Sağlık

Adet görme nedir? Adet sancılarını azaltmak için öneriler!

Adet görme nedir? Adet sancılarını azaltmak için öneriler | Adet görme: Erişkin bir kadın ya da genç kızda, ortalama yaklaşık 25 günde bir görülen kanamaya adet görme yada regl denir. Kanamanın zamanı, süresi, miktarı her kadında değişik olmakla birlikte ortalama olarak 20-35 günde bir olur ve 2-7 gün kadar devam eder.

Bunun dışında görülen kanamalar bir hastalığın işareti olabilir. Kanama, döl yatağının içini örten zarın (mukozanın) hormonal etkilerle değişmesi ve sonunda dışarı atılmasıdır. Her seferinde bu böylece tekrarlanır. Cinsel sağlık açısından öğrenilmesi şarttır.

Adet görme nedir? Adet sancılarını azaltmak için öneriler: Her aybaşı imtihan var!

Döl yatağı da her adetten sonra kendini döllenmiş bir yumurta için hazırlar. Rahim mukoza denen iç kısmı gelişir, şişer. Döllenmiş bir yumurta için en ideal ortam böylece sağlanmış olur. Yumurta döllenip rahim içine gelirse bu ortamda büyür, gelişir. Böylece 280 gün sonra da küçücük bir insan yavrusuna dönüşür.

Eğer yumurta döllenmezse bütün bu hazırlıklar boşa gitmiş olur. Rahim iç tabakasının atılmasından sonra yeni bir hazırlık devresi başlar. Normal bir adet süresince kaybedilen kan miktarı 50-60 cc. kadardır. “Adet görme” aslında
birçok faktörlerin etkisi altında olan karışık bir olaydır.

Adet görme nedir?
Adet görme nedir?

Adet üremeye hazırlıktır,

Yumurtlama olmadan adet olabilmektedir -Anovulatuar Siklus. Ancak, yumurtlama olmadan gebelik söz konusu olamaz. Bu durum bölümün başında da belirtilmiştir. Yeni doğan bir kız çocuğunun yumurtalıklarında 200.000 x 2=400.000 kadar yumurta hücresi vardır.

Adet Görme;

Ama her ay yalnızca bir tanesinin kullanılmaktadır. Bu sebeple 30 – 35 yıl adet gören bir kadın, yumurtalarının ancak 400 tanesini kullanabilir. Kısacası, sözünü ettiğimiz bu biyolojik olaylar ancak 20. yüzyılda anlaşılabilmiştir.

Bütün hücrelerin anası kadın,

Kadında yumurta hücresi: Bilindiği gibi her canlının vücudu milyonlarca hücreden yapılmıştır. Kesinlikle bellidir ki, bu hücrelerin anası kadın yumurta hücresidir. İnsan vücudunun da en büyük hücresi olan yumurta hücresi, bölünerek çoğalır.

Önce ikiye, daha sonra da her parça yeniden ikiye bölünerek 2-4-8 diye milyonlarca hücre durumuna gelip küçük bir insan yavrusunu oluşturur.

Yarattıkların şaşkınlık verici,

Yumurta hücresi yuvarlaktır. Bütün hücreler gibi dışı bir zarla kaplıdır. Protoplazması ve ortasında çekirdeği vardır. İçinde şeker, yağ, protein gibi yedek besin maddeleri bulunmaktadır.

Çekirdek, daha sonra da anlatılacağı gibi insan soyunun sürekliliğine yarayan bütün özellikleri koruyan bir arşiv sistemine sahiptir.

Adet görme, Adet sancılarını azaltmak için öneriler: Masaj!

The Journal of Obstetrics and Gynaecology Research dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, cildinize bazı aromatik uçucu yağlarla masaj yapmak, adet sancılarını hafifletebiliyor. Araştırmacılar, adet sancısı ve diğer semptomları olan 48 kadından dönemler arasında alt karınlarına esansiyel yağlara veya sentetik bir kokuyla masaj yapmasını istedi.

Her iki gruptaki kadınlar daha az ağrı bildirdi. Ancak uçucu yağlar grubu daha iyi sonuç aldı. Kadınların raporlarına dayanarak. Araştırmacılar ağrı süresinin esansiyel yağlarla kendi kendine masaj yaptıktan sonra neredeyse yarım gün azaldığını buldular.

Yararlı olduğu düşünülen bazı yağlar arasında lavanta esansiyel yağı, clary adaçayı esansiyel yağı ve marjoram esansiyel yağı bulunur.

Uçucu yağları güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Saflık için test edilmiş yüksek kaliteli yağlar satın alın. Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği, tahrişi önlemek için cildinize yerleştirmeden önce saf uçucu yağları kokusuz bir krem, losyon veya taşıyıcı yağda seyreltmeyi önerir.

Adet görme ve Adet sancılarını azaltmak için öneriler: Egzersiz (veya Orgazm) ile,

Bunlar İyi Hissettiren Endorfinleri Artır. Vücudun doğal endorfinlerinin ruh halinizi yükselttiği bilinmektedir. Ama aynı zamanda ağrı giderici bir etkiye sahiptirler. Endorfinleri artırmanın iyi bilinen bir yolu aerobik egzersizdir. Ayrıca orgazm olmak ta başka bir yoldur. Mümkün Olan En Tatmin Edici ilişkiye Sahip Olmak faydalı olacaktır.

Mart 2015’te Journal of Family &Reproductive Health dergisinde yayınlanan bir çalışma, 100 kadında, iki ay boyunca haftada üç kez yapılan esneme egzersizlerinin veya aerobik egzersizlerin adet sancılarını azalttığını buldu.

Adet sancılarını azaltmak için öneriler: Diyetinizi Geliştirmek Dönem Kramplarını Hafifletebilir,

Araştırmacılar 33 kadını düşük yağlı vejetaryen diyete soktular. Daha sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum’da yayınlanan araştırmaya göre adet sancılarının hafiflediğini buldular.

Hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağlar gibi daha az sağlıklı yağları değiştirin! Yani zeytinyağında bulunan doymamış yağlar gibi daha sağlıklı yağları kullanın! Bu, Amerikan Kalp Derneği’nin önerisidir. Genel olarak, balık veya fındıkta bulunanlar gibi yağları kullanarak daha kaliteli beslenmeye çalışın. Yağlara aşırı bağımlı olmayan yemek örneklerini diyetisyenlerden bulabilirsiniz.

 

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.