylüyor. Cilt et beninin yumru yüzeyi çizilires kırmızı benler kaşıntılı hale gelebilir ve kanayabilir.

Kırmızı Benler Nasıl Önlenir;

Kiraz anjiyomları ve Spitz nevi gibi kırmızı benler her zaman önlenebilir değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kiraz anjiyomlar esas olarak yaşlanma ile bağlantılıdırlar. Ayrıca bazı hamile kadınlarda da bunlar gelişebilir. Bununla birlikte, Amerikan Osteopatik Dermatoloji Koleji’ne göre, kiraz benleri veya örümcek benleri şeklinde çok sayıda kırmızı ben, bazı insanlarda karaciğer hasarı ile bağlantılıdır.

Karaciğeriniz vücudunuzda önemli bir işlev görür ve karaciğerinizi sağlıklı tutmak önemlidir. Bu, kanınızı sağlıklı ve toksinlerden uzak tutmaya yardımcı olur.

Güneş hasarı ile bağlantılı kırmızı benleri ve cilt büyümelerini önlemek de önemlidir. Aktinik keratoz cilt kanserine yol açabilir ve cildinizi her zaman güçlü güneş ışığında korumalı tutmalısınız. Aktinik keratoz ile ilişkili kırmızı bir ben büyümeye veya kanamaya başlarsa, bir doktorun mümkün olan en kısa sürede bakmasını istemelisiniz.

Et Benlerinden Kurtulmanın Doğal Yolları;

Evde benleri yok etmeli misinz?

Dermatologlar, bir profesyonel tarafından incelenmedikleri ve değerlendirilmedikleri sürece evde kırmızı benlerin çıkarılmasını önermezler.

Bununla birlikte, bir dermatolog kırmızı köstebeğin iyi huylu olduğunu belirlediyse. Bunları çıkarmayı deneyebileceğiniz birkaç doğal yol vardır.

Et beni için Elma sirkesi (ACV)

Elma sirkesi, kırmızı benler gibi istenmeyen cilt büyümelerinden kurtulmak için doğal bir ilaçtır. Elma sirkesi doğal olarak asidiktir. Ayrıca cilt etiketlerinden, siğillerden ve muhtemelen et benlerinden nazikçe kurtulmaya yardımcı olabilir. Elma sirkesini tıbbi amaçları için kullanmak istiyorsanız, her zaman çiğ, işlenmemiş elma sirkesi kullanmalısınız.

Göz kapaklarının etrafındaki kırmızı benleri çıkarmak için ACV kullanmayın. Çünkü gözlere zarar verebilir.

Şişmiş ben
Şişmiş ben

Nasıl kullanılır:

Et beni kaldırma için elma sirkesi ile yapmanız gereken şunlardır:

 • Çiğ elma sirkesine küçük bir parça pamuk topunu batırın.
 • Elma sirkesi ile ıslatılmış pamuk topunu kırmızı benin üzerine yerleştirin ve bir bant yardımı ile sabitleyin.
 • Pamuk topunun, benin etrafındaki cilde herhangi bir tahrişini önlemek için sadece kırmızı beni kapladığından emin olun.
 • Gece boyunca kapalı bırakın ve sabah çıkarın.
 • ACV ilacını, ben düşene kadar yaklaşık bir hafta boyunca her gece uygulamaya devam edin.

Et beni için Hidrojen peroksit;

Hidrojen peroksit, et beni gidermeye yardımcı olabilecek başka bir doğal ilaçtır. Hidrojen peroksit, doğal bir ağartma maddesidir. Bu sebeple doğal olarak cilt etiketlerinden ve siğillerden kurtulmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Siğil ve cilt yüzeyi büyümesinin giderilmesi için % 35 gıda sınıfı hidrojen peroksit kullanmalısınız.

Nasıl kullanılır:

Bir dermatolog size et beniniz ile ilgili her şeyi açıkladıysa.  Kırmızı beni bu şekilde çıkarmak için % 35 hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.

 • Bir dosya kullanarak, cildin üst tabakasındaki kırmızı benin üzerine hafifçe sürün.
 • Pamuklu bir çubuğun ucuna gıda sınıfı hidrojen peroksit ile ıslatın.
 • Çözeltiyi, çevredeki cildi koruyarak dikkatli bir şekilde kırmızı benin üzerine sürün.
 • Kırmızı kiraz beninden kurtulmak için yaklaşık 2 hafta boyunca günde 3 ila 5 kez tekrarlayın.
Ben çeşitleri!
Ben çeşitleri!

Kırmızı Benlerden Kurtulmak İçin Tıbbi Seçenekler;

Çoğu durumda, et benleri iyi huyludur ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, kozmetik nedenlerden dolayı birçok insan bu kırmızı benlerden kurtulmayı seçer. Ayrıca kaşıntı ele gelme gibi rahatsız edici etkileri de vardır. Ancak bir dermatolog en iyi iyileştirme türünü önerecektir.

Dermatologların kırmızı benleri çıkarmak için kullandığı geleneksel yollarından bazıları şunlardır:

Kriyoşirurji

Kırmızı köstebeği sıvı nitrojenle dondurmayı içerir. Yani Dermatolojik Cerrahi ve Onkoloji Dergisi, Kriyoşirurji’nin kozmetik nedenlerle et benlerini çıkarmak için sıklıkla kullanıldığını söylüyor. Bununla ilgili bazı rahatsızlıklar olabilir. Ancak dermatologlar lokal anestezi uygulayacaktır.

Elektrokoterizasyon.

Darbeli boya lazeri: Elektrokoterizasyona benzer şekilde, kırmızı köstebeği yakmak için lazer kullanılır. Odaklanmış bir lazer ışınının ısısı cilt büyümesine yoğunlaştırarak yapılır.

Kürtaj. İstenmeyen büyümeleri ve kanserli benleri kazıyıcı bir yoldur. Bir dermatoloji dergisi, küretejin benleri tedavi etmenin kabul edilebilir bir yolu olduğunu söylüyor.

Skleroterapi.

Bazı dermatologların kırmızı benleri çıkarmak için kullandıkları ucuz bir yoldur. Bir tuzlu su çözeltisi enjekte edilmektedir. Dermatolojik Cerrahi dergisi, skleroterapinin benler için yararlı bir işlem olduğunu bildirmektedir. Olguların çoğunluğu 3 haftalık düzenli enjeksiyonlarla iyileşmiştir.

Et beni nedir?
Et beni nedir?

Et Beni, Tehlikeli mi? Nasıl Anlarız?

Genel olarak, doktorlar herhangi bir benin değişip değişmediği konusuna göz kulak olmanızı önerir. Ancak kırmızı, kahverengi, siyah veya pembemsi yeni bir cilt büyümesi fark ederseniz. Bir dermatolog tarafından kontrol ettirmelisiniz. Değişen ve kanserli hale gelebilen benleri kontrol etmek için şunları takip etmelisiniz.

 • Asimetri. Benler düzensiz bir şekle sahiptir ve bir yarısı diğer yarısıyla aynı şekil ve boyutta değildir.
 • Sınırlar. Endişe verici benler, düzensiz bir sınıra sahip olacaktır.
 • Renk. Ben kahverengi, siyah, beyaz, mavi veya beyazın farklı tonlarına sahiptir.
 • Çap. Köstebeğin boyutu bir kalemin silgisinden daha büyüktür.
 • Geliştikçe. Ben şekil, boyut ve renk olarak değişir.

Bir ben bu özelliklerden herhangi birini sergiliyorsa. Güvende olmak için bir doktor tarafından yakından bakılması gerekir. Hızlı büyüyen yeni benler ve kaşıntı ayrıca kanama da göz önünde bulundurulmalıdır.

Aramanız gereken diğer cilt kanseri uyarı işaretleri şunlardır:

Kalıcı Yaralar – Enflamatuar yaralar oluştuğunda ve iyileştirme girişimlerine rağmen gitmeyi reddettiğinde.

Morluklar ve Ağrı – Melanom, normal bir morluktan çok daha uzun süre kalan morarmış ve koyu renkli cilt yüzeyi olarak görülebilir. Ayrıca cildin bazı bölgeleri hassas olabilir ve gün boyunca rastgele ağrıyabilir.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.