İnsan

Evde dezenfektan yapın! Hem de doğal

Evde dezenfektan yapın! Hem de doğal | Aslında evde kullandığımız bir çok temizlik kimyasalını doğal olarak kendimiz de yapabiliriz. Yani çamaşırda kullandığımız deterjandan, bulaşık sıvısına, silme kremlerinden, lavabo temizleme solüsyonlarına kadar ev de ve doğal olarak yapmak mümkündür.

Yani bu elbette üşenmeden sağlığınızı düşünerek harekete geçerseniz geçerlidir.

Evlerde değişik amaçlarla kullanabileceğiniz, olabildiğince az toksik etkiye sahip bir çoğu doğal olan ürünlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri, nalbur, market, eczane, kimyevi madde satıcılarında da bulabilirsiniz.

Doğal temizlik
Doğal temizlik

Evde dezenfektan yapın! EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ TAVSİYELER,

Çamaşır sodası:

Sodyum karbonat adlı bir tuzdur. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürünü için etkin bir temizleyicidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücüsü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsüz olanı tercih edin.

Boraks:

Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Asitli içeriği mikropları öldürmesini, yağı parçalamasını ve mineral kalıntıları çözmesini sağlar.

Evde dezenfektan yapın! Karbonat:

Sodyum bikarbonat, hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar. Ayrıca beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri vardır.

Uçucu Bitkisel Yağlar:

Bitki kokularının özleri birçok parfümün ana maddesidir. Piyasada, özellikle doğal ürün satan dükkanlarda çeşitleri bulunabilir. Bir iki damla turunçgil, elma, çilek, nane vb. yağı ile karıştırılabilir. Böylece koku ev yapımı temizleyicilere hoş bir özellik kazandırır.

Bitkisel yağ tabanlı sıvı sabunlar (arapsabunu vs.): Bu tür sabunlar hayvan yağı içeren ya da petrol tabanlı sabunlara tercih edilmelidirler.

Evde dezenfektan yap!
Evde dezenfektan yap!

Tuz:

Kimyada tuz, sodyum klorür (NaCl) ismiyle bilinen beyaz kristal yapılı bir bileşiktir. Yemekte kullanılan her cins tuz kullanılabilir.

Sirke:

Düşük alkollü içkilerin veya şekerli ve nişastalı çözeltilerin mayalanmasıyla meydana gelir. Ayrıca asetik asit içeren sulu çözeltidir. Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

Limon suyu:

Limonu sıkarak elde edebilirsiniz. İşte bu kadar, bazılarını yapmanıza bile gerek yok. Çünkü doğallar ve zaten varlar!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.