Sağlık

Ayak mantarı nedir? Nasıl oluşur?

Ayak mantarı nedir? Nasıl oluşur | Semptomlar neden oluşur? Ayak mantarı, ayaklarda saçkıran bakterisi adı verilen küfün büyümesi sonucu oluşan bir cilt hastalığıdır. Diğer adı saç kıran olarak da bilinir. Erkeklerde sık görülür ve birçok şekli vardır. Ancak ayak mantarından mustarip kadınların sayısı artmaktadır.

Ayak mantarı nedir? Nasıl oluşur?

Ayak mantarı, bir tür küf olan saçkıran bakterilerinin cildin stratum korneumunda parazite olması sonucu ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Trikophytonlar da ellere ve vücuda bulaşır ancak yaklaşık % 90’ı ayaktadır. Ayaklarda üremesi kolaydır. Çünkü ayakkabı giyildiği için soyulması ve ayrıca bakterilerin çoğalmasının kolay olduğu sıcak ve nemli bir ortam yaratmasıdır. Son zamanlarda, giderek daha fazla kadın tüm gününü ev işi yerinde ayakkabı giyerek geçiriyor. Bu sebeple sadece erkekler değil aynı zamanda kadınlar da ayak mantarından mustaripler.

Saçkıran, mantar nedir?

Saçkıran bakterileri besin kaynağı olarak insan saçı, tırnak, keratin, hayvan kılı ve pullarında bulunan keratin denilen bir proteini tercih eden küflerdir. 30’dan fazla mantar türü vardır ve toprakta yaşayanlar (toprak benzeri bakteriler), hayvanlarda yaşayanlar (hayvan benzeri bakteriler) ve insanlarda yaşayanlar (insan benzeri bakteriler) vardır, ancak bunların çoğu insanlardan insanlara sporcu ayağına neden olan insan benzeri bakterilerdir.

Vücutta mantar yerleri
Vücutta mantar yerleri

Ayak mantarı nasıl bulaşır?

Saçkıran bakterileri, ayak mantarına sahip insanların derisinden düşen keratinlerde (pullarda) yaşarlar. Bu nedenle yalınayak üzerine basarak ve tarakla enfekte ederler. Ancak, mantar yapıştığı gibi hemen enfeksiyon oluşmaz. Enfeksiyon, yıkama sonrası kalan bakteriler hasarlı keratinlere girdiğinde ve üremenin kolay olduğu bir ortam oluştuğunda oluşur.

Mantarlara duyarlı ortam nedir? Trikophytonlar sıcak ve nemli ortamları tercih eder. Ayrıca cilt yüzeyinde ter ve kirin kaldığı alkali cilt ortamı da trikofiz bakterilerinin yayılmasının kolay olduğu bir durumdur. Ayaklarınızı ve vücudunuzu temizlemek ve zayıf asitli tutmak için her gece banyo yapıyorsanız enfeksiyon önlenebilir.

Ayak mantarı türleri ve belirtileri!

Ortaya çıkan cilt belirtileri, trikofitonun enfekte olduğu bölgeye bağlı olarak değişir. Üç tip ayak mantarı vardır. Ayak baş alt tipi, küçük kabarcık tipi ve keratin büyüme tipine ek olarak, tırnakları enfekte eden tipler de vardır.

Ayak mantarı (Ayak saçkıranı)

Tırnak türü,
Ayak parmakları arasında (özellikle orta ve yüzük parmakları arasında) yaygındır. Kırmızı lekeler olur, kabukları, ve beyaz kabuklar.

Küçük kabarcık tipi,

Güçlü kaşıntı ile karakterizedir. Kemerde ve ayak tabanının kenarında küçük bir kabarcık yapılabilir. Gün geçtiğinde kırmızıya döner ve cilt soyulur.

Keratin üreme türü,

Ayakların tabanları ve topukları paslı ve kurudur. Keratin kalınlaşır ve sertleşir, cilt soyulur ve çatlaklarla karakterize edilir.

Ayak mantarı! Tırnak saçkıranı

Tüm tırnak beyazımsı hale gelir ve yüzeyde dikey kırışıklıklar olabilir. İlaçla iyileşebilir.

Ayak mantari olusumu
Ayak mantari olusumu

El saçkıranı!

Ayak mantarına benzer semptomlar vardır. Ayakla karşılaştırıldığında, görülme sıklığı küçüktür ve yaklaşık % 10 olduğu söylenir.

Vücut saçkıran mantarı!

Yüz, boyun ve vücudun her yerine bulaşır. Pirinç taneleri büyüklüğünde kırmızı papüller oluşur. İltihaplanma ve kaşıntı eşliğinde yavaş yavaş etrafında bir daire şeklinde yayılır. Köpek ve kedi gibi hayvanlardan geçebilir. Bu nedenle evcil hayvanınızda varsa, tedavi gereklidir.

Kafa saçkıran mantarı!

Kafaya dairesel veya yuvarlak bir epilasyon yuvası yapar. Çocuklarda yaygındır ve köpek ve kedi gibi evcil hayvanlardan enfeksiyonlar artmaktadır.

Ayakları temiz tutun
Ayakları temiz tutun

Trichophyton-tonzurans enfeksiyonu:

Azuki fasulyesi büyüklüğünde, tırnaklara kadar kırmızı şişlik boyun ve üst vücutta görülebilir ve kafada kepek, kabuk, irin gibi belirtilerle görülebilir.

Ayak mantarıyla kolayca karıştırılan belirtiler!

Ayak mantarına benzer semptomlar gösteren başka cilt hastalıkları da vardır. Ve iyileştirme yöntemleri farklıdır. Bu nedenle doğru teşhis çok önemlidir.

Kontakt dermatit (döküntü)

Zemin boyalarına, halılara, çoraplara, ayakkabılardaki deri boyalara, yapıştırıcılara vb. Alerji sebebiyle kızarıklık, kaşıntı, küçük bliking, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkar.

Terli egzama

Terden kaynaklanan egzama. cildin yüzeyindeki küçük kabarcıklar veya peeling hafif bir kaşıntı eşlik eder. Uzuvlarının terlemesi kolay olan kişilerde ve nispeten genç bir insanda çok sık görünür.

Lüteni kandidiyazis

Küfle ile saçkıran yerine, Kandida bakterilerinin enfeksiyonundan kaynaklanan cilt hastalıklarıdır. Parmaklarının arası beyaz ve kabarık.

Ayak mantarı! Bakteriyel enfeksiyon

Cildin yüzeyindeki yerleşik bakteriler ıslak parmaklar arasında çoğalır ve koku veya kötü bir koku yaymaya başlar.

Evinizi temiz tutun
Evinizi temiz tutun

Mantar ayağı olduysam!

Ayak mantarı, bir tür küf olan saçkıran bakterilerinden kaynaklanır. Mantar öldüren bir ilaç kullanarak semptomların iyileşmesi beklenebilir. Ayrıca “ciltte çatlak”, “kuruluk”, “sulu”, “kabarcıklar var” gibi çeşitli belirtiler vardır. Semptomlarınıza göre bir ilacı nasıl seçeceğinizi ve nasıl doğru kullanacağınızı anladığınızdan emin olmak için doktorunuza danışın.

Tıbbi muayeneler ve kişisel bakım önemlidir. Kaşıntı gibi semptomlar bitti diye önlemleri bırakmamak gerekir.

Dikkatli olmak için işaretler!

Tıbbi muayeneler ve öz bakımdan sonra aşağıdakiler gerçekleşirse doktorunuza veya eczanenize danışın!

  • Ayak mantarı (saçkıran) ve kreviküler (baş saçkıran) durumunda, genelde dış tıbbı ile müdahale beklenemez bu nedenle lütfen bir dermatoloğa danışın.
  • Egzama mı yoksa ayak mantarı mı emin değilseniz. Etkilenen bölge yüze, gölgeye, mukoza zarlarına veya kapsamlı bir şekilde yayılmışsa etkilenen bölge pürülanse. Şiddetli iltihaplanma, çatlaklar veya travma vb. Doktora danışın.
  • Hamile kadınlar veya hamile olduğunu düşünen kişiler, bebekler veya alerjisi olan kişiler. Başka bir hastalık nedeniyle hekime giden veya başka cilt ilaçları kullanan bir kişi vb.
  • Kişisel bakıma dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, yaklaşık 2 haftalık tedavi sonunda iyi hissetmiyorsanız, başka bir cilt hastalığı olabilir. Bu nedenle bir doktora veya eczacıya danışın.
Çoraplar temiz ve kuru
Çoraplar temiz ve kuru

Ayak mantarı! Unutmayın!

Kaşıntı gibi semptomlar bitti diye kullanmayı bırakmamak önemlidir. Kaşıntı gibi belirtiler bir süre kullandıktan sonra azalsa bile, keratin derinliklerine giren bakteriler canlı olabilir. Bu nedenle cildin metabolizması yenilenen kadar ilacı en az bir ay sabırla kullanmaya devam etmek önemlidir.

Nasıl önlenir?

Sporcunun ayağını önlemek için saçkıran bakterilerinin sevdiği ortamı yaratmamak önemlidir. Günlük bakımla bedeniniz temiz tutun.

  • Vücudunu temiz tutmak.
  • Evinizi temiz tutun.
  • Ayakkabı ve çorap marifetiyle nemden kaçının.
  • Yalınayak dolaştığınız bir yerde giydiklerinize dikkat edin.
  • Vücudunu temiz tutun.

Ayağın soyulması ve tahrişi kolay olduğundan, saçkıranın favori bir ortamı olma eğilimindedir. Günlük banyo ile ayaklarınızı sık sık yıkayın. Parmak aralarını dikkatlice yıkamaya çalışalım. Keratine zarar verirseniz, saçkıran bakterisine girmesi kolaydır. Bu nedenle tahriş etmeden yıkamaya ve kurulamaya çalışalım.

Ayak mantarı! Evinizi temiz tutun!

Ailede ayak mantarı olduğunda, sık sık yıkamak ve iyice kurutmak önemlidir. Çünkü genellikle banyodaki ayak bezi paspasından ve ortak terliklerden enfekte olunabilir. Çok tedirgin olmak zorunda değilsiniz ancak zemini ve paspasları mümkün olduğunca sık temizleyin.

Ayakkabı ve çorap marifetiyle nemden kaçının!

Yüksek hava geçirmez deri ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, vb. tüm gün giydiğin ayakkabılar çok fazla nem içeriyor ve bakterilerin üremesi kolaylaşıyor. Bu yüzden her gün birkaç çift çorap değiştirmeye çalışın.
Naylon çoraplardan kaçının, yüksek nem emilimine sahip pamuk ve kenevir malzemelerini seçin ve yıkanmış olarak her gün değiştirin.

Ayak mantarı nedir?
Ayak mantarı nedir?

Ayak mantarı! Yalın ayak gezerken!

Hamamlar, kaplıcalar, yüzme havuzları ve fitness kulüpleri gibi birçok insanın yalın ayak kullandığı tesislerde dikkat! Mantar bakterileri ayaklara yapışma eğilimindedir. Bu nedenle enfekte olmamak için ayakları yıkayın ve bakterilerin üremesi kolay bir ortam yaratmamaya dikkat edin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.