Mühendislik

NDT nedir ? Tahribatsız muayene nedir?

NDT nedir?

NDT nedir ? Tahribatsız muayene nedir | Bu test yöntemleri, yapısal ve mekanik bileşenlerin işlevlerini güvenli, güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamakta önemli bir rol oynarlar. NDT teknisyenleri, bu tür sistemlerde arızalara veya kapanmalara neden olabilecek göstergeleri ve süreksizlikleri bulmak için gerekli testleri yaparlar.

Bu testler nesnenin veya malzemenin gelecekteki kullanışlılığını etkilemeyecek şekilde gerçekleştirilir yani malzemeye hasar vermeden – dolayısıyla “tahribatsız” adı verilir. NDT,  hasara gerek kalmadan dikkatli ve kapsamlı malzeme değerlendirmesine olanak tanır. NDT genellikle bir parçanın yaşam döngüsünde çeşitli noktalarda kullanılır.

NDT nedir? NDT teknolojileri şunları içerir:

 

Görsel ve Optik Test (VT)

Görsel İnceleme, bir parçayı veya bileşeni olumsuz etkileyebilecek yüzey kusurlarını tanımanın etkili bir yolu olabilir. Görsel İncelemeler için bir parçanın nasıl üretildiği, insan gözünün işlevi, aydınlatma gereksinimleri ve malzemeleri değerlendirmek için hassas ölçüm araçları hakkında bilgiler kullanırlar. Bilgisayar kontrollü kamera sistemleri ve baroskoplar gibi optik yardımlar da bir ekipmanın özelliklerini tanımak ve ölçmek için kullanılabilir.

Mühendislik malzemelerinde ultrasonik kontrolü

Radyografi (RT)

Borularda Rodyografi Testi!
Borularda Rodyografi Testi!

Radyografik Muayene, bir doktorun vücuttaki kırıkları veya diğer koşulları aradığı gibi malzemelerde de niteliksel olarak hataların bulunması için radyoaktif izotoplar (gama ışınları) veya x-ışınlarının malzemeler üzerinde kullanılmasını içerir. Radyasyon bir parça üzerinden yönlendirilir ve filme veya dijital bir algılama cihazına yansıtılarak nitelikli Radyograf tarafından incelenebilen bir görüntü bırakır. Bunun yanında dijital on-line X-Ray tarama yöntemleri de vardır.

NDT

Ultrasonik Test (UT)

Ultrasonik inceleme, süreksizlikleri algılamak veya malzeme özellikleri değişiklikleri bulmak için bir malzeme ye aktarılan yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Yüksek frekanslı ses dalgaları incelenen nesneye gönderilir ve iç kusurlardan, akustik empedanstan veya değişen geometrik yüzeylerden yansımalar alıcıya döndürülür. Ve böylece geri dönen ses dalgaları incelenerek malzemenin ne kadar kusursuz olduğu tespit edilir!

Manyetik Parçacık Testi (MT)

Manyetik Parçacık Muayenesi, manyetik bir alanın ferromanyetik bir malzemeye indüklenerek ve incelenen maddenin yüzeyine demir tozu uygulanarak gerçekleştirilir. Yüzey ve yüzeye yakın süreksizlikler, manyetik akı ile uygulanan parçacıkların akı kaçağı olduğu yerlerde toplanmasına neden olur. Bu kısım içindeki manyetik alanın akışını etkiler ve böylece malzemenin yüzeyindeki düzensizliğin gözle görülür bir göstergesi meydana gelir.

NDT nedir?
NDT nedir?

Penetrant Testi (PT)

Penetrant Muayenesi boya çözeltisi ile yapılır. Yüzeye uygulandıktan sonra, boya herhangi bir yüzey çatlağına veya boşluğuna etkin bir şekilde nüfuz edecektir. Fazla çözelti malzeme üzerinden kaldırılır. Bir geliştirici solüsyon daha sonra görünmeyen herhangi bir penetrantı dışarı çekmek için uygulanır. Floresan boyalar ile, ultraviyole ışık uygulaması endikasyonları daha parlak yapmak için kullanılır. Böylece kusurların kolayca görülmesini sağlanır. Görünür boyalarla, uygulanan geliştirici arasındaki renk kontrastı yüzey hatalarını görmeyi kolaylaştırır.

inspection.semihbulgur.com 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.