İnsan

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor?

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor | Detoksifikasyon veya detoks popüler bir konu olmuştur. Tipik olarak belirli bir diyeti takip etmeyi veya vücudunuzu toksinlerden kurtardığını iddia eden özel ürünler kullanmayı içerir. Böylece sağlığı iyileştirmeyi ve kilo kaybını teşvik etmeyi ima eder.

Neyse ki, vücudunuz toksinleri yok etmek için iyi donanımlıdır. Ayrıca bunu yapmak için özel diyetler veya pahalı takviyeler gerektirmez. Biz burada bedenimizin daha da muhteşem bir özelliğinden bahsedeceğiz. Yani konumuz zehirlerden nasıl kurtuluyoruz. Bedenimizin detoks sistemi sağlık için nasıl çalışıyor?

Detoks ve beslenme
Detoks ve beslenme

Detoks sistemi nasıl çalışır? Bedenimiz kendini nasıl temizliyor?

Vücudumuzdaki temizlik işleminin (detoks) yapılması sırasında kendi kendine izleyen iki yol vardır.

1. Vücudun normal fonksiyonları sırasında ortaya çıkan atık maddeleri doğal yollarla vücuttan atılması.

2. Zararlı bakteriler ve toksik kimyasallara karşı korunarak ve detoks yapılması.

Temizlik işlemlerin çoğu karaciğerde toksinlerin zararsız hale getirilerek bağırsaklara yollanması şeklinde olur. Yani böbrekler toksik maddelerin temizlik ve geçis yoludur. Ayrıca sinüsler, akciğerler ve deri toksinlerin atılımı için önemli birer def etme kapısıdır.

Temel görevi yapan karaciğere biraz bakalım, neler oluyor? Burada karaciğer hücrelerinde iki temel işlev görüyoruz:

Detoks: Karaciğerde neler oluyor?

1. İşlem sırasında karaciğer, enzimleri kullanılarak ve oksidasyon, redüksiyon ve hidroliz gibi kimyasal prosesleri uygulayarak toksik kimyasal maddeleri daha az zararlı hale dönüştürür. Bu işlev sırasında ortaya çıkan serbest radikaller şayet fazla olursa karaciğere zarar verebilirler.

C ve E vitamini ile Karetenoid gibi antioksidan maddeler serbest radikallerin vereceği zararı önleyebilirler. Ancak vücutta antioksidan seviyesi düşük ve serbest radikalleri artıracak şekilde bir yaşam tarzı sürdürülüyor ise. Örneğin; kafein, alkol, sentetik kimyasallar, doymuş yağlar, böcek ilaçları, boyalardan çıkan buharlar, sulfonamidler, egzoz gazları ve bazı tIbbi ilaçlar alınıyorsa.

Veya etkisinde kalınıyor ise serbest radikallerin kanserojen hale gelmelerine ve kanser hastalığını tetiklemelerine sebep olabilirler.

Detoks ve su
Detoks ve su

Su hayattır!

2. İşlem sırasında, karaciğer hücreleri ürettiği kimyasalları (örneğin soğan, yumurta, brokoli gibi gıda maddeleri veya aminoasitlerden üretilen kükürt) toksik maddelerin üzerine salgılayarak onları daha az zararlı ve suda eriyebilen hale dönüştürerek vücuttan atılmasını sağlar.

Vücudumuz çok akıllı ve fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Yani kendi doğal detoks işlemini kendisi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Ayrıca sindirim sistemimiz, karaciğer, böbrek ve hücrelerimizin bu işlevini eksiksiz yapabilmeleri için ihtiyaç duyduğu yegâne şey ise sudur.

Yani yüzlerce, binlerce yıldan beri vücudumuzun alışık olduğu bol lifli, vitaminli, yağ asitleri içeren, mineralli, kirlenmemiş ve enzimlerini kaybetmemiş doğal yiyecekler ve içecek olarak temiz ve canlı sudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.