Mühendislik

Metal Kaynağı Nedir? Köşe Kaynağı Nasıl Kontrol Edilir?

Metal Kaynağı Nedir? Nasıl Kontrol Edilir | Kaynak kontrolü özellikle basınçlı kaplarda, yük taşıyan sistemlerde, vibrasyona sahip yapılarda, dinamik sistemlerde hasarların ve kazaların önlenmesi için son derece hayati bir öneme sahiptir. Peki kaynak kontrolünü nasıl ve hangi ekipmanlarla yapacağız?

Köşe Metal Kaynağı Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

Neler Öğreneceğiz?

Köşe Kaynağı Nedir?
Köşe kaynağının boyutlandırması.
Köşe kaynağı nasıl ölçülür?
Kaynak Ölçüm Aletleri
Köşe Kaynağı Konkavite Ölçme
Köşe Kaynağı Dışbükeylik Ölçme
Köprü kam göstergesi kullanılarak köşe kaynağı ölçümü
BRIDGE CAM GAUGE ile neleri ölçebiliriz?

Köşe Metal Kaynağı Nedir?

Köşe kaynağı, iki metal parçasını dik olarak veya birbirlerine bir açıyla birleştirme işlemini ifade eder. Bu kaynaklar genellikle birbirine dik iki metal parçası olan tee (T) eklemleri olarak bilinirler. Ve ayrıca üst üste binen ve kenarlarda kaynaklanan iki metal parçası olarak, kucaklama olarak adlandırılırlar.

Kaynak üçgen şeklindedir ve kaynakçının tekniğine bağlı olarak içbükey, düz veya dışbükey bir yüzeye sahip olabilir. Yani İçbükey köşe kaynağı, dışbükey ve Mitre kaynağı olarak adlandırılır. Köşe kaynaklarında ğırlıklı olarak kullanılan kaynak derz tipleri, kritik kaynaklarda, inşaat, yapısal ve genel imalatta kullanılabilirler.

Köşe metal kaynağı boyutlar

Köşe kaynağı, boğaz büyüklüğü (a olarak verilir) veya bacak uzunluğu (z olarak verilir) olarak bilinen boyutlarla belirtilir. Boğaz büyüklüğü ölçümü ISO ve İngiliz denetim standartlarında, bacak uzunluğu ise AWS (Amerikalılar) ve CSA (Kanada) kaynak denetim standartlarında kullanılır. Peki, köşe kaynak boyutlarını nasıl ölçer ve tanımlarsınız?

Köşe kaynağı ölçüler
Köşe kaynağı ölçüler

Köşe kaynağı nasıl ölçülür?

Bacak uzunluğu ölçümü esas olarak Amerikan, Kanada kodlarında ve AWS D1.1, CSA W59 ve ASME Kodları gibi standartlarda kullanılır. Boğaz büyüklüğü kullanılarak köşe ölçümü çoğunlukla ISO kodları, BS ve EN standartlarında (Örneğin. ISO 5817) kullanılır. Bu nedenle, bir AWS-CWI kaynak denetçisi kaynakları bacak uzunluğunu (z) kullanarak ölçerken, boğaz boyutunu (a) kullanarak fillet kaynaklarını ölçümü genellikle CSWIP veya IWIP Denetçileri tarafından yapılır.

Üçgen köşe kaynak kesiti
Üçgen köşe kaynak kesiti

Yukarıda gösterilen şekil, eşkenar üçgen ile temsil edilen bir dolgu kaynağının teorik gösterimidir. Fillet kaynak yüzeyine harici taşlama veya işleme uygulanmadığı sürece bu profille gerçek bir fillet kaynağı elde etmenin zor olduğunu fark edeceksiniz. Gerçek köşe kaynağı dışbükey veya içbükey bir kaynak profiline sahip olacaktır.

Köşe kaynakları tasarlarken, kesme gerilme hesaplaması fillet kaynağının boğaz büyüklüğüne (a) dayanır. Aşağıdaki basit denklemi kullanarak bacak boyutunu (z) boğaz boyutuna (a) dönüştürebiliriz:

a = z/√2

Köşe metal kaynağı boyut ölçme

Bacak uzunluğu kökten ayak tırnağa olan mesafeyi ifade eder ve köşe göstergeleri kullanılarak her iki yönde de ölçülmelidir. Fillet kaynak ölçümleri iki yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilir:

Bacak Uzunluğunun Ölçümü: Burada bacak uzunluğu (z), kök noktasından kaynak ayak sineği boyutu anlamına gelir. Bu nedenle, aşağıdaki şekilde L1 ve L2 olarak gösterilen fileto kaynağı için iki bacak uzunluğu vardır. Bu bacak uzunluğu genellikle kodda veya standartlarda Z1 ve Z2 olarak gösterilir.

Boğaz büyüklüğünün ölçümü: Burada boğaz (a) penetrasyonun (fileto kaynağı) en derin noktasından ölçümdür (genellikle bir kesite dayanır).

Kaynakta konkavlık
Kaynakta konkavlık

Kaynak Ölçüm Aletleri

Kaynak bağlantı montaj ve son kaynaklar, Kaynak Kumpası adı verilen önceden tanımlanmış şablonlar yardımıyla doğru boyut, şekil, takviye yüksekliği, yanlış hizalama ve geometri açısından kontrol edilir. Filet kaynak ölçümlerini gerçekleştirmek için bir dizi farklı kaynak ölçüm aleti kullanılır. AWS-CWI sertifikalarında, bir filet kaynağının ölçümleri, en sık kullanılan kaynak boyutları için ayarlanan Standart Fileto kaynak göstergesi kullanılarak öğretilir. Diyelim ki aşağıdaki resimde 1/8 inç ila 1 inç gösterilir. Burada, her göstergenin belirli bir kaynağın maksimum ve minimum boyutu için kesimi vardır.

Göstergenin bir tarafı dışbükey kaynak için kullanılırken, diğer tarafı içbükey filet kaynağı için kullanılır.

Kaynak kumpasını kullanarak kaynakları ölçmeden önce – görsel incelemeyi gerçekleştirin ve filet kaynağının türüne karar verin: İçbükey kaynak mı veya dışbükey kaynak mı?

Metal kaynağı kumpasları
Metal kaynağı kumpasları

Düz köşe metal kaynağı

Daha sonra, filet kaynak boyutu ölçümleri için kullanılacak standart ölçüm tarafını seçebilirsiniz. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, kaynak dışbükey boyutta görünüyor. Bu nedenle ölçüm için ölçerin dışbükey tarafı kullanılıyor. Burada, kaynak boyutu (bacak uzunluğu) 3/8 inç veya 9,5 milimetredir. Kaynağın içbükey göründüğü diğer senaryolar göz önüne alındığında, kaynak boyutu, kaynak yüzüne dokunmak için merkez sekmesinin gerekli olduğu kaynak kumpasının diğer tarafı kullanılarak değerlendirilecektir.

Köşe Kaynağı Konsavitesini Ölçme

Buradaki örnekte, gerekli bacak uzunluğuna (z) sahip bir kaynak gösterilmiştir. Ancak kaynak, etkili bacak uzunluğunun azalmasına neden olan aşırı sarkıntı nedeniyle reddedilmelidir. Bacak boyutu 3/8 inç olarak ölçülür. Ancak içbükey boyut ölçümü kullanılarak, etkili kaynak boyutu yalnızca 1/4 inçtir. Göstergede görünen dikey siyah çizgi (sol yan resim), referans için yatay yönde eşdeğer bacak uzunluğunu belirtir.

Metal Kaynağı ve Kaynak Konkavitesi

Sağ taraftaki diğer durumda, içbükey filet kaynağı ölçümü gösterilir. İki siyah çizgi, içbükey filetoya dayalı ilgili filet kaynağı için hayali üçgenin kaynak köşesine doğru gösterge (sağ taraf) noktasında görülebilir.

Konkav kaynaklar
Konkav kaynaklar

Filet Kaynağı Dışbükeyliğini Ölçme

Dışbükey Filet kaynakları ölçümü, bacak uzunlukları (z) ölçülerek filet kaynak kumpası kullanılarak gerçekleştirilir. Köşe kaynağı redde neden olabilecek aşırı dışbükeyliğe sahip olabilir. AWS D1.1 veya ASME B31.3 aşırı dışbükeylik konusunda daha az katıdır. Ancak ISO 5817 gibi ISO standartları çok katıdır ve aşırı dışbükeylik kurallarını çok sıkı tanımlar. Aşağıdaki ilk resimde, kaynak 1/4 inç yeterli bacak uzunluğu boyutuna sahip gibi görünmektedir, ancak kaynak profilini kontrol etmek yüksek kaynak dışbükeyliğine sahiptir.

Konveks Metal kaynağı
Konveks Metal kaynağı

Köprü metal kaynağı kumpası kullanılarak köşe kaynağı ölçümü

Köprü kumpası, filet kaynağı – bacak uzunluğu (z) ve boğaz kalınlığı (a), kaynak kep yüksekliği, alt kesim derinliği, eğim açısı ve kaynak kaçıklığı ölçümleri için kullanılan çok amaçlı bir kaynak ölçüm aletidir. Köprü  göstergesine Cambridge göstergesi de denir.

Köprü Göstergesi kaynak ölçümü için hem emperyal hem de metrik ölçekler kullanır.

Metal kaynağı kumpas kullanımı
Metal kaynağı kumpas kullanımı

Köprü kaynak kumpası ile neleri ölçebiliriz?

Kaynak ağzı açısı.
Kaynak kep metali yüksekliği.
Alttan kesme derinliği.
Çukurlaşma derinliği.
Kaynak boğaz boyutu vb.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.