İnsan

Kariyer Planı ve Sonraki Adımlarda Ne Yapmak İstediğinizi Bulmak

Kariyer Planı ve Sonraki Adımlarda Ne Yapmak İstediğinizi Bulmak | Son pandemik dönemde çoğumuz, kendi kabuğumuza çekilip riskleri azalttık ve ” Küçük olsun bizim olsun” dedik.  Bu yaygın bir başa çıkma mekanizması olsa da aslında kaçınmaya çalıştığımız duyguları şiddetlendiriyor. Yapılacaklar listemizi yalnızca minimum çabayla iyi yapabileceğimizi bildiğimiz şeylere indirgeyerek stresi azaltmaya çalıştığımızda, aynı zamanda değerli zorlukları da ortadan kaldırıp yaşamlarımızı anlamlı kılan zaferleri kaybediyoruz.

Bunu yapmak, potansiyelimizi yeterince kullanmadığımızı hissettirerek endişe ve gerginliğe neden olur. Yeniden kararlılık ve kontrol kazanmak için 180 derecelik bir dönüş yapmamız ve bizi ileriye taşıyacak anlamlı zorluklar aramamız gerekiyor.

Kariyer Planı ve Sonraki Adımlar!

Bunalma ve tükenmişlik sadece hız ve baskının bir sonucu değildir. Örneğin, 2000’lerin başında Amazon ve Google’da çalışırken çoğu insan haftada 80 saatten fazla çalışıyordu. Ortam, hız, fırsatlar, baskı ve beklentilerin herkes için geçerli olmasına rağmen bazı çalışanların gelişirken bazılarının tökezlediğini gördüm. Sürdürülebilir ve keyifli bir iş yaşamı için en önemli fark yaratan etmenin değerlerle uyumluluk olduğunu buldum.

Hayatımızda ve kariyerimizde en çok neye değer verdiğimizi kendimize hatırlatmak, aksi takdirde fark edilmeyecek olan güçlendirici fırsatları görmemizi sağlayabilir. Aslında neyi aradığımızı bulup peşine düşerek kaderimizi tasarlayabiliriz. Bunun çok zaman alması gerekmez, ancak kararlılık gerektirir. Değerlerle uyumlu hale gelmek pasif bir tutumla gerçekleşmez.

CEO Rolü mü lazım?

Geçen hafta, 20 yılı aşkın bir süredir iyi tanıdığım bir arkadaşım David ile kariyeri hakkında konuştuk. Küresel bir organizasyonun müdür yardımcısı olarak mevcut görevinden, özel, daha dar odaklı bir şirketin CEO rolüne atanıyordu. Unvanlar ve ücret farklılıkları tartılırken daha da kafa karıştırıcı hale gelen zor bir karardı.

Düşünmek için bir an durduk ve iki işin de sunduğu kendine özgü zorluklara ve büyüme fırsatlarına odaklandık. Bir sonraki mesleki mücadelesini nasıl seçebileceği konusunda bir değer uyumu puan kartı hazırladık. Bu kart şunları içeriyordu:

1. Kariyerinin sonraki aşamasında ne öğrenmek ve nasıl katkıda bulunmak istediği

2. Kime ve nasıl hizmet etmek istediği

3. Kilometre taşı hedeflerine ulaşmak istediği hız

Kariyer Planı! Doğru Karar!

David için doğru karar neredeyse anında netleşti. David, CEO rolünü reddetmeye ve öngörülü bir şekilde mevcut şirketi içindeki değerleriyle uyumlu projeler ve mücadeleler aramaya karar verdi. Daha önce bitkin ve becerilerini yeterince kullanmadığını hissettiği sürücü koltuğuna geri döndüğünü ve güçlendiğini hissetti.

Büyük bir kariyer değişikliği yapmak veya mevcut rolünüzü size en anlamlı gelen konulara çevirmek istiyor olabilirsiniz. Her şekilde değişimler kafanızı karıştırabilir. Bununla birlikte, ne isteyip ne istemediğinizi gösteren basit bir puan kartı hazırlamak, süreci göz korkutucu olmaktan ziyade enerji verici ve anlamlı hale getirebilir. Bunu yapmak için üç noktaya odaklanın: amaç, insanlar ve hız.

Kariyer Planı! Amaç:

Hayatınızı ve işinizin amacını tanımlamak size bunaltıcı gelebilir. Böyle olması gerekmiyor. Amacı özünde iki şeye indirgeyebiliriz: 1. Kime hizmet edip güç sağlamak istiyorsunuz? 2. Bunu hangi yöntemle yapmak istiyorsunuz?

Sizi harekete geçirecek amacınızı ortaya çıkarmanın bir kısa yolu, projenin bitiş çizgisinden hala çok uzakta olsanız bile, en son ne zaman enerjik ve yaptığınız şeyden gurur duyarak uzun bir günü bitirdiğinizi hatırlamak olabilir. Böyle hissettiğiniz zamanlarda, amacınız sizi ileri götürür ve enerjinizi tüketmek yerine size enerji verir. Bu anlar, değerlerinizle ve görevle tamamen uyumlu olduğunuz anlardır. Bu sizin akış halinizdir.

Kendinize şunları sorun:

Hangi amaçlar dikkatinizi çekiyor ve sizi harekete geçiriyor?
Temel değerlerinize hizmet etmek için zamanınızı, paranızı ve nüfuzunuzu nasıl kullanmak istersiniz?
Dünyaya sunmak istediğiniz eylemler, uzmanlıklar ve katkılar nelerdir?
Bu soruların temel becerileriniz, deneyiminiz veya yetkinliklerinizle ilgili olmadığına dikkat edin. Bunun nedeni, değer odaklı çalışma doğal olarak gereken beceri kümenizi geliştirir, tersi değil. Tanıdığım en sıkıntılı insanlar, kariyerlerini ailelerinin, toplumun veya sosyal baskıların onlara ideal ve prestijli olduğunu söylediği şeylere göre tasarlayanlardır. Tanıdığım en mutlu ve en başarılı insanlar dürüsttür ve yapmaya çağrıldıklarını hissettikleri şeyle, ideal hız ve ölçekte uyum içindedirler.

Kariyer Planı! İnsanlar

Kimlerle çalıştığımız, bireysel gelişim potansiyelimizin ve kariyer yolumuzun genellikle gözden kaçan bir göstergesidir. Yakın ekibinizdeki kişiler, kazanacağınız uzmanlığı, devralacağınız liderlik özelliklerini ve sahip olacağınız büyüme deneyimlerini belirler. Sadece keyif aldığınız değil, aynı zamanda olmak istediğiniz ve kişisel değerlerinizle uyumlu olarak içinizdeki en iyiyi ortaya çıkaran insanlardan oluşan ekipler arayın. Kendine şunları sorun:

Hırs, denge, uzmanlık ve öncelikler konusundaki idealleriniz hangi insan çevresinde somutlaşıyor?
Şirketinizde, toplumunuzda ve dünyada geliştirmeyi umduğunuz becerilere ve itibara sahip olan liderler kimler?
Hesap verebilirlik ve fırsatlar yaratmak için hangi mentorlara ve destekçilere ihtiyacınız var?
Size ilham veren, size fırsat kapıları açan ve sizi iyileştiren bir iş arkadaşı grubuyla nasıl daha fazla zaman geçirebilirsiniz? Rekabetçi mi yoksa işbirlikçi bir ekipte mi motive oluyorsunuz? Mevcut ekibiniz idealinize uymuyorsa, kuruluşunuzun genelinde, toplumunuzda veya çevrimiçi bir toplulukta mentorlar ve işbirlikleri arayın.

Kariyer Planı! Hız

Gereken tempo, hedefleriniz ve mevcut yaşam koşullarınız tarafından belirlenir, bu nedenle ideal rolünüz zamanla değişebilir. Mesleki ve kişisel talepler uyuşmadığında hayal kırıklıkları ortaya çıkar. Doğru dengeyi bulmaya çalışmak için kendinize şunları sorun:

Kariyerinizin bu aşamasında becerilerinizi ve uzmanlığınızı geliştirmenizin sizden ne sıklıkla beklenmesini istiyorsunuz?
İlerleme için ideal zaman çizelgeniz nedir? Kariyerinizin bir depar veya maraton aşamasında mısınız?
Değişiklik ve katkı sağlamada nasıl bir rol oynamak istiyorsunuz? Liderlik etmek mi yoksa destekleyici bir rol oynamak mı istiyorsunuz?
Mevcut ortamınızın bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla uyumlu olup olmadığını değerlendirin. Erken aşamadaki bir girişimin macerasını ve baskısını mı yoksa eski bir şirketin yerleşik ilerlemesini ve rutinini mi istiyorsunuz?

Tükenmişlik ve memnuniyet arasındaki farkın genellikle görevlerde değil, çabalarınızın arkasındaki anlamda ve performans beklentilerinin uyumunda saklı olduğunu unutmayın.

Fırsatlar

Kariyer fırsatlarıyla değerlerinizin uyumlu olup olmadığını nasıl değerlendirebilirsiniz?
Bir sonraki kariyer hamlenizi seçmek, bir sonraki rolünüzden tam olarak ne isteyip ne istemediğinizi anladıktan sonra güçlendirici bir deneyim olacaktır. Bunu anlamak, çalışmanızı öncelikleriniz ve değerlerinizle uyumlu hale getirmenizi sağlar. Bu anlayış aynı zamanda para ve unvan gibi kendi içlerinde memnuniyet getirmeyen diğer faktörlerin etkisinden kurtulmanıza olanak tanır.

İster yeni bir şirkette bir görev için ciddi bir görüşme sürecinde olun, ister mevcut rolünüzün değerlerinizle uyumunu değerlendiriyor olun, gelecekteki fırsatları değerlendirirken değerler, motivasyon ve katkı arasındaki uyumu ölçmenize yardımcı olacak şu soruları sorun:

Kariyer Planı! Kültür

Ekip üyelerini iş sorumluluklarının dışında hangi tutkular ve amaçlar bir araya getiriyor?
Bu şirkette en iyi performans gösterenleri hangi hedefler yönlendiriyor?
Bu şirket/ekip nasıl bir miras yaratmayı hedefliyor?
İnsanlar (motivasyon ve teşvikler)
Bu kuruluşta en etkili çalışan özellikleri nelerdir?
Bu ekip/şirket, uzun vadede çalışanlarının gelişimine ve eğitimine ne şekilde yatırım yapıyor?
Bu rolde performans için kısa ve uzun vadeli öncelikler nelerdir?

Liderlik ve vizyon

Bu ekipte kilit sonuçlar nasıl ve ne zamanlar teşvik ediliyor ve ölçülüyor?
Yönetim, düşük performans gösteren ve zorlanan takım arkadaşlarına nasıl tepki veriyor?
İyi performans gösterenlere ilerleme ve tükenmişliğe karşı nasıl rehberlik ediliyor?
Güçlendiren kariyer hamleleri? Kendi değerlerini değerlendirmek ve aynı yoldaki ekipleri ve işverenleriyle uyum bulmak için zaman ayırmayan kişiler, durgunlaşır, sektörün evrimiyle dağılır ve sonunda tükenirler veya terfi verilmezler.

Değer odaklı bir işveren ve rol bulmak, daha önce düşünmemiş olabileceğiniz ve hatta fark etmemiş olabileceğiniz fırsatları ortaya çıkarabilir. Yapacağınız katkılar, kazanacağınız uzmanlık ve ayrıca takım arkadaşlarının kalitesi ve hayatta gerçekten olmak istediğiniz yere doğru ilerleme fırsatları nedeniyle şimdikinden farklı bir unvanla bir işe girmeyi düşünebilirsiniz. Fark edilmeden geçip gidecek fırsatları bu şekilde yakalayabilirsiniz. Hayırlı olsun!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.