Mühendislik

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar | Mühendisliğin ilk 5 yılı sürünmedir hem de en alçaktan! Deli gibi çalışır ve işçiden daha az maaş alırsınız! Ama işi öğrenip kendinizi kanıtladığını zaman, işte o zaman patrona; ‘ Bir zamanlar fakir ama onurlu bir genç mühendis vardı!’ diyebilirsiniz:) Özel sektörde huzur olmaz, huzur istemeyin PARA isteyin! Peki, Bir inspector mühendis neler yapar, neler yapmaz ki, belki milyarlarca dolarlık projelerin uzun yıllar kazasız belasız işlemesi, üretmesi veya enerji sağlaması için onay verir, imza atar. 15 yıldır bu işleri yapıyoruz bakalım neler yapmışız?

Enspektör iş başında!
Enspektör iş başında!

 

Bir inspector mühendis neler yapar | Kaynağın içindeki minicik bir mikro çatlak bile milyar dolarlık projeleri yerle bir edip yüzlerce insanı canından edebilir. İşte bunun için Enspektörlük üretim, kalite, planlama gibi çok önemli ve teknik bir iştir.

Enspektör Nedir? Inspector Mühendisin Bazı Görevleri,

WPS (Kaynak Prosedürü Spesifikasyonu)

PQR (Kaynak Metodunun Onaylanması Testleri)

WQT (Kaynaçı Uygunluğu testleri) Testleri,

NDT ve sektörel içerikli uygulamaların, Mühendislik Hizmetlerinin yürütülmesinin, kontrolünün denetimi.

Kaplama ve yüzey hazırlığı ayrıca boyutsal ve görsel ölçü, kontrol için denetim servisinin sağlanması.

Mühendis Kontrol
Mühendis Kontrol

Enspektör Nedir? Bir inspector mühendis neler yapar,

Proje bazlı çalışma,

Ayrıca TÜRKAK gibi akreditasyon firmalarından onaylı partner firmalar ile  hem NDT Kalite Kontrol ve Mühendislik hem tüm Periyodik Kontrol Hizmetlerinin istikrarlı bir şekilde yürütülmesi, denetlenmesi.

Kalite kontrol,

%100 garantili ısı ve su yalıtım sistemleri Polyurea, Poliüretan, Epoksi, sürme esaslı yalıtım alanlarında kontrol denetim. Temel iç ve/veya dış yüzeylerde, havuz, çatı, teras, gemi vs. gibi birçok alanda dinamik statik konstrüksiyon hesapların kontrolü.

Refrakter malzemelerin uzman ve tecrübeli ekipler ile sorunsuz olarak üretimi montajı. İlave olarak; QA-QC ile kaynak / montaj / imalat üzerine personel tedariklerinde personel yeterliliğinin denetlenmesi.

Enspektör nedir?
Enspektör nedir?

Bir diğer alanda; Isıl işlem – Gerilim Giderme, Boya-kumlama işlemleri için ekip ve ekipman tedariklerinde kontrol ve denetim.

Freelance Inspector 

Enspektör Nedir? Freelance inspector,

FREELANCE Denetçi (Tüm NDT metodları, IIWP-B / SSPC… Seviye2) sertifikalarına sahip olup bu alanlarda devam eden proje, imalat ve proseslerde denetim hizmetlerini uzman kadro ile vermek. Bu ve bunlara benzer projelerde gerek konferans, gerek seminer veya güncel uygulamalara katılarak kendini her zaman yeni teknoloji ve standart revizyonlarına açık tutmak.

İşte bunlar iyi bir Enspektörün hakim olması, takip etmesi, yürütmesi ve geliştirmesi gereken görevlerindendir.

15 yıldan fazla yaptım bu işleri pek sevmeden ama şimdi yani bu dönemde, enspektörlüğü de özledim. Bu Pandemi oyuncağımızı kaybettirdi bizim gibi olgun çocuklara… Peki ne zaman bulacağız oyuncağımızı ve oyunu ne zaman çözeceğiz?

inspection.semihbulgur.com

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.