Sağlık

Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunmalı?

Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunmalı | Bel fıtığı yani fıtıklaşmış disk, omurganızı oluşturmak için dizilen kemikler (omurlar) arasına yerleşmiş olan esnek yastıkçıklarda (disklerde) meydana gelen bir sorunu ifade eder.

Bel omurları
Bel omurları

Bel Fıtığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunmalı?

Omurilik diski, göreceli olarak sert, esnek bir dış (annulus) dış kabuk ile kaplanmıştır. Ayrıca yumuşak, jöle benzeri bir merkeze (çekirdeğe) sahiptir. Bazen kaymış bir disk veya yırtılmış bir disk olarak adlandırılan fıtıklaş oluşum, çekirdeğin bir kısmını annulusundaki bir yırtıktan dışarı itilir ve fıtık oluşur.

Omurganın herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilen fıtıklaşmış bir disk, en sık bel alt kısmında ortaya çıkar. Fıtıklaşmış diskin nerede olduğuna bağlı olarak, bir kolda veya bacakta ağrı, uyuşma veya zayıflık oluşabilir.

Birçok insan fıtıklaşmış bir diskten dolayı hiçbir belirti göstermez. Semptomları olan insanlar için semptomlar zamanla iyileşme eğilimindedir. Sorunu gidermek için genellikle ameliyat gerekli değildir.

Bel fıtığı nedir, nasıl olur?
Bel fıtığı nedir, nasıl olur?

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı çoğunlukla bel bölgesinde görülür. Ancak boyunda da oluşabilir. Belirtiler ve semptomlar diskin nerede olduğuna ve diskin bir sinire basıp basmadığına bağlıdır. Fıtıklaşmış diskler genellikle vücudun bir tarafını etkiler.

Kol ya da bacak ağrısı. Bel fıtığınız belinizin altındaysa, belinizin alt kısmındaki ağrının yanı sıra, tipik olarak kalçanızda, uyluğunuzda ve baldırınızda ağrı hissedersiniz. Ayağın bir kısmında da ağrı olabilir.

Boynunuzdaki fıtıklaşmış bir disk için, genellikle en fazla ağrıyı omuz ve kolunuzda hissedeceksiniz. Öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya belirli pozisyonlara geçtiğinizde bu ağrı kolunuza veya bacağınıza ateş edebilir. Ağrı genellikle keskin veya yanma olarak tanımlanır.

Bel filmi mr
Bel filmi mr

Bel Fıtığı Nedir? Uyuşma Karıncalanma!

Uyuşma veya karıncalanma. Fıtıklaşmış bir diske sahip olan kişilerde genellikle etkilenen sinirlerin sinyal dağıttığı vücut kısmında uyuşma veya karıncalanma hissederler.

Zayıflık. Etkilenen sinirlerin servis ettiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemenize veya öğeleri kaldırma veya tutma yeteneğinizi etkilemenize neden olabilir.

Belirti vermeden fıtıklaşmış bir diskiniz olabilir. Omurilik görüntüsünde ortaya çıkmadığı sürece fıtığınız olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmeli?

Boyun veya sırt ağrınız kolunuzdan veya bacağınızdan aşağı gidiyorsa veya ayrıca uyuşma, karıncalanma veya halsizlik varsa tıbbi yardım alın.

Omur sinir sıkışması filmi!
Omur sinir sıkışması filmi!

Bel Fıtığı Nedir Neden Olur?

Disk fıtığı genellikle disk dejenerasyonu adı verilen kademeli, yaşlanmaya bağlı aşınma ve yıpranmanın sonucudur. İnsanlar yaşlandıkça, diskler daha az esnek hale gelir ve küçük bir zorlanma veya bükülme ile yırtılmaya daha yatkın hale gelir.

Çoğu insan fıtıklaşmış diskinin nedenini tam olarak belirleyemez. Bazen, ağır nesneleri kaldırmak için bacak ve uyluk kasları yerine sırt kaslarını kullanmak, kaldırırken bükülme ve dönme gibi hareketler fıtıklaşmış bir diske yol açabilir. Nadiren, düşme veya sırta darbe gibi travmatik bir olay da neden olabilir.

Risk faktörleri

Fıtıklaşmış disk riskini artırabilecek faktörler şunlardır:

Bel Fıtığı Ameliyatı
Bel Fıtığı Ameliyatı

Ağırlık. Fazla vücut ağırlığı, şişmanlık beldeki disklerde ekstra strese neden olur.
Meslek. Fiziksel güç ve hareket talep eden işleri olan insanların sırt problemleri riski daha fazladır. Tekrarlayan kaldırma, çekme, itme, yana doğru bükme ve bükme de bel fıtığı riskini artırabilir.
Genetik. Bazı insanlar fıtıklaşmış bir disk geliştirmeye genetik olarak yatkınlık devralırlar.
Sigara. Sigara içmenin disklere oksijen akışını azaltarak daha çabuk bozulmalarına neden olduğu düşünülüyor.
Sık sık araba kullanmak. Motorlu araç motorundan gelen titreşimle birlikte uzun süre oturmak omurgaya baskı yapabilir.
Hareketsiz olmak. Düzenli egzersiz fıtıklaşmış bir diski önlemeye yardımcı olabilir.

Bel fıtığından korunma
Bel fıtığından korunma

Bel Fıtığı Nedir Komplikasyon

Belinizin hemen üstünde omuriliğiniz bitiyor. Omurilik kanalında devam eden şey, bir atın kuyruğuna (cauda equina) benzeyen bir grup uzun sinir köküdür.

Nadiren, disk fıtığı, (kauda) at kuyruğu tüm sinirleri de dahil olmak üzere tüm omurilik kanalını sıkıştırabilir. Bu duruma sık rastlanmasa da, kalıcı zayıflık veya felçten kaçınmak için acil ameliyat gerekebilir.

Şu durumlar varsa acil tıbbi yardım alın:

Kötüleşen semptomlar. Ağrı, uyuşma veya halsizlik günlük aktivitelerinizi engelleyecek noktaya kadar artabilir.
Mesane veya bağırsak disfonksiyonu. Cauda equina sendromu idrar kaçırmaya veya tam bir mesane ile bile idrar yapma zorluğuna neden olabilir.

Eyer anestezisi. Bu ilerleyici his kaybı, bir oturma cismine dokunacak alanları etkiler. İç uyluklar, bacakların arkası ve rektum etrafındaki alan.

Bel Fıtığı Nedir? Korunma ve belirtiler
Bel Fıtığı Nedir? Korunma ve belirtiler

Nasıl Korunmalı?

Fıtıklaşmış bir diski önlemeye yardımcı olmak için aşağıdakileri yapın!

  • Alıştırma ve egzersiz. Gövde kaslarının güçlendirilmesi omurgayı stabilize eder ve destekler.
  • İyi duruşunu koru. Bu, omurganız ve diskleriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Özellikle uzun süre otururken sırtınızı düz ve hizalı tutun.
  • Ağır nesneleri düzgün bir şekilde kaldırın, sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırın.
  • Sağlıklı bir kilo koruyun. Fazla kilo, omurga ve disklere daha fazla baskı yapar ve fıtıklaşmaya karşı daha hassas olmalarına neden olmaktadır.
  • Sigarayı bırakın. Herhangi bir tütün ürünü kullanmaktan kaçının.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.