Nasıl

Cam misket nasıl yapılır?

Cam misket nasıl yapılır | Herkese merhaba! Bir çoğumuz cam misket oynamayı çok severiz. Peki, cam yapımına göz atmaya ne dersiniz? Cam misket nasıl yapılır?

Cam bilyeler
Cam bilyeler

Misket nedir?

Misket genellikle cam, kil, çelik, plastik veya agate’ten yapılmış küçük bir küresel nesnedir. Bu topların boyutları değişir. En yaygın olarak, çapları yaklaşık 13 mm(1φ2 inç) dir. Ancak 1 mm’den(1φ30 inç) 8 cm’nin (3 inç) üzerine kadar değişebilir. Sergi amaçlı bazı sanat cam mermerleri ise 30 cm’nin (12 inç) üzerindedir. Bu mermerler, misket adı verilen çeşitli oyunlar için kullanılabilir.

Genellikle Hem nostalji hem de estetik renkleri için saklanırlar. İngiltere’nin Kuzeyinde nesneler ve oyun “taws” olarak adlandırılır. Genellikle misketler toplanıp yer yüzeyinde yan yana sıraya dizilir ve diğer misketlerle atış yapılır. En baştaki misketi vuran çocuk bütün misketleri kazanır. Bu oyuncak misketler bir sanat biçimi yapmak için kullanılabilir veya mermer sergilerinde kullanılabilirler.

Cam misket nasıl yapılır? Camın ana maddesi kumdur.

Özellikle deniz kumunda camın ham maddesi olan silisyum yüksek oranda bulunur. Deniz kumuna yakından
baktığınızda içinde kaya, deniz kabuğu gibi birçok parlak madde olduğunu görebilirsiniz.

Camın yapılabilmesi için kum; soda ve kireçle karıştırılır. Soda, kumun düşük sıcaklıkta akışkanlığını, kireç ise dayanaklılığını artırır. Bu karışıma, yapılacak cam türüne göre farklı maddeler de katılabilir.

Malzemeler özel bir fırında 1500 dereceye kadar ısıtılarak cam karışımı oluşturulur. Kor haline gelen ve hamura benzeyen bu karışıma önce şekil verilir ve sonra soğutularak istenilen cam obje elde edilir. Cam, hem günlük yaşamımızda hem de tip, mühendislik ve mimari gibi birçok alanda önemli bir yere sahiptir.

Cam misket nasıl yapılır?
Cam misket nasıl yapılır?

Cam ve sanat,

Cam, sanat alanında da çok kullanılan malzemelerden biridir. Renkli cam parçalarının birleştirilmesiyle yapılan
süsleme sanatına “vitray” denir.

Siz de çevrenizdeki tarihi eserleri, müzeleri ve sanat galerilerini ziyaret ederek cam sanatı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Misket nasıl yapılır?

Camı yapıp sıvı hale getirdikten sonra onu renkli güzel misketlere çevirmek sizin ustalığınıza ve el yeteneğinize kalmış olur. Ama misketlerle oynamayı bana bırakabilirsiniz! Yani siz misketleri yapmayı öğrenin ben çok güzel oynarım!

semihbulgur.com 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.