Mühendislik

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar | Mühendisliğin ilk 5 yılı sürünmedir hem de en alçaktan! Deli gibi çalışır ve işçiden daha az maaş alırsınız! Ama işi öğrenip kendinizi kanıtladığını zaman, işte o zaman patrona; ‘ Bir zamanlar fakir ama onurlu bir genç mühendis vardı!’ diyebilirsiniz:) Özel sektörde huzur olmaz, huzur istemeyin PARA isteyin! Peki, Bir inspector mühendis neler yapar, neler yapmaz ki, belki milyarlarca dolarlık projelerin uzun yıllar kazasız belasız işlemesi, üretmesi veya enerji sağlaması için onay verir, imza atar. 15 yıldır bu işleri yapıyoruz bakalım neler yapmışız?

Enspektör iş başında!
Enspektör iş başında!

 

Bir inspector mühendis neler yapar | Kaynağın içindeki minicik bir mikro çatlak bile milyar dolarlık projeleri yerle bir edip yüzlerce insanı canından edebilir. İşte bunun için Enspektörlük üretim, kalite, planlama gibi çok önemli ve teknik bir iştir.

Enspektör Nedir? Inspector Mühendisin Bazı Görevleri,

WPS (Kaynak Yöntem Şartnamesi)

PQR (Kaynak Yöntem Onayı)

WQT (Kaynaçı Yeterlilik Sertifikası) Testleri,

NDT ve sektörel içerikli uygulamaların, Mühendislik Hizmetlerinin yürütülmesinin, kontrolünün denetimi.

Boya kumlama kontrolleri ile yüzey pürüzlülük ölçümlerinin yanı sıra kalite planlarının ve dosyalarının takibi, kontrolü ve denetimi. Projeye uygunluk kontrollerinin yanı sıra boyutsal ölçü kontroller için denetim hizmetinin sağlanması.

Mühendis Kontrol
Mühendis Kontrol

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar,

Proje bazlı çalışma,

Ayrıca TÜRKAK gibi akreditasyon firmalarından onaylı partner firmalar ile  hem NDT Kalite Kontrol ve Mühendislik hem tüm Periyodik Kontrol Hizmetlerinin istikrarlı bir şekilde yürütülmesi, denetlenmesi.

Tahribatlı Testlerde, MYK (Mesleki Yeterlilik Belgesi) Sertifikasyonlarında işin ehli uzman firmalar ile yardımcı hizmetler sunan firmaların kontrolü. Ayrıca raylı sistemlerde; Raylarda stres ve gerilim alma hizmetleri veren firmaların kontrol takibi ve denetimi.

Kalite kontrol,

%100 garantili ısı ve su yalıtım sistemleri Polyurea, Poliüretan, Epoksi, sürme esaslı yalıtım alanlarında kontrol denetim. Temel iç ve/veya dış yüzeylerde, havuz, çatı, teras, gemi vs. gibi birçok alanda dinamik statik konstrüksiyon hesapların kontrolü.

Refrakter malzemelerin uzman ve tecrübeli ekipler ile sorunsuz olarak üretimi montajı. İlave olarak; QA-QC ile kaynak / montaj / imalat üzerine personel tedariklerinde personel yeterliliğinin denetlenmesi.

Enspektör nedir?
Enspektör nedir?

Bir diğer alanda; Isıl işlem – Gerilim Giderme, Boya-kumlama işlemleri için ekip ve ekipman tedariklerinde kontrol ve denetim.

Freelance Inspector 

Enspektör Nedir? Freelance inspector,

FREELANCE Denetçi (Tüm NDT metodları, IIWP-B / SSPC… Seviye2) sertifikalarına sahip olup bu alanlarda devam eden proje, imalat ve proseslerde denetim hizmetlerini uzman kadro ile vermek. Bu ve bunlara benzer projelerde gerek konferans, gerek seminer veya güncel uygulamalara katılarak kendini her zaman yeni teknoloji ve standart revizyonlarına açık tutmak.

İşte bunlar iyi bir Enspektörün hakim olması, takip etmesi, yürütmesi ve geliştirmesi gereken görevlerindendir.

15 yıldan fazla yaptım bu işleri pek sevmeden ama şimdi yani bu dönemde, enspektörlüğü de özledim. Bu Pandemi oyuncağımızı kaybettirdi bizim gibi olgun çocuklara… Peki ne zaman bulacağız oyuncağımızı ve oyunu ne zaman çözeceğiz?

inspection.semihbulgur.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.