İnsan

Ne yiyoruz? Ne yiyorsak oyuz!

Ne yiyoruz? Ne yiyorsak oyuz! | “Ne yersek o oluruz!” Çoğumuzun şimdiye kadar onlarca kez duyduğu popüler bir alıntıdır. Tek fark, bunun anlamına bakış açımızdır. Ruhsal ve duygusal eğilimli insanlar, bu alıntıyı erdemli ve erdemli olmayan bir kişinin karşılaştırması olarak göreceklerdir.

Bilirsiniz, bizim millette tipik haram polisleri vardır. Şöyle derler “Haram yemek yiyorsun! Bu yüzden böyle davranıyorsun!”

Sakallı bir adamın, büyük göz kamaştırıcı uzun bir sarık taktığını ve “Bunlarda Domuz Yağı Yok” diye bağırdığını hatırlıyorum. Bir gurup genç tatlılarının tadını çıkarırken onları böyle azarlamıştı.

Ne yiyorsak oyuz!
Ne yiyorsak oyuz!

Ne yiyoruz? Neler yiyorsak oyuz!

Sağlık bilinci daha yüksek olan diğerleri ” Ne Yiyoruz” konusunu kronik hastalıklar için bir neden olarak ilişkilendirecektir. Ayrıca bilime hayat tecrübelerine göre, yediğimiz yiyecekler bizimle ilgili hemen hemen her şeyi etkiler. Yani sağlığımız, zihinsel durumumuz, duygularımız ve hatta maneviyatımız etkilenir.

Yediğimiz yiyeceklerin kalitesi sağlığımızın kalitesini belirler. Ancak bazen yediğimiz yiyeceğin tadı damağımıza uygundur. Ayrıca bazen yemek yediğimiz yer hoşumuza gidiyordur. Bazen de yediklerimizin gıda değeri yüksektir.

Her ne olursa olsun yiyecekler hücrelerimize, organlarımıza işler. Ayrıca onlar sonuçta bize hayat veren yaşamımızı idame ettirmemizi sağlayan vazgeçemeyeceğimiz doğanın bize cömertçe verdiği nimetlerdir.

Gıda üretimi ve sağlığımız!

Yiyeceklerimiz; ne kadar taze, canlı, bakteriler ve kimyasallarla kirlenmemiş ise bizim için o derecede yüksek yaşamsal değere sahiptir. Ancak tersine besin değeri yetersiz, bakteriler ve kimyasallarla kirlenmiş ise… Ayrıca işlenerek değerini yitirmiş ise o derecede ideal değerin altında ve hatta bazen de zararlıdır.

Gıda maddelerinin üretimleri aşamasında önemli miktarlarda böcek ilaçları ile suni gübre vs. kullanılabilir! Kimyasal kirleticilerin mevcudiyeti ne yazık ki tüm insanları olduğu gibi yaşadığımız çevreyi de kirleterek, zehirleyerek karşımıza korkunç bir tehlike olarak dikilmiştir.

Ne yiyoruz!
Ne yiyoruz!

Organik Tarım Umudu!

Yine de organik tarımın giderek teşvik görmesi mutluluk verici. Ayrıca biz tüketicilerin örgütlenerek devlet kademelerini harekete geçirmeye çalışması umut vadediyor. Kamu oyunu bilinçlendirerek bu tehlikenin farkında olduğumuzu ve gerekeni yapmaya azimli olduğumuzu göstermemiz gerekiyor.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.