İnsan

Mutsuzluk Kader midir? Neden Mutsuzuz? Nasıl mutlu olunur

Mutsuzluk Kader midir? Neden Mutsuzuz? Nasıl mutlu olunur | Sanki hayat nişan almış gibi anlımın ortasından vuruyor! Talihsizlikten mustaribim, bütün terslikler sadece bana geliyor. Benim kadar mutsuz olan var mı? Böyle düşünüyor musunuz? Ya da böyle düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Peki aslında gerçekten hayat düşündüğünüz gibi mi?

Geç kaldım, geç kaldım, kendimi iyi hissetmiyorum, hem de en güzel günümde. Ne kadar çok beğenirsem, o kadar kötü şeyler söylerim. Her gün küçük talihsizliklerin tekrarı…

Kendilerini mutsuz gören insanların ortak bir özelliği vardır. Talihsizliğe neden olurlar!

Mutsuzluk Kader midir? Neden Mutsuzuz? Nasıl mutlu olunur?

Mutsuz anayasanın birinci maddesi, olumsuz düşünmek işleri mutsuz kılar!

Mutsuzluk Kuralları
Mutsuzluk Kuralları

Mutsuzluk bir lanet değil, kendi kendine ettiğin şeylerin toplamıdır. Talihsizliklerin nedenini görelim, ondan kurtulalım ve mutsuz anayasasını üzerimizden püskürtelim.

Kaç tane talihsizlik böbürlenmen var? Mutsuzluk anayasalarda yaygın olan özelliklerden biri de senin talihsizlikleri çeken bir mıknatıs olmandır! Belayı çekmiyor musun?

İlk olarak, mutsuzluk düzeninize nelerin sebep olduğuna bakalım. Daha sonra, bu nedenleri birlikte kontrol edeceğiz.

A. SIK SIK Beklenmedik Talihsizliklerle Karşılaşırım!

Mutsuz anayasasına sahip insanlar genellikle tam zamanlı olarak talihsizliklere maruz kalırlar! Böylece “Bu da şimdi mi olur?” diye sürekli merak ederler.

Toplu taşıma aracı gecikir, birisinden grip kaparlar ve tam kullanmaya çalıştıkları anda tüm cihazlar bozulur.
böyle bir talihsizlikle ilgili deneyimin var mı? Programlar ani bir talihsizlik ile yanlış gitmek için yapılmıştır. Mutsuz anayasasındaki kişinin yaşadığını sanarsiniz ancak aslinda o yaşayan bir ölüdür!

B. Mutsuzluk Kader midir? Talihsizlikler Gururla Sunulur!

Övünme hikayesi çok fazla çıkmasa da, konu mutsuzluk oldu mu iş bir  övünmeye dönüşür. Böyle mutsuz bir yapıya sahip bir çok insan vardır.

En ufak bir talihsizliği ve eski kötü bir anıyı en ince detayına kadar hatırlar ve kahramanca bir biyografiymiş gibi mutsuzlukla gururla ve övünerek anlatırlar.

Bu aslında bir şekilde mutsuz olmaktan zevk almanın görüntüsüdür. İnsanların mutsuz hikayelerini duyduğunda, “ben daha mutsuzum” derler ve onlarla yaklaşıp uzun uzun konuşurlar.

C. Her zaman hem zihinsel hem de fiziksel olarak hasta gibidir!

Devamlı halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve belirsiz kaygılardan mustariptir mutsuz kişi. Mutsuzluk kitabında bunun gibi bir sürü insan var.

Ayrıca kabızlığa eğilimlidirler, uyku bozukluğu veya uykusuzluk ve gelecek hakkında hep huzursuzluk. Bir şey tarafından sürekli olarak aceleye bir şeyler yapmaya itildiklerini düşünürler. Mutsuzluk anayasanın kişisi her zaman böyle sağlıksız bir zihnin ve bedenin içindedir. Bedenim ve zihnim kötü durumda olduğu için, tüm gücümle hayatın tadını çıkaramıyorum veya tüm vücudumu tüketmeden rahatlayamıyorum derler.

“Donukluk”, “Sıkılmak” ve “Yorgunluk” bir alışkanlık haline gelmiştir.

Başkalarıyla mutluluk!
Başkalarıyla mutluluk!

D. BAŞKALARI TARAFINDAN İHANETE UĞRAMAK VEYA SEVİLMEMEK!

Yakın olduğunu düşündüğün arkadaşlar ve tanıdıklar, genellikle ihanet eder, kullanır, sevmezler… Mutsuzluk anayasalara sahip insanlar insan ilişkileri konusunda sürekli sorunlar yaşarlar.

İnsanların yarattığı talihsizlikleri sıkı bir şekilde hatırladığı için insanlara güvensizlik oluşmuştur ve insan ilişkileri daha da kötüleşir… Ne kadar olumsuz bir döngü.

Bu nedenle, mutsuz olduğunu söyleyen insanlar az sayıda güvenilir arkadaşa sahip olma eğilimindedir. Kendimi kabuğuma kapattığım için kimseye güvenmek istemiyorum.

E. Mutsuzluk Kader midir? Şok Edici Bilgiler!

Mutsuz insanlar her gün şok edici bilgiler alır ve her seferinde depresyona girerler.

Birileri arkadan konuşuyordur. En sevdiğiniz ürün kullanımdan kaldırılmıştır. Birinin mutlu haberi aşağılık duygusuna neden olur. Kötü şeyleri ve planları duyma, her gün böyle haberlerin insafına mı kaldık? Mutsuz insanlar özellikle kötü bilgilere karşı hassastır.

Bu nedenle, her gün diğer insanlara kıyasla kendilerini daha talihsiz hissederler. Gün ne kadar keyifli olursa olsun, bu kişi her zaman küçük bir talihsizlik yaşayabilir.

F. Aile ilişkilerinde sorunlar var!

Aile üyeleri, akrabalar ve diğer yakınlarla sorunları olan birçok mutsuz insan vardır. Ailemle, kardeşlerimle, eşimin ailesiyle iyi geçinemiyorum… Böyle bir sıkıntınız var mı?

Eğlenceli etkinlikler ve iyi planlanmış davetler genellikle akrabalarınızdan biri tarafından mahvedilir.

Akraba olduğu için hoşlanmadığınız kişiyi hayatınızdan bir anda atmak kolay değildir. Ailenin lanetine hapsolmuş gibi görünen talihsizlik sürekli olma eğilimindedir. “Farklı bir evde doğmak isterdim” diye düşünürsünüz.

Aile ilişkileri
Aile ilişkileri

G. İletişimde İyi Değilim!

İletişimde iyi olanlara mutsuzluk anayasası neredeyse hiç dokunmaz. İnsanlarla göz teması kuramıyorum.
Tanımadığım insanlarla konuşamam. Seninle konuşamam. İnsanlara güvenemeyecek kadar tetikteyim.
Bunların hepsi mutsuzluk anayasanın bir özelliğidir. İnsanlarla iletişim kurmakta iyi değilim. Bu yüzden yardım alma ya da iyilik alma şansım pek yok.

Çevrenizde iletişim kurmakta iyi olan insanlarla karşılaştırıldığında, kişilerarası ilişkilerin getirdiği mutluluğu anlayamıyorum. İnsanlarla ilişki kursak da, geçmişin travmaları güvensizliği yeniden canlandırır ve sizi rahatsız eder.

Mutsuzluk Kader midir? Mutsuzluk Anayasasının nedeni!

Sen de talihsizlik çekmiyor musun? Talihsizlik bir münasebetsiz rastlantı değildir. Etkilendiğiniz ve etkilediğiniz şeylerin bir sonucudur. Tabii ki, kötü şans nedeniyle yaşanan bazı talihsizlikler vardır ancak bunlar sandığınız kadar sık değildir. Ayrıca daha önce de oldular, başkalarının da başına geldi ve kimse henüz ölmedi.

Yukarıda belirtilen talihsizliklerin nedenini belirleyerek mutsuz anayasadan kurtulalım.

Sizin için geçerli olan mutsuzluğun özellikleri ışığında bu kez sebeplerle yüzleşelim.

A. PLANLI DAVRANMIYORUM.

Zamanlamam tam olarak yanlış… Bu bir yanılsamadır. Şansla da bir ilgisi yoktur. Aksine kendiniz tarafından önlenebilecek bir talihsizlik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Önceden düşünür ve önceden planlarsanız, öngörülemeyen koşulların meydana gelmesi olası değildir ve bazı kazalar önlenebilir.

Mutsuzluk Düşüncelerde
Mutsuzluk Düşüncelerde

Örneğin, “önemli bir sunumda bir şeyleri kırma” talihsizliği, bir şeylerin bakımı veya yedeklerin önceden hazırlanması ile önlenebilir. Beklemek yerine erken davranırsanız bir çok gecikmeleri ve kazaları önleyebilirsiniz.

Mutsuz insanlar hala zamanın insafına kalmış gibi davranıyorlar. Zaman ayırarak ve hazırlıklı hareket ederek kendinizi geleceğin talihsizliklerinden koruyun.

Mutsuzluk anayasanızdan yararlanır ve deneyiminizden ayrıntılı bir plan yaparsanız, ” Böyle de bir mutluluk olabilir” gelecekte aynı talihsizliğe neden olmak zorunda kalmayacaksınız.

B. Mutsuzluk Kader midir? Her Şeye Alınma!

Mutsuz anayasalara sahip insanlar, çevrelerindekilerden daha derin olumsuz düşünceye sahiptir. Yani herhangi bir şey hakkında kötümser düşünme eğilimleri daha fazladır.

Pozitif olan şeyler bile olumsuz alınır. Bu yüzden çoğu zaman diğerlerinden daha mutsuz hissederler.

Örneğin, başarısız olduğunuzda “deneyim” demiyorsunuz. Ancak “ben kötüyüm” diyerek olumsuz düşüyorsunuz. En küçük şeylerle bile çabucak depresyona girebilir ve endişelenebilirsiniz.

Tek bir bilgiden onlarca endişe geliyor aklınıza. Daha sonra, “Nasıl mutsuz olabilirim” diyerek geçmiş deneyimlerimi kurcalayacağız. Önemsiz talihsizlikleri asla kaçırmazsın yani mutsuzluk bu şekilde daha da fazla artar.

Olayların mutlu mu yoksa mutsuz mu olduğuna karar veren, düşünce biçimidir. Eğer işleri olumlu karşılayabilirseniz, talihsizlikleriniz bir oranda azalacaktır.

C. Mutsuzluk Kader midir? Egzersiz Yapamamam Bedenimi Bu Hale Getirdi!

Mutsuz insanlar genellikle aktif olarak hareket etmezler. Çünkü talihsizliklerden korkuyorlar. Bu nedenle, vücutlarını kendileri hareket ettiren egzersiz ve sağlık yöntemleriyle çok ilgilenmiyorlar.

Egzersiz eksikliği nedeniyle kötüleşen sağlık durumu nedeniyle otonom sinir sistemleri bozulduğu için mutsuz olan birçok insan vardır.

Kapalı bir yerdeyim, bu yüzden egzersiz yapmıyorum. Sık sık geç saatlere kadar ayakta çalışırım. Bazen diyet ağır basar ve yemek yemezsiniz. Beslenme dengesi önyargılı… Fiziksel ve zihinsel sağlıksızlık için böyle nedenler vardır. Her gün düzenli olarak hareket ediyorsanız, vücudunuz sağlıklı olacak ve otonom sinir sistemi ayarlanacak ve zihniniz stabil olacaktır.

Günlük egzersizi sadece mutsuz anayasaları olan kişiler için öneriyoruz. Dışarı çıkıp vücudunuzu hareket ettirirseniz, vücudunuz ısınır ve uygun egzersiz beyninizde mutlu hormonlar salgılar. Böylece melankoli ruh haliniz temizlenecektir. Koşu, yürüyüş ve bisiklete binmek kolaydır ve tavsiye edilir.

D. Kendimi savunmakta iyi değilim ve mütevazı bir kişiliğe sahibim.

Mutsuz anayasaları olan insanlar çok fazla endişeye sahiptir. Bu yüzden kendilerini savunmak istemezler. İyi tepkilere karşı sakindir ve kötü olduğunda ise utangaç bir yapıdadır.

Gereksiz insanlara katlanırlar. İnsanlar tarafından anlama konusunda iyi değilimdir. Gerçek niyetinizi söylemediğiniz için, insanlar tarafından yanlış anlaşılmak kolaydır. Ve sonuç olarak, insanlar genellikle kötü şeyler söyler veya sizi azarlarlar.

Buna katlanmaya ve “o kişi iyidir” olarak bir öncelik belirliyordun. Zihni açmadığın için “kötü his” ve “iddiasız” olarak yanlış anlaşılmaya devam ediyorsun. Bu konuda tecrübeli değilsin, değil mi?

Haydi mutlu ol
Haydi mutlu ol

Herkesin gerçek niyetini söyleme hakkı vardır. Bu hakkı kullanmaya çalışmanız bile kişilerarası ilişkilerin talihsizliği bir şekilde hafifletilecektir.

E. Etrafta Kötülük Çok Fazla

Olumsuz olaylara duyarlı mutsuz anayasalara sahip insanlar her zaman etrafa bakıyor ve talihsizlik arıyorlar. Aslında çevreyi çok fazla önemsediği için sadece mutsuz bilgileri alır. Yani nefes alıyor gibi görünüyor, hayatta ve tek düşündüğü “talihsizlik bulmalıyım.”

Etrafımdaki konuşmalardan dolayı endişeleniyorum. İnsanların beni nasıl gördüğünü merak ediyorum.
Hakkımda neler olduğunu bilmek istiyorum.

Mutsuzluk Kader midir? Etrafımdaki Kötülükler!

Bu alışkanlığı yapmaya devam ederseniz, bir veya iki talihsizlik bulmak çok kolaydır.

İnsanların ne düşündüğü umurunda değilse, zamanını küçük talihsizliklerle harcayamazsın. Çevremizdekilerin görüşlerinde çok fazla değişiklik yok, onları tanısanız da tanımasanız da.

Çevreniz hakkında endişelenmek yerine dinlenerek, egzersiz yaparak ve kendinizi parlatarak zaman geçirirseniz, mutsuz olmak yerine, daha mutlu zaman geçirebilirsiniz.

İşte mutluluk
İşte mutluluk

F. Kimseyle Kötü Olan Bir İlişkimi Kesemedim!

Bir aile olmanıza rağmen sonuçta onlar sizden farklı olan kişilerdir. Bir kişiye en yakın olan tek şey şah damarından daha yakın olan varoluşun varlığıdır.

Ancak aile veya akraba olduğunuz için kötü bağlantılara sahip olmaya devam ederseniz. Yani ömür boyu onlara mutsuz olmaya devam edersiniz. Anne babanızla bile anlaşamaya bilirsiniz çünkü siz ve onlar farklı insanlarsınız. Ailenizle aynı görüşte olmayabilirsiniz ama onlara asla saygısızlık yapmayın ve onlara tatlı bir dille yaklaşın. Tıpkı bebekken sizi sevgiyle gözetip korudukları gibi…

Ebeveynlerin bile bir şeyleri reddetme hakkı vardır. Cesur olup aynı evde yaşamayı bırakarak veya uzak bir yere taşınarak, ailenin talihsizliği keskin bir şekilde azaltılabilir. Anne

Ailenin kötü bağlantılarını reddetmeyen insanlar. Arkadaşları ve tanıdıklarıyla olan kötü bağlantıları reddetme eğilimindedir. Kendi iradenle direnme cesaretini kazanmalısın.

G. Konuşmak İlaçtır

İnsanlarla iletişim kurmakta iyi değilimdir. Bu psikolojinin arkasında, başkalarına gerçek anlamda güvenmeme düşüncesi yatar.

Sen benimle konuşmasan bile, biri benimle konuşacaktır… Başka insanlarla konuşmamak onlara bir yük yüklemez. Sen esas kendinle iletişim kuramıyorsun çünkü öyle düşünüyorsun.

Kendinizle olumlu iletişim kurarsanız insan ilişkilerinin genişleyeceği açıktır. “Kimse benimle konuşmasın” tutumuna devam ederseniz, sadece insanlarla daha az ilgilenmekle kalmaz, aynı zamanda nasıl iletişim kuracağınızı da unutursunuz.

Karşılıklı paylaşmak amacıyla iletişim kurmaya çalışırsanız, cıvık kişilerarası ilişkilerden kaynaklanan talihsizlikler azalacaktır.

Mutsuzluk kader mi?
Mutsuzluk kader mi?

Mutsuzluk Anayasası Kitabını Çözelim!

Yaşamında ne zaman mutlu bir insan görsen, “ne kadar mutsuzum” diye düşünürsen, mutsuzluğu çekecek şekilde düşündüğünün farkında olmalısın. Mutlu olmak iyi hissetmektir. Mutluluk beyninle bedenin arasındaki sinirlerde saklıdır, yani düşüncelerinde! 

Sadece olumlu şeyler düşünmek, her gün hissettiğiniz talihsizliklerin sayısını azaltacaktır.

Mutsuz olayların tetiklemek için her zaman bir nedeni vardır. Yaşadığım şey, şans eseri bir talihsizlik miydi, yoksa yaptıklarımdan dolayı kaçınamadığım bir sonuç mu? Sakince düşünürseniz, talihsizlik kolayca önlenebilir.

Lütfen “Mutsuzum!” ön yargısına yenilmeyin ve mutsuzluk anayasasından kendi gücünüzle kurtulacaksınız. Ve unutmayın mutluluğun sırrı, sabır ve şükür, sabır ve şükürdür!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.