İnsan

İş Görüşmesi Kötü Geçti! Peki Daha Sonra Ne Yapabiliriz?

İş Görüşmesi Kötü Geçti! Peki Daha Sonra Ne Yapabiliriz | Hazırlığınızı yaptınız. Bir ofise gittiniz ya da bir video görüşmesine katıldınız. Ama sonuç felaket, ya da en azından öyle olduğunu düşünüyorsunuz.

Görüşmeye hazırlanıp onu berbat etmekten daha kötü bir şey yoktur. Bir görüşmede açık pozisyonları olan üç yetkiliyle tanıştığım zamanı asla unutmayacağım. İçlerinden biri, “İşi yürütmek için rolünüzü nasıl kullanıyorsunuz?” diye sorana kadar görüşme mükemmel gidiyordu. O zamanlar, kariyerimde avukatlıktan İK iş ortaklığına geçiş yapıyordum ve işim riski azaltmaktı. Rolümün “işleri yönlendirmek” için nasıl kullanıldığını hiç düşünmemiştim bile.

İş Görüşmesi Kötü Geçti!

Daha da kötüsü, bunun ne anlama geldiği hakkında hiçbir fikrim yoktu. İyi bir hikaye anlatmaya çalıştım ama görüşmecilerin vücut dilinden (ve onlardan birinin soruyu ben cevapladıktan sonra tekrar sormasından) cevabımın karşılık bulmadığını görebiliyordum. O anda görüşmeyi berbat ettiğimi anlamıştım.

Bir sorunun cevabını ya da tüm bir görüşmeyi berbat ettikten sonra çaresiz hissetmek doğaldır. Ancak oturup kötü haberi beklemeniz gerekmez. İşte kötü bir röportajı başarıya dönüştürmenin beş yolu.

İş Görüşmesi Kötü Geçti! Tüm Görüşmeyi Düşünüp Değerlendirin!

Her görüşmeden sonra hemen kendinize sorular sorun. Hatırlayabildiğiniz kadar sorulan soruları ve cevaplarınızı yazın. Ardından, iş tanımını ve görüşmecinin rol, ekip ve şirket hakkında sağladığı bilgileri gözden geçirin. Bir soruyu kısa ve öz bir şekilde yanıtlayabildiğiniz ve deneyiminizle iş tanımını bağdaştırabildiğiniz ya da tökezlediğiniz anları dikkate alın. İyi cevaplayamadığınız sorular hakkında, soruyu nasıl yanıtlayacaklarını anlamak için geçiş yapmak istediğiniz sektördeki iş arkadaşlarınızla konuşun.

Başta bahsettiğim İK iş ortağı görüşmesinden sonra, o sıralarda çalıştığım sektörümden işinde iyi olan bir arkadaşımı aradım. Onun da işi yönlendirme sorusuna nasıl cevap vereceği konusunda hiçbir fikri yoktu. Sonra İK iş ortağı olarak çalışan bir arkadaşımı aradım. Arkadaşım bana İK’nın stratejik olarak liderlerin şirketi büyütmesine nasıl yardımcı olduğunu ve sadece bir destek işlevi olmadığını açıkladı. Bir sonraki görüşmemde kullanmam için arkadaşım bana deneyimlerimi işi yönlendirmeyle ilişkilendirmemi sağlayan örnekler verdi.

Teşekkür Mesajı Göndererek Farkındalığınızı Belli Edin!

Teşekkür mesajları, net cevaplayamadığınız bir soruyu yeniden yanıtlamak için harika bir fırsattır. Özür dilemeyin ama samimi olun. Belirli bir soruyu cevaplarken neden hazırlıksız yakalandığınızı veya istediğiniz kadar kısa ve öz bir cevap veremediğinizi belirtebilirsiniz. Ardından bu soruyu mesajınızda cevaplayın.

Örneğin, görüşmeciye zaman ayırdığı için teşekkür ettikten sonra: “Bana işi yürütme deneyimimi sorduğunuzda, cevabımın karşılık bulmadığı açıktı. Soru üzerinde düşünmek için biraz zaman ayırdıktan sonra konuyu açıklığa kavuşturabilecek bu örneği düşündüm.” (Sonra örneği iki cümleyle açıklayın).

Korkunç bir görüşme gibi algıladığınız bu durumu düzeltmenin bir yolu olmadığını düşünüyor olsanız bile, mesajın sonunda pozisyonla hala ilgilendiğinizi belirtin. Bunu yaparak kaybedecek bir şeyiniz yok.

İş Görüşmesi Kötü Geçti! Yanlış Anlatılardan Kaçının

Durumu tek yönlü algılamaktan kaçının. Beyniniz hemen size iyi bir görüşme yapıp yapmadığınızla ilgili hikayeler anlatmaya başlayacaktır. Görüşmeyi yapan kişinin tökezlediğinizi fark ettiğinden emin olsanız bile, belki tüm cevaplarınız doğru olduğu için bunu görmezden gelmiş olabilir. İşe alım görevlisinin sessiz kalması, işi güvenceye alma şansınızı mahvettiğiniz anlamına gelmez.

Bu sessizlik, insanların tatilde olduğu, görüşme sürecinde diğer adayların arkanızda olduğu, ekibin yeniden yapılanma sürecinden geçtiği, pozisyonun bekletildiği veya görüşmeden sonra iş ihtiyaçlarının değiştiği anlamına gelebilir. Aynı zamanda ikinci tercih olduğunuz anlamına da gelebilir. Bu nedenle, birinci tercih başka tekliflere yönelip ilgilendiğiniz pozisyonu geri çevirdiğinde, ikinci tercih olarak sizin pozisyonu kazanacağınızı unutmayın.

Yapabileceğiniz şeyler, her görüşme turundan sonra işe alım görevlisinden aldığınız geri bildirimleri ve koçluğu dikkate almak, duygulara değil yalnızca gerçeklere odaklanarak sabırla beklemek ve geliştirebileceğiniz alanlar üzerinde düşünmektir.

İş Görüşmesi Kötü Geçti! İş Arayışınıza Devam Edin!

Bir görüşmenin gerçekten kötü geçip geçmediğini asla bilemeyeceğiniz için, bir iş teklifini kabul edene kadar iş aramayı asla bırakmayın. Heyecan verici görünen diğer işlere başvurmak, kaybetmiş olabileceğiniz ve “mükemmel iş” gibi algıladığınız o iş üzerinde düşünüp durmanızı engelleyecektir.

Ayrıca, diğer şirketlerle görüşmek, size pratik yapma ve olası tüm sorulara karşı yanıtlarınızı keskinleştirme fırsatı verir. Son olarak, iş aramaya devam etmek yeni bir iş bulma arayışınızda aktif olarak ilerliyormuş gibi hissetmenize izin verecektir. Böylece başka seçenekleriniz olacağı için reddedilme o kadar acı gelmeyecektir.

Bir Sonraki İş Görüşmesine Odaklanın

Her kusurlu görüşme, bir sonraki açık pozisyona veya görüşme turuna hazırlanmanızı sağlar. Düşüncelerinizi yalnızca ilk seferde cevaplayamadığınız sorulara değil, aynı zamanda nasıl cevaplayacağınızı bilmediğiniz yeni sorulara da hazırlanmak için kullanın.

Bir soruyu doğrudan cevaplamak her zaman en iyisi olsa da, gerçekten cevaplayamıyorsanız bilmediğinizi söylemek sorun değil. Ancak devamında, daha önce hiç yapmadığınız bir işte bir sorunu nasıl çözdüğünüz hakkında konuşun. Daha fazla değer getirmenize veya iş ortamına kolayca uyum sağlamanıza izin verecek bir beceri repertuvarı sergileyebiliyorsanız, samimiyet ve tutku her zaman eksiksiz bir deneyimin önüne geçecektir.

İş Görüşmesi Kötü Geçti! Yeni bir rol!

Başvurduğum bir sonraki şirketin görüşmecisi bana ölçeklendirme iş birimi için bir kuruluş tasarımına nasıl yaklaşacağımı sorduğunda, kariyerimde İK’ya geçmeye çalıştığım ve aslında hiçbir zaman kendi başıma bir kuruluş tasarımı yapmamış olduğum için nasıl cevap vereceğimden emin değildim. Ama yine de cevabıma güvenebiliyordum.

Yeni bir role önceki işlerimden bir “kullanma kılavuzu” getirmediğimi, ancak herhangi bir iş sorununa bir çözüm bulmak için işin gereksinimlerini merak etmeye, dinlemeye ve anlamaya istekli olduğumu açıkladım. Bir şeyi nasıl yapacağımı bilmediğimde, eski bir araştırmacı muhabir olarak becerilerimi tek bir cevap değil, birçok olasılık bulmak için kullanırım. Bu da beni çoğu insandan daha çabuk kılar, çünkü ilerlemeden önce tüm seçenekleri değerlendirmeye açığımdır.

Bu soruya doğrudan bir cevap değildi, ancak teklif sunuldu ve işi kabul ettim. Liderlere o kadar çok kuruluş tasarımında yardım ettim ki daha sonra mükemmel olmasa da cevabımın doğrudan uygulanabilir olduğunu fark ettim.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.