Nasıl

Amerikan futbolu nasıl oynanır?

Amerikan futbolu nasıl oynanır | Amerikan futbolu oynamak için temel kuralların ne olduğunu merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Spor, bazı temel ilkeleri anlayana ve ilgili stratejileri fark etmeye başlayana kadar bir birine giren insanlar gibi görünebilir. Önce oyunun amacını bilmeliyiz. Amerikan futbolunun hedefleri 100 Yard (80 metre) uzunluğunda ve 52 metre genişliğindeki alnı geçmektir.

Amerikan futbolu nedir
Amerikan futbolu nedir

Amerikan futbolu nasıl oynanır?

Neler Öğreneceğiz:

Bölüm 1 kurallarını ve terminolojiyi anlama
Bölüm 2 oyunun temellerinde ustalaşın
Bölüm 3 pozisyonlarını bilin
Sonuç
Uyarılar

Bölüm 1 kurallarını ve terminolojiyi anlama

Oyunun amacını nedir? Amerikan futbolunun kapsamı, sahanın başlangıç noktasından 100 yard (90 metre) uzunluğunda ve 52 yard (50 metre) genişliğinden 10 yard (9 metre)’dir. Ve ayrıca saha sonu, bitiş bölgesi veya ek açıklama olarak adlandırılan sınırlı bir alana kadar uzanır. Gol atmak için her takım diğer takımın arkasındaki alana ulaşmaya çalışır. Her ek bölgenin son hattında kale direği adı verilen “H” şeklinde bir yapısı vardır. Özel tekme vuruşuyla gol atmak için kullanılır.

Takımın savunduğu ek gol bölgesine savunma alanı denir. Bu yüzden gol atmak için 70 yard (64 m) hareket etmesi gereken bir takım, bitiş bölgesinden 30 yard (27 metre) uzakta olacaktır. Takımlar topa sahip olmayı katı kurallara göre belirler. Topa sahip takımlara “hücum”, diğerlerine ise “defans” denir.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Zaman Çizelgesi

Zamanın nasıl böldüğünü öğrenelim. Amerikan futbolu dört periyoda ayrılır ve “devre arası” olarak adlandırılan ikinci ve üçüncü molalar genellikle 12 dakika sürer. Ayrıca saat boyunca oyun süren “play” adı verilen daha küçük bölümlere de ayrılır.

Devreler Amerikan
Devreler Amerikan

Oyun, top sahadan oyuncunun eline geçtiğinde başlar ve yere değdiğinde veya topu tutan kişi içeri itildiğinde ve en az bir diz veya dirsekle sahaya dokunduğunda sona erer. Son olarak hakem denilen bir memur topu orta bölmeye koyar ve topa sahip olan oyuncunun ilerlemeyi bıraktığını düşünür. Her takımın başlangıç noktasından 10 yard (9 metre) uzaklaşması gereken dört oyunu vardır. Bir takım bunu dört hamleyle yapmazsa, topu diğer takıma teslim etmek zorundadır.

Hücum eden takım topu dört oyunda 10 yarda (9 m) ilerletebilirse, 10 yard (9 m) daha hareket etmek için dört tane daha hak elde edebilir. Takımın oyunu 30 saniye sürer ve bir sonraki oynamaya başlar. Bir oyuncunun saha sınırını terk etmesi, faul olması veya kimsenin yakalanmadığı bir pas atılması durumunda çeşitli nedenlerle oyun süresi durdurulabilir.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Hakemin zamanı durdurması! Fauller

Hakem birini gözlemler ve bir engeli belirtmek için sahaya sarı bir kart atar. Bu, herkesin bir ceza olduğunu bilmesini sağlar. Bunlar genellikle 5 ila 15 yarda (5-13 m) arasında değişen alanlarda faul yapan takımlardan oluşur. Birçok faul vardır ancak en sık görülen “ofsayt”tır (biri topa vurduğunda başlangıç çizgisinin diğer tarafında olmak). Düzgün bir şekilde engellemek yerine, iki elle alınan ve ikisinin de topu kaybetmesi. Oyuncu topa vurmadan önce hareket ettiğinde “yanlış bir başlangıç” yapması. Bir oyuncu sportmenlik dışı davranışlar sergileyen bir şey yaptığında “spor dışı davranış”. Bel altı ve arkası, topa sahip olmayan diğer takımların oyuncularıyla vurmak da fauldür.

Oyun nasıl gelişir?

Oyununuzu nasıl geliştireceğinizi öğrenelim. Amerikan futbolu, oyunu önde götüren iki temel unsurdan oluşur. Bu bir başlama vuruşu sistemi ya da ilerleme ve golü kapsar.

Atak defans
Atak defans

Başlama vuruşu:

Oyunun başında, hakem havaya bir madeni para atar ve ev sahibi takımın kaptanı, kazanırsa hangi tarafta karşılaşacağınızı söyler. Ayrıca atmayı, almayı veya kararı diğer kaptanlara vermeyi seçebilirsiniz. Vuruşu yapacak takım belli olduktan sonra, madeni parayla kaybeden takımın kaptanı, takımınızın ilk yarıda hücumu kimlerin savunacağına karar verir.

Başlama vuruşu olarak adlandırılan bu ilk oyun, genellikle bir takımın sahasından diğerine uzun bir vuruştan oluşur ve vuruş takımın diğer ucuna almasını ve topu bitiş bölgesine taşımasını önler. Devre arasından sonra, ilk önce bunu yapmayan bir takıma karşılık gelen ikinci bir başlama vuruşu hakkı vardır. İkinci yarıda her takımın savunduğu skor bölgesi ilk yarının tam tersi olur.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Dows

Downs: Kelimesi Amerikan futbolunda “fırsat” veya “oynamak” anlamına gelir. Hücum eden takım dört kez inerek topu son bölge yönünde en az 10 yard (9 metre) hareket ettirebilir. Her oyun yenisiyle bitiyor. Dördüncü dows bitiminden önce 10 yard (9 m) hedefine ulaşırsanız, sayım ilk aşağıdan itibaren tekrar başlar. Buna “i̇lk ve 10” denir. Bu, geri sayımı sıfırdan başlatmak için 10 yard (9 metre) hareket etmeniz gerektiğini gösterir. Aksi takdirde, bunlar 1’den 4’e kadar sayılır. Dördü de sonlandırılırsa ve hesap yeniden etkinleştirilmezse, topun kontrolü diğer takıma geçirilir.

Bu, her oyunda topu 10 yard (9 metre) fazla hareket ettiren takımların ikinci olmayacağı anlamına gelir. Bu mesafe veya daha fazlası doğru yönde hareket ettikçe, bir sonraki oyun önce aşağı iner ve 10 yard (9 m) daha ilerler.
Aşağı hesabı tekrar başlatmak için gereken mesafe kümülatiftir. Bu nedenle ilk aşağıda 4 yarda (4 m), ikinci aşağıda 3 metre (3 m) ve üçüncü aşağıda 3 yarda (3 m) hareket edilir. Bir sonraki oyunun tekrar ilk down olması için yeterlidir.

Amerikan Futbol sahası
Amerikan Futbol sahası

Oyun biterse ve top başlangıç çizgisinin gerisindeyse, mesafe farkı ilk aşağı için gereken toplam sayıya eklenir. Örneğin, bir oyun kurucu çizgiden 7 yard (6,5 metre) öne gider ve topa sahipse, bir sonraki oyuna “ikinci ve 17” denir. Yardalar (15,5 m) sonraki üç hamlede ilk düşüşlerde tekrar başlar. Dördüncü Dowsa kadar oynamak yerine, hücum eden takım bir boşluk vuruşu yapabilir. Bu, topun kontrolünü başka bir takıma geçiren uzun bir atıştır. Ancak bir başlangıcı normalden daha geriye doğru da zorlayabilir.

Takım Kompozisyonu!

Takım kompozisyonu hakkında bilgi edinelim. Her takımın sahada 11 oyuncusu olabilir. Takım üyeleri sahada çeşitli pozisyon ve görevlere sahibidir. Aslında, en rekabetçi takımların belirli görev türlerini gerçekleştirmek için saha üzerinde dönen üç ayrı oyuncu grubu vardır.

Hücum eden takım aşağıdaki oyunculardan oluşur.

Oyun kurucu: Koşucuya (geri koşu), arka sıraya, alıcıya veya sıkı uca geçer. Ya da topu koşucuya verir.
Hücum hattı: Merkez entegredir, iki koruma ve iki müdahale oyuncusu vardır. Top teslim edildiğinde veya geçtiğinde defansın diğer oyuncularını birlikte savunurlar. Orta oyun kurucunun hemen önünde ve topu o yöne geri atarlar.

Guard, ortanın omzunun her iki tarafında ve müdahale için beklerler.
Alıcı: Başlangıç çizgisini koşar ve geçerse topu yakalar. Oyun kurucunun topunu alır ve bitiş bölgesine koşar.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Defans!

Şu oyunculardan oluşan savunma takımı:

Sıkı uç: Çizginin dış kenarını korumaya yardımcı olur ve pas alırsa topu da yakalayabilir.

Defans oyuncusu: pas oyununda savunma yapar ve oyun kurucuyla mücadele etmek için çizgiyi geçmeye çalışır.
Defans hattı: hücum hattına baskı uygulayın.
Köşeler ve derinlik: pas almak veya savunma hattı boyunca sahada topu almak isteyen oyuncuları savunur. Oyun kurucular üzerinde de çalışabilir. Üçüncüsü, top vurucusu sayılabilir.

Sayılar

Yer işareti. Oyunun amacı diğer takımlardan daha fazla puan almaktır. Beraberlik durumunda 15 dakika daha oynanır. Ek açıklamalar aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilir:

Bir Oyuncu topu doğru skor bölgesine götürdüğünde (veya içinde durduğunda) gol durumu bir Touchdown’dır. Altı puan eder. Bir takım gol attıktan sonra bir oyuncu topu kale direkleri arasında tekmelediğinde ekstra puanlar oluşur. Bir puan eder. Bir touchdown’ı bir tekme yerine bitiş bölgesine bir pas izlerse, oyuna iki puanlık dönüştürme denir.

Top tutma
Top tutma

Bir saha golü… Bir oyuncu bir önceki oyunda gol atmadan topu kale direkleri arasında tekmelediğinde gerçekleşir. Üç puan eder. Bu goller genellikle kapalı oyunların son dakika deneme taktikleri olarak görülür.

Bir güvenli tutuş. Bu, bir oyuncu skor bölgesinde olduğunda ortaya çıkar, çünkü sahadan uzaktır ve topu tutarken müdahale eder. Bu, iki puan eder.

Oyunun temellerinde ustalaşın

Kariyer hamlesi mi düşünüyorsun? Genel olarak, Amerikan futbolu bazı ülkelerde en sık görülen oyun türüdür. Ayrıca bir ince ayrıntı içeren bir spordur. Tipik olarak, her yarışta kazanılan mesafe pasa göre daha kısadır. Ancak top kontrolünün şans eseri başka bir takıma geçme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, bir hücum defansı pozisyonuna gelmeden ve takımı daha fazla ileriye taşımadan önce topu oyun kurucunun elinden hızlı bir şekilde hareket ettirmek en avantajlı olandır. Top koşu oyunu sırasında serbest bırakılırsa, buna düşme topu denir. Diğer takımlar sizi karşılayabilir ve kontrol altında tutabilir.

Bir oyun kurucu genellikle gol için topu takım arkadaşlarına (genellikle koşucular) verir. Ancak onunla da koşabilir. Oyun kurucusu, topla ne zaman koşabileceğinize karar vermenize yardımcı olur. Bu nedenle hızlı düşünebilmek ve işler değiştikçe durumu değerlendirebilmek önemlidir.

Koşu hareketi, savunma hattının arkasından ayrıntılı olarak görülmesi zor olmanın avantajına sahiptir. Çok sık, saldırı hareketi gibi yaparak savunmayı kandırmaya çalışırlar. Bu hile çalıştığında, topa gerçekten sahip olan koşucular ne olduğunu fark ettirmeden önce savunma hattını geçerler ve sorunsuz bir şekilde touchdown elde etmek için sahada koşarlar.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Pas Oyunu!

Pas oyunuyla savunmadan pas verilir. Koşu oyunu kadar sık değildir ancak paslar kayıp mesafeleri hızlı bir şekilde kurtarmanıza yardımcı olabilir. Kısa paslar, savunmanızı telaşlandırmak için gol yolları ile birlikte yaygın olarak kullanılır. Pas oyununun en büyük avantajı, sahada güçlü savunmayı yarabilmenizdir. Tamamlanmamış paslar (fırlatmadan sonra kimse topu yakalayamazsa) saati durdurur ve hareketi sona erdirir.

Genel olarak, oyun kurucuların pas atması koşmaktan daha uzun sürer. Bu nedenle hücum hattı normalden daha sert olmalıdır ancak serbest alıcıyı bulursanız, onu yakalamaları zordur. Topu tutarken, başlangıç çizgisinin arkasına dokunun. Fırsat belirlendikten sonra, alıcının hareketli topu yakalayabilmesi için atış mesafesi değerlendirilmelidir.

Eğer savunma pas yakalarsa, buna müdahale denir. Düşen bir top, saldıran oyuncunun elinden serbest bırakıldığında verilir ve defans topu alır (ve hücum oyuncusu olur). Topu durdurup raya giren defans oyuncuları hızlı bir şekilde (genellikle) hücuma geçebilir ve topu heyecan verici bir touchdown yapmak için karşı saha kısmına getirebilir.

Altın Kural!

Pas ve koşu hareketlerini birleştirin. saldıran takımlar bu iki hamleyi birlikte kullanmayı planlamalıdır. Böylece diğer takımların ne yapacağını tahmin edemezler. Ekibinizle farklı formasyonlar uygulayın ve yürütmelerinde ustalaşın.
oyun kurucular özellikle topun tam atışını uygulamalıdır. Buna ek olarak, brokerlara ikna edici ve aldatıcı teslimatlar yapmayı öğrenmeniz gerekir.

Altın kural, karşı takım defans oyuncusunun fark edene kadar birkaç gol hamlesiyle başlamaktır. Topa müdahalede iyi olan bir savunma takımı yerde çok iyi olmayabilir, ya da tam tersi. Hareket kombinasyonunu duruma göre ayarlayın. Savunma yaparsanız, oyuncunun pozisyonunu dikkatlice gözlemleyin ve bir sonraki hamlenin bir yarış mı, kısa pas mı yoksa uzun pas mı olacağını tahmin edin. Mümkün olduğunca etkili bir şekilde savunmaya çalışın. Unutmayın, hiçbir şey bir oyun kurucuyu yakalayacak kadar hızlı olamaz bu yüzden fırsatları iyi seçmelisiniz.

Amerikan futbolu nasıl oynanır? İdman ve Pratik!

Çok pratik yap. Amerikan futbolunu geliştirmenin en iyi yolu sık sık pratik yapmaktır. Bu oyun, hayatın diğer birçok bölümünde bulamayacağınız özel beceriler gerektirir. Bu yüzden oyunu geliştirmek için yorulmadan çalışmalısınız.
Mümkünse, takım olarak pratik yapın. Topla pratik yapın, yakalayın ve koşun. Sahanın geri kalanında neler olduğuna bağlı olarak yaptığınız şeyi değiştirebilmeniz için diğer oyuncuları gözlemleme alıştırması yapın.

Kuvvet antrenmanı ve dayanıklılık antrenmanı da çok önemlidir. Strateji ve özel oyunları (örneğin saha hedefleri) birlikte uygulamayı unutmayın. Maç günü geldiğinde sahaya çıkıp zeki bir ekip olarak savaşabilirsiniz.

Top atici
Top atici

Çalışma stratejisi. Bu kılavuz sadece oyunun en temel öğelerini listeler. Ekip oluşturma ve strateji burada sunulan bilgilerin ötesine geçer. Bazıları hakkında bilgi edinin ve ekibinizin sahada avantaj elde etmek için bunları nasıl kullanabileceğini düşünün.

Pozisyonlarını bilin

Mareşal. Bu kişi bir saldırının temel unsurudur. Oyun kurucu, oyunun ilk lansmanını alan oyuncudur. Çoğu durumda, oyuncular topu koşuculardan birine vermeyi, kendi başlarına veya takım arkadaşlarından birine koşmayı seçebilirler.

Brokerlar: Bunlar, paslarda oyun kuruculara yardımcı olmak için topla koşmaktan veya bloklara yardımcı olmakla sorumludur. Koşucular, defans oyuncularından kaçınmak için hızlı ayaklara ve bacaklara sahip olmalıdır.

Amerikan futbolu nasıl oynanır?
Amerikan futbolu nasıl oynanır?

Amerikan futbolu nasıl oynanır? Sonuçlar:

Topu vücuttan elle yakalamak için rakibe yaklaşın. Bu, yakalamaya çalışırken vücudunuzdan dengesini sağlar.
Koşarken topu güvende tutmak için, bir ucu avuç içine diğer ucunu dirsekli kolun iç kırışıklığına yerleştirin. Sonra kolunuzu öne getirin ve topu vücudunuza bastırın. Birisi sana vurmak üzereyken, topa serbest bir el koy ve sıkıca tut. Yarda kaybetmek ve topu tutmak, topu kazanıp düşürmekten daha iyidir. Amerikan futbolu zor bir spordur. Bu yüzden çok sert bir darbe ile sakatlık hissederseniz yardım istemekten çekinmeyin.

Uyarı

Amerikan futbolu zor bir spordur. Bu yüzden darbeye hazır olun. Amerikan futbolunda tam temastan kaçınmak istiyorsanız, dokunmayı (diğer oyunculara dokunmayı) veya yüksek hızlı olmak için çalışmalısınız. Futbol oynarken darbe almak veya yorulmak normaldir. Ancak güçlü veya kalıcı bir ağrı hissediyorsanız hemen durun ve hızlıca bir doktora görünün.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.