İnsan

Hedeflerimize ulaşmak için ne yapmalıyız? Önce Kendinize İyi Bakın!

Hedeflerimize ulaşmak için ne yapmalıyız? Önce Kendinize İyi Bakın | Bilgisayar oyunlarını bırak – Masa Tenisi Dünya Şampiyonasına katıl – Ayda 50.000 TL kazan!

Böyle hedefleriniz olduğunu düşünün! Ne yapardınız? Hemen nasıl yapacağınızı mı düşünürsünüz yoksa korkuya kapılım hemen vazgeçer misiniz? Kimisi için net ve somut hedefler gaza getirici, motive edici açıklayıcı ve etkili olabilir. Bazı insanlar içinse bunları duymak daha başlamadan vazgeçmelerine yol açar. Eğer ikinci guruba aitseniz, ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi daha mülayim ve yumuşak bir şekilde tanımlamak sizin için daha iyi bir yaklaşım tarzı olabilir.

Karar vermek başlamak
Karar vermek başlamak

Hedeflerimize ulaşmak için ne yapmalıyız? Önce Kendinize İyi Bakın!

Kendinizle şefkatli bir tutumla konuşmak hedeflerinize ulaşmanızı birçok bakımdan kolaylaştırır. Örneğin, sıkıntıların insan deneyiminin doğal bir parçası olduğunu kabul edeceğiniz için hedeflerinize ilişkin herhangi bir olumsuz duyguyu normalleştirebilirsiniz.

Eylemsizliğe neden olan mükemmeliyetçiliği bırakmanız için de kendinize şefkat göstermek önemlidir. Çünkü öz şefkat, insanın hata yapabileceğini ve kırılgan bir varlık olduğunu kabul eder. Hepimiz bazen hata yapabiliriz ve bu sorun değildir. Kendinize şefkatli davranmak, neyin yanlış gittiğine dair bitmeyen düşüncelere saplanıp kalmak yerine yenilgi sonrası toparlanma yeteneğinizi artırarak hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir.

Nereden başlayalım?

Kısacası, hedeflerinizden vazgeçme veya kaçınma dürtüsüne karşı çözüm öz şefkat olabilir. Bu sayede bazen birkaç adım geri gitmeniz gerekse bile hedeflerinize doğru adım adım ilerleyebilirsiniz.

Nereden başlamalısınız? Zaman yönetimi koçu olarak çalışmalarıma ve ayrıca hedef belirleme ve hedeflere ulaşmaya ilişkin araştırmalara dayanarak aşağıda sunduğum stratejileri deneyebilirsiniz.

Hedeflerimize ulaşmak! Geçmişin Yükünü Taşıyan Sözcükleri Bırakın

Hepimizin bir geçmişi var ve bu geçmiş gelecekte neyin mümkün olduğuna dair algımızı etkileyebilir. Hedeflerimizi ifade etme şeklimiz, bazı olumsuz çağrışımlar getirebilir. “Network” kurmak hedefiyle yola çıkıp kendinizi garip, anlamsız ve verimsiz konuşmalar içinde buluyorsanız bu sözcükle ilgili olumsuz çağrışımlar edinebilirsiniz. Sizce neden bu kadar çok insan “diyet” kelimesinden nefret ediyor?

Hedeflerini nazikçe seç
Hedeflerini nazikçe seç

Hevesle ulaşmak isteyeceğiniz hedefler yazmak için farklı bir ifade tarzı kullanın. Açık sözlü ve içten hissedeceğiniz kapsamlı sıfatlar kullanın. Hakkında olumsuz çağrışımlar geliştirdiğiniz klişe sözcüklerden kaçının. Örneğin şöyle hedefler belirleyebilirsiniz: “Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve her gün kendimi mümkün olan en iyi şekilde hissetmeme yardımcı olacak etkinlikleri ve beslenme stilini seçmek istiyorum.” Network kurmak istiyorsanız: “Her hafta değer katmak istediğim yeni insanlarla anlamlı ilişkiler kurmayı planlıyorum.”

Ne Yapacağınıza Karar Verin

Neyi yapmayı bırakacağınız yerine ne yapacağınıza odaklanan hedefler nazik ve etkilidir. The Willpower Instinct adlı kitapta, Quebec’teki Laval Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmadan bahsediliyor. Bulgulara göre, ne yemeleri gerektiğine odaklandığında katılımcıların üçte ikisi kilo verdi ve 16 ay boyunca kilo almadılar. Böylece, diyette nelerin yenmemesi gerektiğine odaklanan yaklaşımlara göre çok daha iyi bir sonuç elde edildi.

Ne yapacağınıza odaklanma stratejisi hayatınızın tüm alanlarındaki hedeflere uygulanabilir. Örneğin, e-postalara bakmak için daha az zaman harcamak gibi bir hedef yerine, dikkatinizi dağıtacak unsurlar olmadan her gün odaklanarak çalışacağınız bir zaman dilimi belirleyebilirsiniz.

Geceleri televizyon izlemeyi bırakmanızı amaçlamak yerine, yatmaya hazırlanmayı ve akşam yemeğinden sonra kitap okumaya başlamayı hedefleyebilirsiniz. Eyleme yönelik hedefler kulağa daha iyi geldiği gibi aynı zamanda çok daha etkili bir şekilde sonuç almanızı sağlar.

Hedeflerimize ulaşmak! İlerlemeyi Takdir Edin

“Yeni bir iş bul” gibi yalnızca nihai sonucu içeren hedefler, hızlı bir şekilde motivasyon kaybına ve mağlubiyet hislerine yol açabilir. Nihai bir hedef belirlemek sorun değildir. Ancak koçluk danışanlarımla çalışmalarımda, hedefe götürecek adımları tanımlamanın ve kutlamanın başarı için önemli olduğunu gördüm.

Örneğin, yeni bir iş pozisyonu arıyorsanız, her hafta ağınızda belirli sayıda kişiyle iletişim kurmak, LinkedIn profilinizin bazı bölümlerini güncellemek veya yeni fırsatlar için mücadele içeren diğer somut adımlar belirleyebilirsiniz. Bu küçük hedefleri amaç edinin. Böylece her hafta üzerinde kontrol sahibi olduğunuz bir görevi tamamlayarak kendinizi kutlayabilirsiniz. Bunu yaparak hem daha aktif hissedeceksiniz hem de henüz istediğiniz nihai sonuca ulaşmadığınız için başarısız olmuş gibi hissetmek yerine yol boyunca başarılı hissedeceksiniz.

Hedeflerimize ulaşmak için ne yapmalı?
Hedeflerimize ulaşmak için ne yapmalı?

Hedeflerimize ulaşmak! Süreci kucaklayın

“Eğer X olursa, Y yapacağım” gibi eğer-öyleyse ifadeleri kullanmak değişim için güçlü bir araçtır. Araştırmalar bu stratejinin, her tür hedef için önemli ölçüde daha yüksek başarı oranları sağladığını göstermiştir. Aylar boyu beraber çalıştığım danışanlarımla deneyimlerime göre, hedeflerinize ilişkin kurabileceğiniz en önemli eğer-öyleyse ifadesi şudur: “Hedefimden saparsam duracağım, neyi farklı yapabileceğimi düşüneceğim ve tekrar hedefime yönelik hareket etmeye koyulacağım”. Kendinize şefkat göstererek hedef belirlerken şu gibi ifadeler de kullanabilirsiniz: “Eğer sosyal medyaya düşersem veya bilgisayarda oyun oynamaya dalarsam, bunu neyin tetiklediğini düşüneceğim. Tetikleyen olayı ve amacıma uygun olmayan tepkimi ileride nasıl engelleyebileceğimi düşüneceğim.”

Hatanızı başarısızlık olarak düşünmeyin, sadece süreçteki başka bir adım olarak düşünün. Özellikle uzun süredir zorlandığımız alanlarda değişmemizin tek yolu, hata yapabileceğimizi kabul ettikten sonra kalkıp tekrar tekrar denemektir.

Hedeflerinizle motive olmakta zorlanıyorsanız hedeflerinizi daha nazik ve destekleyici bir şekilde ifade etmek için bu fikirleri göz önünde bulundurun. Hayatınızda ilerleme kaydedebilirsiniz ve seçtiğiniz sözcükler istediğiniz geleceği yaratabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.