Sağlık

Adet görme nedir?

Cinsel bilgi ile sağlık

Adet görme nedir | Adet görme: Erişkin bir kadın ya da genç kızda, ortalama 25 günde bir görülen
kanamaya adet görme yada regl denir. Kanamanın zamanı, süresi, miktarı her kadında değişik olmakla birlikte ortalama olarak 20-35 günde bir olur ve 2-7 gün kadar devam eder.

Bunun dışında görülen kanamalar bir hastalığın işareti olabilir. Kanama, döl yatağının içini örten zarın (mukozanın) hormonal etkilerle değişmesi ve sonunda dışarı atılmasıdır. Her seferinde bu böylece tekrarlanır. Cinsel sağlık açısından öğrenilmesi şarttır.

Her ay bir Adet

Adet görme nedir? Her aybaşı imtihan var!

Döl yatağı da her adetten sonra kendini döllenmiş bir yumurta için hazırlar. Rahim mukoza denen iç kısmı gelişir, şişer. Döllenmiş bir yumurta için en ideal ortam böylece sağlanmış olur. Yumurta döllenip rahim içine gelirse bu ortamda büyür, gelişir. Böylece 280 gün sonra da küçücük bir insan yavrusuna dönüşür.

Eğer yumurta döllenmezse bütün bu hazırlıklar boşa gitmiş olur. Rahim iç tabakasının atılmasından sonra yeni bir hazırlık devresi başlar. Normal bir adet süresince kaybedilen kan miktarı 50-60 cc. kadardır. “Adet görme” aslında
birçok faktörlerin etkisi altında olan karışık bir olaydır.

Kısaca değinirsek, aydan aya görülen o basit kanama beyin, ara beyin, hipofiz bezi ve yumurtalıkların karşılıklı etkileriyle ortaya çıkmaktadır. Bu etkilerin sonucu adet ortalarına rastlayan günlerde, yumurtalıklardan gelişmiş bir yumurta hücresi atılmaktadır. Böylece yumurtlama -ovulasyon- meydana gelmektedir.

Adet görme nedir?
Adet görme nedir?

Adet üremeye hazırlıktır,

Yumurtlama olmadan adet olabilmektedir -Anovulatuar Siklus. Ancak, yumurtlama olmadan gebelik söz konusu olamaz. Bu durum bölümün başında da belirtilmiştir. Yeni doğan bir kız çocuğunun yumurtalıklarında 200.000 x 2=400.000 kadar yumurta hücresi vardır.

Adet Görme;

Ama her ay yalnızca bir tanesinin kullanılmaktadır. Bu sebeple 30 – 35 yıl adet gören bir kadın, yumurtalarının ancak 400 tanesini kullanabilir. Kısacası, sözünü ettiğimiz bu biyolojik olaylar ancak 20. yüzyılda anlaşılabilmiştir.

Bütün hücrelerin anası kadın,

Kadında yumurta hücresi: Bilindiği gibi her canlının vücudu milyonlarca hücreden yapılmıştır. Kesinlikle bellidir ki, bu hücrelerin anası kadın yumurta hücresidir. İnsan vücudunun da en büyük hücresi olan yumurta hücresi, bölünerek çoğalır.

Önce ikiye, daha sonra da her parça yeniden ikiye bölünerek 2-4-8 diye milyonlarca hücre durumuna gelip küçük bir insan yavrusunu oluşturur.

Yarattıkların şaşkınlık verici,

Yumurta hücresi yuvarlaktır. Bütün hücreler gibi dışı bir zarla kaplıdır. Protoplazması ve ortasında çekirdeği vardır. İçinde şeker, yağ, protein gibi yedek besin maddeleri bulunmaktadır.

Çekirdek, daha sonra da anlatılacağı gibi insan soyunun sürekliliğine yarayan bütün özellikleri koruyan bir arşiv sistemine sahiptir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir