Sağlık

Bulantı ve kusma neden olur? Ne yapmalı? Uzman tavsiyeleri!

Bulantı ve kusma neden olur? Ne yapmalı? Uzman tavsiyeleri! | Kusma nasıl olur, bulantı kusma nedir? Kusma, mide etrafındaki adalelerin aniden kasılmasıyla mide içindekilerin yukarıya atılması ile oluşur. Bu kasılma mide içindekileri yukarıya atılmayacak derecede ise o zaman bulantı hissi oluşur.

Mide bölgesinde duyulan hoş olmayan bir histir ve bu his terleme ve solukla birlikte aralıklarla oluşur. Bulantı bazen kusmaya öncülük eder. Bulantı, sindirim sistemi hastalıklarında sıklıkla rastlanmasına rağmen diğer hastalıklarda da rastlanabilen bir belirtidir.

Bulantı ve kusma neden olur? Beyin kusması!

Kusma merkezi beyindedir, bu nedenle beyni etkileyen birçok hastalıkta, örneğin çeşitli zehirlenmelerde, kanda ürenin yükselmesinde, şeker koması öncesinde, iğrenç kokular ve görünümlerde de bulantı ve kusma görülebilir. Ayrıca bazı kulak ve göz hastalıkları ile araç tutması ve gebeliğin ilk aylarında da ortaya çıkabilir.

"<yoastmark

Kusmuğun kokusu, içindeki asit nedeniyle ekşidir. Bağırsak tıkanmalarında bir süre sonra kusmuğun kokusu dışkımsı bir hal alır. Pilori (mide ile on iki parmağı arasındaki darlik) çevresindeki ülser yada kanser sonucu oluşan darlıklara bağlı olarak kusmukta günlerce
önce yenmiş yiyecek artıkları bulunabilir.

BULANTI VE KUSMA NASIL OLUR?

Kusmuğun rengi yenen yiyeceklere ve bunların sindirilme derecesine göre çok değişik olabilir. Kusmukta kan olursa ve bu kan çok taze ise parlak kırmızı renkte görülür.

Ama biraz süre geçmişse kan kusmuğa koyu kahverengi bir renk verir buna “kahve telvesi” tarzında kusma denir. Kusmukta safra bulunması beklenen bir şeydir.

Bulantı ve kusma neden olur? PSİKOLOJIK KUSMA OLABİLİR Mİ?

Evet bazen hiçbir hastalığa bağlı olmadan uzun süreli kusmalar sosyopsikolojik etkenlerle olabilir. Veya genellikle genç bayanlarda yaşanan zayıf görünmek için kendi kendini kusturma, buluramia bireysel psikolojik temelli kusmalara bir örnektir.

SULANTI VE KUSMA NEDENLERİ ve TEDAVİ!

Yemek borusu hastalıkları, Mide hastalıkları, Diğer iç organlarla ilgili durumlar, Apandisit, safra kesesi, pankreas, karaciğer hastalıkları, Bağırsak tıkanması, Kalp krizi, Toksik bulantı, kusmalar gebelik, şeker ve üre komaları, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, Sinir sistemi ile ilgili bulantı-kusmalar, Menenjit, beyin kanamaları, migren, araç tutması, göz tansiyonu, iç kulak hastalıkları, psikolojik bulantı-kusmalar, kusma nedenleri olabilir.

Bu tip durumlar devamlılık arz ediyorsa doktora baş vurulmalıdır!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.