İnsan

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor?

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor | Detoksifikasyon veya detoks popüler bir konu olmuştur. Tipik olarak belirli bir diyeti takip etmeyi veya vücudunuzu toksinlerden kurtardığını iddia eden özel ürünler kullanmayı içerir. Böylece sağlığı iyileştirmeyi ve kilo kaybını teşvik etmeyi ima eder.

Neyse ki, vücudunuz toksinleri yok etmek için iyi donanımlıdır. Ayrıca bunu yapmak için özel diyetler veya pahalı takviyeler gerektirmez. Biz burada bedenimizin daha da muhteşem bir özelliğinden bahsedeceğiz. Yani konumuz zehirlerden nasıl kurtuluyoruz. Bedenimizin detoks sistemi sağlık için nasıl çalışıyor?

Detoks ve beslenme
Detoks ve beslenme

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor?

Vücudumuzdaki temizlik işleminin (detoks) yapılması sırasında kendi kendine izleyen iki yol vardır.

1. Vücudun normal fonksiyonları sırasında ortaya çıkan atık maddeleri doğal yollarla vücuttan atılması.

2. Zararlı bakteriler ve toksik kimyasallara karşı korunarak ve detoks yapılması.

Temizlik işlemlerin çoğu karaciğerde toksinlerin zararsız hale getirilerek bağırsaklara yollanması şeklinde olur. Yani böbrekler toksik maddelerin temizlik ve geçis yoludur. Ayrıca sinüsler, akciğerler ve deri toksinlerin atılımı için önemli birer def etme kapısıdır.

Temel görevi yapan karaciğere biraz bakalım, neler oluyor? Burada karaciğer hücrelerinde iki temel işlev görüyoruz:

Detoks: Karaciğerde neler oluyor?

1. İşlem sırasında karaciğer, enzimleri kullanılarak ve oksidasyon, redüksiyon ve hidroliz gibi kimyasal prosesleri uygulayarak toksik kimyasal maddeleri daha az zararlı hale dönüştürür. Bu işlev sırasında ortaya çıkan serbest radikaller şayet fazla olursa karaciğere zarar verebilirler.

C ve E vitamini ile Karetenoid gibi antioksidan maddeler serbest radikallerin vereceği zararı önleyebilirler. Ancak vücutta antioksidan seviyesi düşük ve serbest radikalleri artıracak şekilde bir yaşam tarzı sürdürülüyor ise. Örneğin; kafein, alkol, sentetik kimyasallar, doymuş yağlar, böcek ilaçları, boyalardan çıkan buharlar, sulfonamidler, egzoz gazları ve bazı tIbbi ilaçlar alınıyorsa.

Veya etkisinde kalınıyor ise serbest radikallerin kanserojen hale gelmelerine ve kanser hastalığını tetiklemelerine sebep olabilirler.

Detoks ve su
Detoks ve su

Su hayattır!

2. İşlem sırasında, karaciğer hücreleri ürettiği kimyasalları (örneğin soğan, yumurta, brokoli gibi gıda maddeleri veya aminoasitlerden üretilen kükürt) toksik maddelerin üzerine salgılayarak onları daha az zararlı ve suda eriyebilen hale dönüştürerek vücuttan atılmasını sağlar.

Vücudumuz çok akıllı ve fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Yani kendi doğal detoks işlemini kendisi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sindirim sistemimiz, karaciğer, böbrek ve hücrelerimizin bu işlevini eksiksiz yapabilmeleri için ihtiyaç duyduğu yegâne şey ise sudur.

Yani yüzlerce, binlerce yıldan beri vücudumuzun alışık olduğu bol lifli, vitaminli, yağ asitleri içeren, mineralli, kirlenmemiş ve enzimlerini kaybetmemiş doğal yiyecekler ve içecek olarak temiz ve canlı sudur.

DETOKS Aaslında Nedir?

Burada çok kısa bir başlık şeklinde temas edeceğimiz detoksun temel konusu, vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zehirlerden kurtulmak için uygulanan bir dizi uygulamadır. Bir çok sağlık problemi, kendi seçimimiz ve tercihimiz ile vücudumuza aldığımız maddelerin kanımızda ve dokumuzda yarattığı zehirlenmenin sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Ayrıca diğer bir deyişle kendimizi bilerek kirletiyoruz. Ancak kirlendiğimizin farkına ancak sağlık semptomları ortaya çıkmaya başlayınca varabiliyoruz. Daniel Reid’in söylediği gibi “Hiçbirimizin kirlenmeye karşı bağışıklığı yoktur”. Her ne kadar vücudumuz kendi kendini temizlemeye programlanmış olsa da ne yazık ki bu program günümüzde her an karşı karşıya olduğumuz genel olarak insan yapısı kirleticileri olarak isimlendirebileceğimiz, kimyasal zehirli maddeler, böcek ilaçları, hazır yiyecekler, ilaçlar ve bunlarla beraber sayılabilecek çok uzun listede yer alan maddelerin yarattığı ilave zehir yükü ile başa çıkması mümkün değildir.

Bedeni Temizlemek!

Yaşadıkça kaçınılmaz olarak kirleneceğiz, yapabileceğimiz iki şey var, birincisi olduğunca az kirlenmek için gerekli tüm önlemleri almak. İkincisi ise her hâlükârda kirlendiğimize göre, kirlenmenin birikimlerine meydan verip sorunlarla erken karşılaşmamak için belirli aralıklarla sürekli temizlenmek yani detoks yaparak toksinleri vücudumuzdan süpürüp atmak.

Doldur-boşalt mekanizması.

Doğanın kanunu hayatın toksik olduğu gerçeğidir. Bu gerçeĞin tersini savunabilecek pek kimse olmamıştır. Yaşamın gerçeği olan yaşlanmayı yıllar sayarak tarif etmek pek akılcı olmayıp, sadece zaman ile ilgili olduğunu düşünmek bizi yanıltabilir.

Düzenli detoks veya kişisel temizlenmenin amacı kirlenme ve bozulmanın önüne geçilemez olan bu sürecinin birkaç adım önünde olmaktır.

Detoks konusunda aşağıdaki kitapları öneririz:

1. “Daniel Reid” in “Detoks, Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşam İçin Vücudunuzu Arındırmanın Doğal Yolu”

2.  “Gerçek Detoksu Keşfet”

3. Dr. Recai Yahyaoglu ve Kimya Müh. Mennan Kuzanlı’nın “Suyun iyileştirici Gücü- Alkali Suyla Saglıklı Ve Genç Kalmanın Sırları” Baş ucu kitabı niteliginde olan her üç kitaptan da detoks ve kirliliklerin vücudumuzdan süpürülüp atılması konusunda doyurucu bilgiler alabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.