İnsan

Marka Takıntısı ve Çocuklar!

Marka Hastalığı!

Marka Takıntısı ve Çocuklar | Marka takıntısı, bireylerin kullandıkları her ürün için sürekli olarak belirli markaları kullanma isteğidir. Çocuğun devamlı olarak çevresinde gördüğü bir ürünü istemesi, üzerinde ünlü bir çizgi film karakteri olan ürünün alınması konusunda ısrar etmesi, marka takıntısının sinyallerinden sayılabilir.

Alış veriş saplantısı!
Alış veriş saplantısı!

İlkokul döneminde yeni bir çevreyle çocukların karşılaşması ve popüler kültürle daha iç içe olması ile başlayan marka hastalığı süreci, ergenlikte bireylerin kendilerinin farklı olduklarını kanıtlamayolu ya da arkadaş çevresine dahil olma çabası ile devam etmektedir.

Marka takıntısı! Şu marka Bu marka,

 

Marka saplantısı esasen bir iletişim sorunu olabilir. Kendisini ifade sorunu yaşayan bireylerde daha sıklıkla gözlenebilir. Ürünün kalitesini ve işlevini gölgede bırakan marka takıntısına karşı çocuklarımızın farkındalığını artırmak için: Çocuğunuzu suçlamayın. Önce marka takıntısının neden oluştuğunu anlamaya çalışın.

Çocuklarda Marka Takıntısı Nedir?

Marka ürünler giymenin kişisel ilişkilerde kısa vadeli etkiler oluşturacağını, uzun vadeli ilişkilerin, dostlukların güvenle oluşacağını somut örneklerle anlatın.

• Ortaokul ve lise dönemindeki çocuklarınızın kendi alışverişlerini kendilerinin yapmalarına izin verin. Harcama limitleri belirleyin. Tasarruf yaptıklarında ödüllendirin.

Ürünün markasından çok işlevine ve kalitesine bakması için yöntemler öğretin. Örneğin, bir kıyafetin kumaş içeriğine bakmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarınızla alışveriş rutinlerinizi azaltın.

İsraf günahtır!

Çocuğunuzun ihtiyaçları için alışverişlerinizde kasa ödemelerinde sizin yanınızda olmasına dikkat edin.

• Satın almak istediği ürünleri harçlıklarını biriktirerek almasına yönlendirin, bu sayede hem birikim yapmayı hem de ürünün gerçek maliyetini öğrenecektir.

Marka Takıntısı!
Marka Takıntısı!

Alışverişkoliklik!

Alış veriş kolik olabilecek birini tanıyor olabilirsiniz.

Belki de uzun kuyruklar, kalabalık alışveriş merkezleri ve gece yarısı satın alma dürtüsü için insan üstü bir dayanıklılığa sahip olduğunu düşünüyorsunuz. Ya da belki de ne zaman duracağını bilmediğini düşünüyorsun, bütçesini çok fazla geçebiliyor.

Alışverişkolik (Shopaholic) nedir?

Shopaholic genellikle mizahi olarak kullanılan gayri resmi bir terimdir. Kökeni 1940’lı yıllara kadar uzanır. Dükkan kelimesi Eski İngilizce sceoppa (“stall, booth”) teriminden gelir ve Orta Hollanda schoppe (“stall”) ile ilgilidir. Birleştirme formu -holic’i alkolikten tanıyabilirsiniz -aholic ise bunun bir sürümüdür. “Bir nesne veya aktiviteye bağımlı veya saplantısı olan bir kişiyi” ifade eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir