Sağlık

Erkek Üreme Organları, prostat, penis, sperm hücreleri için Uzmandan bilgiler!

Erkek Üreme Organları, prostat, penis, sperm hücreleri için Uzmandan bilgiler | Bunlar da önemli sağlık konuları ama neden aklımıza hep öbür türlü şeyler gelir? Ne kadar tuhaf değil mi? Sağlığın ayıbı olur mu yahu!

Skrotum denen özel cilt ve kastan oluşan bir torbanın içinde yer alan bir çift erkek üreme organları döl üretir. Ayrıca sperm ile erkeklik hormon yapımı ile görevlidir. 20-25 gram kadar ağırlıktadır.

Penis ve üreme
Penis ve üreme

Erkek Üreme Organları: En Önemlisi Testis;

 

2- Epididymis: Testislerde yapılan spermlerin dışarıya iletilmesini sağlayan yolun bir parçasıdır. Testisin üst ucuna yerleşmiş kalın kısmı yukarıda olan bir virgüle benzer. Epididymis birbiri üzerine bükülmüş yumuşak şeklindedir. Ve açıldığı zaman santimetrelerce uzayan bir kanaldan oluşmuştur. Testiste yapılan spermlerin beklediği bir nevi depo edildiği organdır.

3- Duktus deferens: Sadece spermanın taşınması ile görevlidir. Spermler bunun içinden geçerek ilerler.

4 – Vesicula seminalis: İçinde bulunan guddeler jelatine benzer bir salgı yaparlar. Bu salgı üretrayı (dış sidik yolu) geçerken sulu bir hal alır. Böylece duktus deferenstan gelen milyonlarca spermin hareket edebilmesi için uygun bir ortam yaratır.

5- Duktus ejaculatorius: Uzunluğu 2 cm kadar olan ve tamamen prostat içinde bulunan atıcı kanaldır. Özel yapısı dolayısı ile meninin fırlatılmasını sağlar.

Erkek Üreme Organları;

6 – Prostat;

Erkek Üreme Organları içinde en popüler olan prostat yani erkek genital salgı bezidir. 20-25 gr. ağırlığında kestane büyüklüğü ve şeklindedir. Çıkardığı ifrazatla meninin özelliklerini sağlar.

7- Glandula bulbo urethralis (Cowper bezi):

Salgılanımını sadece ejakülasyon sırasında ampulla urethrae denen bölgeye yapar ve meninin özelliğini tamamlar.

8- Penis:

Penisin yapısını, içlerine kan dolarak ereksiyonu temin eden sungersi görünüşte iki adet (corpus caverno) (süngere benzer içi kan dolunca sertleşen organlar). Penis ve bir corpus spongram penis ile bunları dıştan saran deriden oluşur. Üretra corpus sporgiamin içinden geçer.

9 – Skrotum:

Testis ve epididymisin tamamı ile duktus deferens ve bu organlara giden ve gelen damar ve sinirleri içinde bulunduran organdır.

Erkek sperm hücreleri husyeler (testisler)de yapılır. Bunlar iki adet, yumurta biçimli ve kendilerine ait özel bir zarla deriden torbaların içinde yer almış bezlerdir. Testisler, içleri yumak şeklinde ince borulardan yapılmıştır.

Erkek Tohum Hücresi (Sperm – Spermatozoit)

Borular iplik kadar ince olup içlerindeki hücre sıralarında spermatozoitler meydana gelir.
Testislerin başka bir özelliği de spermatozoitlerin doğuşunu etkileyen ve erkeğin erkeklik niteliklerini veren hormonu (testesteron) bir iç salgı bezi o arak salgılamasıdır.

Erkekte sperm prostat penis
Erkekte sperm prostat penis

Bu hormon, erkekte sakal meydana gelmesi ve kıllanmanın gerçekleşmesi sağlar. Ayrıca vücut yapısının özelliği,
ses kalınlığı v.b. gibi özelliklerin ortaya çıkmasını ve sürekliliğini de sağlar.

Erkek Üreme Organları: Spermler nasıl oluşur?

Spermlerde spermatozoit oluşumu buluğ çağında yani 12-14 yaşlarında başlar. İhtiyarlık çağında (60-70) yaşına kadar) da devam edebilir. İplik şeklindeki ince boruların iç çeperlerindeki yuvarlak hücreler çeşitli devreler geçirerek spermatozoit durumuna gelir.

Bu tek bir hücre olup insan hücreleri arasında en küçüklerindendir. Mikroskoptaki görünüşü adeta durgun sularda sürüler halinde dolaşan kurbağa yavrularını andırır.

Erkek Üreme Organları: Erkek Sperm Hücreleri;

Yani bir başı, bir gövdesi ve uzun bir kuyruğu olan hareketli hücrelerdir. Yumurta biçimindeki baş kısmında,
hücre zarı çevresinde protoplazma ve ortada da hücre çekirdeği yer alır.

Erkek Üreme Organları: Yarışan spermler,

Daha sonraki bölümlerde belirtileceği gibi, kadın yumurta hücresine giren,erkek tohum hücresinin baş kısmıdır. Kuyruk ise kamçı gibi olup spermatozoitin hareket yeteneğini sağlar. Cinsel ilişki sırasındakadının haznesine dökülen spermler bir iki dakika içerisinde rahim ağzını örten salgıların içine girerler.

Ancak, testislerde yapılan spermatozoitler hemen dışarı atılmaya hazır değildirler. Spermler önce yumak şeklinde açıldığı zaman 5-6 metreyi bulan bir kanala gelirler. Daha sonra 30 cm.’lik ikinci bir kanalı geçip tohum keseleri
denen, prostatın iki yanındaki keselerde toplanırlar.

Bütün bu yol boyunca canlılıklarını sağlayacak birtakım maddeleri, prostat ve bunun gibi iç salgı bezlerinin, çıkardığı sıvılardan sağlarlar ve adeta onların içinde yüzerler.

Erkek üreme organları!
Erkek üreme organları!

Sporcu spermler;

Depo edilmiş spermatozoitler 30-4 0 gün yaşarlarsa da, yaşlandıkça canlılık ve döllenme yetenekleri azalır. Bu şekilde eskiyen ve ölenlerin yerlerini hemen yeni yapılan gençler alır ve depolanırlar. Spermatozoitlerin kadın vücudunda 5-6 gün, dış ortamda ise 48 saat yaşadıkları tespit edilmiştir.

Cinsel ilişki sırasında erkekten atılan erkek tohumlarının sayısı 400-600 milyon arasında değişir. Başka bir söyleyişle, bunlar ölmekle bile kolay kolay tükenmezler.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.