İnsan

Rol Model Nedir? Kariyerinizde hızlı ilerlemenin yolları!

Rol Model Nedir | Bir rol model edinmek kariyerinizde ilerlemenin en etkili yollarından biridir. Böylece Amerika’yı tekrardan keşfetmek zorunda kalmadan en hızlı şekilde ilerlersiniz! Öte yandan, “rol model” kelimesini duyduğunuzda, bu nedir ki, ne gerek var gibi şüpheleriniz olabilir. Bu makalede, kariyer ilerlemenize yol açmak için hedef alacağınız kişilerden nasıl yararlanılacağını açıklamak istiyoruz.

Kariyer hedefleri
Kariyer hedefleri

Rol model nedir?

Bu iş hayatında, sporda veya sanatta kimi hedeflediğinizdir. “Rol model nedir?” sorusuna tek cümleyle cevap verirsek, “Kurum içindeki insan kaynaklarının o kişi gibi olmanızı veya onu hedeflemenizi istediği…” kişi veya pozisyondur.

İş dünyasında hedefler belirlenmiş arzulardır.

“Böyle bir hedefi olan bir işadamı olmak istiyorum”, “Böyle bir eylem gücüne sahip bir satıcı olmak istiyorum”, “Bölüm şefi gibi güçlü bir liderliğe sahip olmak istiyorum” vb.

İşyerinde “Şu kadar kıdemli olmak istiyorum!” diyen bir kişi model seçme konusunda kararını vermiş anlamına gelir.

Yukarıdaki anlam doğrultusunda, “Dahil olduğunuz kuruluşta rol oynayan belirli insan kaynağını hedefleyeceksiniz” diye düşünüyorsanız, belirli bir hedefi hayal etmek kolaydır.

İşyerinde şöyle bir son sınıf öğrencisi gibi çalışan bir kişi varsa, bu “model” olur.

Rol model kariyer ilerlemesini nasıl sağlar?

Birçok insanın diline bu terim aşina olmasa bile, kendi içimizde “seçilen hedefler” çizeriz!

Birçok insanın öngördüğü bir rol model vardır. Ancak bunun varlığı “sadece bir özlem” olarak kalırsa. Bir işadamı, bir sporcu, bir sanatçı olarak ilerleme yoluna girmek mümkün değildir.

“Hedef çizmek” ancak somut aksiyon alarak ve çaba göstererek hayat buluyor.

Bir hedefi çalışmaya hazır hale getirmenin adımları

Rol Model Seçmek!

İşyerinde gerçekten hedeflenecek insanlar olmalıdır ve onlar üzerine kafa yorun. Peki, çizdiğiniz hedef kişiyi buldunuz diyelim işinize nasıl nasıl yerleştireceksiniz?

Öncelikle gerçekten hedef alınması gereken işyerindeki insanın kim olduğunu iyi düşünelim.

Sadece havalı görünmesi ve sıkı bir işler yaptığını söylemesi örnek kişi olarak yeterli bir kaynak değildir.

Aslında ne kadar iyi sonuç elde edeceğiniz, iç ve dış ilişkilerin iyi olup olmadığına bağlıdır. İç değerlendirmelerin nasıl olduğu özellikle önemlidir. Çünkü doğru modeli seçmek ve ona yakın olmak için bulunduğunuz ortamda notlarınız iyi olmalı ve ışığınız görülmelidir!

“Rol modelleri” çalışmaya hazır hale getirme

Adımları ve rol modelleri iyice inceleyin. Yukarıda belirtildiği gibi, bir örnek kişi ayarladıktan ve yakınlaştıktan sonra kişiyi iyice gözlemleyin. Nasıl çalışacağınızı, ne tür bir eylemde bulunduğunuzu, patronunuz ve astlarınızla nasıl etkileşime gireceğinizi belirlemelisiniz. Ayrıca günlük tutumunuzu ve yüz ifadelerinizi kontrol etmenizi istiyoruz.

Rol model nedir?
Rol model nedir?

Rol modelleri hayata geçirme adımları

Rol modeli davranışını taklit etme… Gözlemleme bitince rol modelin davranışını taklit etmenin zamanı gelmiştir. Örnek kişiye dönüşmeye başladığınızda kariyerinizi daha hızlı ilerlersiniz. O kişiyi taklit ederek, kariyer ilerlemesini kendiniz hedefleyecek ve ilerleyeceksiniz.

Hayal etmiş olabileceğiniz hedef ve pozisyonlar oldukça ilerlediniz. İşyerinde kendisini örnek alacağınız biri varsa neden buna direniyorsunuz? Nasıl o kişi gibi olabilirim? Neleri taklit edebilirim? Modellerinizi iyice düşünmenizi istiyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.