Sağlık

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek Ağrısı Neden Olur | Böbrek ağrısı genellikle yanlarda veya sırtta hissedilmektedir. Bu sebeple çoğu zaman sırt ağrısı ile karıştırılıyor. Böbrek ağrısı böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, yaralanma veya böbrek kanseri nedeniyle olabilir.

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Olası sebepleri ve semptomları nelerdir. Eğer geçekten böbrek ağrısı ise nasıl bakım yapılmalı ve iyileşme yöntemleri nelerdir. Doktoru Ne Zaman Aramalıyız? Bu yazıda bu soruların yanıtlarını paylaşıyoruz.

Sırt ağrısı mı böbrek mi
Sırt ağrısı mı böbrek mi

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek ağrısı nedir?

İnsanlar genellikle böbrek ağrılarını sırt ağrısı ile karıştırırlar. Genellikle bel bölgesinde ortaya çıkan sırt ağrısının aksine böbrek ağrısı sırtın içlerinde daha derin ve daha yüksektir. Böbrekler göğüs kafesinin altında, omurganın her iki tarafında bulunmaktadır. Böbreklerden gelen ağrı yanlarda veya orta sırtta (Çoğu zaman kaburgaların altında, omurganın sağında veya solunda) hissedilir. Ağrı, karın veya kasık gibi diğer bölgelere de ilerleyebilir.

Böbrek ağrısı, böbreklerde veya idrar yollarında şişlik veya tıkanıklık sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Ateş, kusma veya ağrılı idrara çıkma gibi diğer semptomlarındandır. Bunlar ağrının böbrek probleminin bir sonucu olduğunun ipuçlarıdır.

Böbrek ağrısının olası nedenleri nelerdir?

Böbrekler kanı filtreler, idrar oluşturur ve bunu üreter adı verilen tüplerden vücuttan dışarıya doğru iletir. Bu bölgelerden herhangi birinde sorunlar ağrıya neden olabilir.

Böbrek ağrısının daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek taşları:

Böbrek taşları, vücudun içindeki minerallerin veya kimyasal atıkların birikmesinden oluşur. Taşlar bir kum tanesi kadar küçük veya bir inciden daha büyük olabilir. Küçüklerse vücuttan atılabilirler. Bununla birlikte, daha büyük taşlar idrar yoluna saplanabilir ve idrarın geçmesini engelleyebilir. Her iki durumda da, yoğun ağrı neden olabilir.

Böbrek vücudumuzun neresinde?
Böbrek vücudumuzun neresinde?

İdrar yolu enfeksiyonu:

İdrar yolu boyunca herhangi bir yerde, idrar çıktıktan sonra geride kalan bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Semptomlar ateş, ağrılı idrara çıkma, bulutlu idrar, genel yorgunluğu ve halsizliği içerebilir.

Böbrek enfeksiyonu (pyelonenfrit):

Bir mesane enfeksiyonundan kaynaklanan bakteriler böbreklere yayıldığında, böbrek enfeksiyonu meydana gelir. Diyabetli veya idrar yollarında tıkanıklığı olan kişilerin böbrek enfeksiyonuna girme olasılığı daha yüksektir. Kronik vakalarda, idrar yollarındaki bazı problemler idrarın mesaneden böbreklere kadar geriye doğru akmasına neden olur ve tekrarlayan enfeksiyonlar muhtemelen kalıcı böbrek hasarına neden olur.

Polikistik böbrek hastalığı:

Böbreklerin içinde sıvı dolu keselerin (kistler) geliştiği kalıtsal bir durumdur. Kistler genişledikçe böbrekler genişler ve sonunda çalışma yeteneklerini kaybedebilirler.

Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek (böbrek) kanseri:

Böbrek hücresi karsinomu en sık görülen böbrek kanseri türüdür. Genellikle 60’lı veya 70’li yaşlardaki insanları etkiler, nadiren 50 yaşın altındakilerde görülür. Eğer ortaya çıkarsa, semptomlar; idrarda kan, kaburgaların hemen altında sırtta veya tarafta kalıcı bir ağrı ve yan tarafta bir yumru veya şişlik içerir.

TEŞHİS VE İYİLEŞME

Böbrek ağrısı nasıl iyileştirilir? Böbrek ağrısının iyileşme yöntemi, hangi durumun buna neden olduğuna bağlıdır. Bir nedeni tam olarak belirlemek için, doktorunuzun tanı koymasına yardımcı olacak bir dizi araç mevcuttur:

İdrar tahlili: Kan, aşırı beyaz kan hücreleri (enfeksiyona işaret edecek), proteinler ve çeşitli böbrek bozukluklarına bağlı bazı kimyasalların varlığını kontrol eder.

Görüntüleme testleri: Ultrason veya BT (bilgisayarlı tomografi) taraması, böbreklerin ve idrar yollarının fiziksel yapısının görüntüsünü sağlar, taşların olup olmadığını görür ve kan akışının yeterli olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

Böbrek Ağrısı Neden Olur? DOKTORU NE ZAMAN ARAMALI?

Doktorumu ne zaman aramalıyım? Böbrek bölgesinde kalıcı ağrınız varsa ve aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle birlikte sırt ağrınız varsa doktorunuza görünün!

Böbrek ağrısı neden olur?
Böbrek ağrısı neden olur?
  • Ateş
  • Renksiz idrar
  • Ağrılı idrara çıkma
  • İdrarda kan
  • İdrar yapmak için tekrarlanan acil bir ihtiyaç
  • İdrarda katı malzemenin (böbrek taşları) görünümü
  • Geçmeyecek genel bir hastalık veya uyuşukluk hissi

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.