Sağlık

Balgam Nedir? Kurtulmak için ne yapmalı?

Balgam Nedir? Kurtulmak için ne yapmalı | Balgam, esas olarak mukustan oluşan yapışkan ve yoğun bir maddedir. Ve ayrıca ölü hücreler, irin ve yabancı parçacıklar içerebilir. Bunun yanında normal koşullarda mukus boğaz, akciğerler ve bronş geçitlerinden üretilir. Pasajları oluşturan hassas dokuların nemini korumak için hava yollarını nemlendirmenin önemli bir parçasıdır. Ayrıca içlerine girebilecek yabancı maddelere yapışarak onları durdururlar. Yapıştıktan sonra onları tükürüp dışarı atarak kurtuluruz.

Balgamdan kurtulma!
Balgamdan kurtulma!

Balgam Nedir? Kurtulmak için ne yapmalı?

Ancak bazı durumlarda bu mukus salgısı artar. Yani bu genellikle enfekte olduğumuzda ve akciğerlerin etkilenmesinden sonra veya toza veya dumana maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Hava yollarındaki mukusun artması balgam olarak bilinen yapışkan bir madde oluşturur. Ve bu maddenin hava yollarını temiz tutmak için öksürerek vücuttan atılması gerekir.

Balgam nedenleri

Balgam oluşumuna yol açabilecek ve şiddetini belirleyecek birçok neden vardır.

Balgamının en yaygın nedenleri şunlardır:

Sigara: Balgam sigara içen birinin akciğerlerinde birikir, öksürüğe neden olur. Ve balgamı rengi yeşil, sarı veya kan renklidir.

Astım: Etkilenen kişinin hava yollarının hassastır ve çevre kirliliğinden, solunum yolu enfeksiyonlarından ve genel olarak alerjenlerden aşırı etkilenir. Yani bu da hava yollarının iltihaplanmasına ve balgam üretiminin artmasına neden olur.

Kistik fibrozis: Vücuttaki önemli bir gendeki mutasyona bağlı olarak ortaya çıkan ve çok kalın mukus üretimi nedeniyle küçük hava yollarının tıkanmasına yol açan genetik bir hastalıktır, bu da nefes alma yeteneğinde zorluklara neden olur ve kalın mukus büyüme için verimli bir zemin bakterilerdir ve bu akciğerlerde kronik bir bakteriyel enfeksiyona yol açar.

Balgam Nedir? Solunum Yolu Enfeksiyonu:

Alt solunum yolu enfeksiyonu varlığında tükürük renginden farklı olan balgam salgısı görülür ve genellikle yeşildir. Enfeksiyonun erken aşamalarında balgam rengi koyu, enfeksiyonun yavaş yavaş hafiflemesiyle ve bazı durumlarda balgamın rengi sarı olabilir. Ayrıca bazı durumlarda gri veya pas renklidir. Solunum sisteminde bakteriyel bir enfeksiyon meydana geldiğinde, balgam kötü bir kokuya ve yoğun dokuya sahiptir.

En belirgin solunum yolu enfeksiyonları arasında şunlar vardır:

Akut bronşit veya akut bronşit.

Solunum sistemini etkileyen viral bir enfeksiyon olan soğuk algınlığıdır.
Krup, larinks ve soluk borusundaki viral iltihabın neden olduğu bir enfeksiyondur.
Epiglottis iltihabı Tehlikeli nadir bir iltihaptır. Epiglottis’in kıkırdaksı bir uzantı olduğu bilinir.Yutma, iltihaplanma sürecinde yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasını önlemek için nefes borusuna örter. Ve esas olarak bebekleri ve çocukları etkiler. İnfluenza olarak da adlandırılır.

Farenjit (Larenjit).

Zatürre olarak da adlandırılır. Sinüzit, Boğaz ağrısı veya farenjit. Streptokok bakterisinin neden olabildiği bademcik iltihabıdır. Tüberküloz Akciğerleri etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır.

Balgam Nedir? Balgam ve risk faktörleri

Balgam oluşum ihtimalini artıran bazı faktörler vardır ve bunlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere risk faktörleri olarak bilinir:

  • Kuru bir ortamda olmak, bunun nedeni klima veya ısıtma ekipmanı kullanımı olabilir.
  • Yeterli su içmemek veya kahve, çay ve alkol gibi vücuttan sıvı kaybına yol açabilecek çok fazla içecek içmemek.
  • Dehidrasyona neden olan ve böylece balgam yoğunluğunun artmasına neden olan ilaçların yanlış kullanımı.

Balgama eşlik eden belirti ve semptomlar

Balgam, farklılık gösteren diğer semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte gelebilir. Örneğin balgam bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, ateş ve vücut ağrısından da mustarip olabilirsiniz. Ve ayrıca balgam bir hastalığın veya anormal bir oluşumun belirtisi olduğunda, aşağıdakileri içeren belirtiler gösterir:

Anormal kalın veya gür veya pürülan bir yapı.
Kanla bezelenmiş olabilir.
Çok büyük miktarlarda üretilir.

Balgam Nedir? Tanı testleri ve muayeneleri

Varsa enfeksiyonu değerlendirmek veya daha ciddi vakaları tespit etmek amacıyla bileşenlerini belirlemek için balgam analizi yapılan bazı tanı testleri yapmak mümkündür. Bu testler aşağıdakileri içerir:

Balgam kültürü: Zatürre gibi solunum sisteminde enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri veya mantarları tespit etmek için yapılan tıbbi bir testtir. Balgam örneğine, mikropların büyümesini destekleyen ve büyüme oluşumunu izleyen agar plakasına yerleştirilir. Ve büyüme olmazsa, kültürün sonucu negatiftir. Yani numune mikrop veya bakteri içermez. Aksine kültürde bir büyüme meydana gelirse sonuç pozitiftir. Ve yani bakteri güruhu belirlendikten sonra enfeksiyonu iyileşmesi için en etkili antibiyotiği belirlemek amacıyla diğer testler yapılabilir. Ve buna antibiyotik duyarlılık testi denir.

Akciğer kanserinden şüphelenildiğinde anormal kanserli hücrelerin varlığını tespit etmek için balgam örneği mikroskop altında incelenir. Balgam sitolojisi ve kanserli olmayan bazı akciğer durumlarını tespit etmek için de tür incelemeler yapmak mümkündür.

Balgam nedir nasıl kurtulalım!
Balgam nedir nasıl kurtulalım!

Testler enfeksiyon olasılığını gösterdiğinde, TB tanısında kullanılan DNA amplifikasyon testleri, kısaltma (NAAT) olarak da adlandırılan balgam testleri de yapılabilmektedir.

Balgam Nedir? Balgamdan kurtulmak

Çok miktarda balgamdan tükürerek veya yutarak kurtulmak mümkündür ve her iki yöntem de sağlıklıdır. Balgam yutulduğunda mide bakterilerin etkisini ortadan kaldırır. Ayrıca balgamdaki diğer atık ürünlerden de kurtulmayı sağlar. Genel olarak balgam sorunun kontrol etmenize yardımcı olan bir dizi öneri ve ipucu vardır (özellikle kronikse):

  • Daha fazla su için ve vücuttan sıvı kaybını mümkün olduğunca artıran ilaçları veya içecekleri azaltın.
  • Nemlendiricilerin kullanımı; Boğaz ve hava yollarını nemlendirmek, balgam oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.
  • Burun, boğaz ve burun pasajlarının dokularını nemlendirmesi nedeniyle balgam üretimini azaltmaya katkıda bulunan bir tuzlu burun spreyi kullanın.
  • Toza ve diğer tahriş edicilere maruz kalmamak için klima ve ısıtma sistemlerinde kullanılan filtrelerin temiz olduğundan ve iyi çalıştığından emin olun.

Öksürük yoluyla atılması zor makrofajlardan kurtulmaya yardımcı olabilecek takviyeler şunlardır:

Antibiyotikler: Balgam bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığında.
Balgam sökücüler: öksürük mekanizmasını kolaylaştırarak balgamın dışarı atımını sağlar.
Balgam çözücüler: Balgamı çözen ve viskozitesini azaltan etkiye sahiptirler.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.