Sağlık

Cinsel performans bozukluklarının sebepleri, cinsel heyecan ve fonksiyonlar!

Cinsel performans bozukluklarının sebepleri, cinsel heyecan ve fonksiyonlar | Cinsel performans bozukluklarının sebepleri nelerdir? İnsan vücudunda, organlar iyi çalışmadığı zaman o kişiye huzursuzluk ve azap vermektedir. Örneğin; hazımsızlık bir azaptır, yokuş çıkarken soluk alamamak bir azaptır. Ayrıca idrar için sık sık tuvalete gitmek bir sıkıntıdır.

Aynı zamanda üreme organlarının iyi çalışmaması da bir problemdir. Ayrıca doğal bir içgüdü olan cinsel isteğin tatmin edilememesi (tıpkı aç kalmak, tuvalete gidememe, üşüme vb. gibi) de bir hastalıktır. Ve hastalığın devamının o insanın vücuduna somatik ve psikolojik zararları olabilmektedir.

Cinsel performans: ABD’de performans,

ABD’de yapılan bir araştırmada eşlerin yüzde 50’sinin cinsel performans bozukluğundan şikayetçi olduğu anlaşılmıştır. Bu disfonksiyon kısmen kadınlar, kısmen erkekleri alakadar etmektedir.

Gene ABD’de kurulmuş o lan evlik kliniklerinde hekimler bu çiftlerin 3/4 ‘ünün tedavisini yapabilmektedirler. Aynı tıp klinikleri 10-1 5 yıldır İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerde kurulmaya ve çalışmaya başladı.

Cinsel performans: Kadınlar mutsuz,

Mutlu ailelerde bile yüzde 65 oranında kadınlarda, Yüzde 40 oranında erkeğin ufak-tefek de olsa şikayetleri olduğunu gördüler.

Cinsel performans bozukluklarının sebepleri;

Bu kadınlardan yüzde 15’i hayatlarında hiç orgazm olmayanlardı. Almanya’da Stern araştırması bu oranı yüzde 8 bulmuş ve yüzde 4,5’un da bu olayı hiç bilmediğini ileri sürmüştür. Unutulmamalıdır ki, seksüel fonksiyon bozukluğu tek kişinin özellikle kadının olayı değil, bir çiftin olayıdır.

Cinsellikte heyecan, bu heyecan hali vücutta genital (üreme organlarında) ve ekstra genital (üreme organları dışında) değişiklikler olur. Bu devrede sinir sistemi açısından para sempatik hakimiyet vardır.

Cinsel performans!
Cinsel performans!

Excitment (Heyecan)

Nabız artar (20-30 sayı artışı) (110). T. A. Tansiyon arteryal artar (2-3 mm Hg basınca artma).
Solunum sayısı artar. Vücutta sıcaklık artması (vasokonstraksiyon ve vasokonjestiyona bağlı damar spazmı ve genişlemesine bağlı).

Cinsel performans: Cinsellikte heyecan;

Myotoni – (adalelerde) (adele tonusunun artması), ciltte, özellikle üst kısımda terlemeler görülür (kırmızı lekeler görülür. Memelerde şiddetli kan toplanması, sertleşme, meme ucunda ereksiyon (dikilme) görülür.

Genital organlarda (üreme organlarında) Lebialar (dudakla) kiitoris ereksiyonu, rahimde ereksiyon bütün
pelviste kan toplanması, Bartolin kubbesi bu sahanın sonunda ifrazat yapar.

Klitoris büyüklüğü, ereksiyon kabiliyeti ile kadının haz duygusu arasında bir paralellik yoktur.

Erkekte de cinsel birleşmede aynı devreler mevcuttur. Ancak orgazma kadar olan devreler çok daha süratli gelişmektedir. Orgazm bir geçiştir ve resulation geriye dönüş daha çabuk olur. Arada hiçbir impulsa dürtüye cevap vermeyen refrakter devreler vardır.

Orgazm nasıl olur?

Erkekte genital olarak skratumun ve penis kasılması ve ereksiyon söz konusudur. Ekstragenital (genital organtlar dışında) olarak kandaki fizyolojik değişiklikler nabız, solunum, tansiyon v.b aynen artar. Adale kasılmaları da olur.

Cinsel Fonksiyon Nasıl çalışır? Kadında cinsel fonksiyon esnasında önemli biyolojik değişiklikler olur. Fakat bu değişikliklerin hepsi tamamen ortaya konmamıştır.

Ancak bugünkü bilgilerimize göre çeşitli organlarda parasempatik ve sempatik (otonom sinir sistemi) sinir sistemlerin etkisi ile çok önemli değişiklikler olmaktadır.

Mekanizma tam olarak bilinmemekle beraber, özellikle meme, genital organlar (iç, dış) ve pelviste kan göllenmeleri olur. Oluş mekanizması aşağıdaki şekilde izah edilmektedir.

Sevişirken neler oluyor?

a) Kalp atım hacminin artması nedeniyle.
b) Arteriyal (atardamar) atım hacminin artması nedeniyle.
C) Adı geçen organların büyük venüllerinde (toplardamar) kasılmalar nedeniyle.
d) Küçük venlerde damar adalelerinde gevşeme nedeniyle.

Aslında kadında da erkekte de çeşitli dönemleri olan seksüel ilişki bir nevi insanın hapşırması gibi bir olaydır. Ayrıca belirli impulslarla çeşitli organların bir araya gelerek oluşturduğu ani çıkma ve inmelerle kendini gösteren bir olay olduğu ileri sürülmektedir.

Ancak kadınlarda yapılan araştırmalarla bu olayın objektif bir ölçmesini yapmak mümkün olmamıştır. Bu olguyu elde etmek için ABD’de birçok çalışmalar yapılmıştır.

Zevkli test,

Son yıllarda Türk doktorlarından Prof. Dr. İsmet Karacan ile Dr. Sezal Şahmay’ın ABD’de yaptıkları araştırmada
kadında orgazm objektif olarak gösterilebilmiştir.

Kadında orgazm sırasında rahim ve vagina kasılmaları, kan akımı artışı elektro fizyolojik olarak kaydedilmiştir.

Cinsel performans: Cinsel Fonksiyon nasıl çalışır?

Vajina kan akımı, vajina adelesi kasılma oranı, vajina (elektro ensefolografi) EEG vb, uyku sırasındaki klitoris sertleşmeleri de ölçülmüş. Böylece kadının cinsel fonksiyon gücü değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Ancak hiçbir yöntem doyurucu sonuç vermemiştir. Kegel, 1952 vajina adalesinin kasılma kabiliyetini ölçen bir alet geliştirmiştir. Craber-Grdber 1979 bu aletin kadında cinsel fonksiyon gücünü ölçmede yararlı olabileceğini desteklemişlerdir.

Heyecan artıyor,

Kadında cinsel aktin dört safhası vardır. Bunlar; (Excitment) (Heyecan), (Plateau) (Düzlük aşaması, (Orgazm)
(Tepeye erişme), (Resolution) (Geri dönüş (sönüş) aşamasıdır).

Bu devreleri derece olarak subjektif açıdan ölçen hiçbir yöntem yoktur. Bununla birlikte bu devreleri Masters Johnson, 700 kişi üzerinde 10 bin cinsel Siklus sırasında ve yıllarca izleyerek elde etmişlerdir. Bu bulguların
hepsi gözle, filmle, aletle objektif izlenerek elde edilmiş biyolojik bilgilerdir.

Yani kadının kendi anlatmasına dayalı bulgular değildir. Aynı zamanda günümüz biyolojik yöntemleriyle de elde edilmiş gerçeklerdir. Yani orgazm test edildi onayladı!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.