İnsan

Çocuk Yetiştirmek için Önce Onları Anlamak! Anne Babalar İçin Tavsiyeler

Çocuk Yetiştirmek için Önce Onları Anlamak! Anne Babalar İçin Tavsiyeler | Çocuklarınızı ve Davranışlarını Anlamak! Belki de dünyadaki en zor işlerden biridir. Maden işçisi olmak, film yönetmek gibi belki ev kadını olmak gibi. Hayır, öyle değil, onları anlamanın yolları var! Çocuklarınızın beğenmediğiniz, kötü davranışlarını değiştirmek için, onları anlamalısınız. Çocuğunuzun neden yaramazlık ettiğini anlamak için bir bilgi günlüğü tutmak son derece yararlıdır!

Anne babalara tavsiyeler!
Anne babalara tavsiyeler!

Çocuk Yetiştirmek için Önce Onları Anlamak!

  • Değiştirmek istediğiniz bir davranışı tanımlayın. Olabildiğince spesifik olun. Örneğin söyleneni yapmaz, vurur, devamlı bir şeyler ister, sızlanır, bağırır ve agresiflik sergiler! Davranışı yaz.
  • Davranış gerçekleştiğinde, hemen neyin ona yol açtığını (tetikleyiciler) ve daha sonra ne olduğunu (sonuçları) yazın? Ayrıca nasıl davrandığınızı ve hissettiğinizi kaydedin? Yardımcı olacaksa lütfen form kullanın (yazdırın).
  • Bir hafta sonra davranışlarında bir düzen olup olmadığını görmeye çalışın. Ne zaman (zaman, durumlar) meydana geldi? Kiminle oluyor? Tetikleyiciler nelerdir? Çocuğunuz için sonuçları veya “bedelleri” nelerdir? Genellikle bu davranışlar dikkat çekmek, “sarmalanmak”, kendi yollarına gitmeyi istemek ile ilgilidir.
  • Kendi kendinize sorun, çocuğunuz davranış ve tepki verme şeklinizden ne öğreniyor? Sınırları tutarlı bir şekilde belirliyor musunuz?

Büyük Resim’e Bakın ve Tetikleyicileri Kaldırın!

Net bir resme sahip olduktan sonra deseni değiştirmeye hazırsınız demektir. Tetikleyicileri değiştirmek, sonuçları değiştirerek. Bazı davranışları görmezden gelmeye çalışmanız gerekebilir. Ve ayrıca pes etmemeye çalışın, belirli ayrıcalıkları kaldırın. Bu yüzden çocuğunuzdan bir şey yapmasını isterken ciddi, tutarlı gibi görünün ve sesinizde öyle olsun. En önemlisi iyi davranışı teşvik etmeye ve ödüllendirmeye odaklanın!

Çocuk yetiştirmek onları anlamak!
Çocuk yetiştirmek onları anlamak!

Sabırlı olun çocuğunuza ve kendinize inanın! Onunla kavga ve tartışmaya girmeyin! Sizi ne kadar zorlasa da onu dinleyin ve cevap verin. Bunların geçici dönemler olduğunu unutmayın. Her şey yoluna girecek merak etmeyin! Zaman her zaman kazanır.

Asla ona başka çocukların davranışlarını örnek olarak göstermeyin. Ona örnek olacak olan kişi annesi ve babasıdır, yani sizsiniz! Çocuklarınız size başka anne ve babaları örnek gösteriyor mu? Asla göstermezler! 6 yaşındaki çocuğunuzun size, başka bir çocuğun annesinin ne kadar anlayışlı, tutarlı ve sevgi dolu olduğunu anlattığını düşünün. Ne kadar yıkıcı olacağını düşünün! İnanın her şeyden vaz geçerdiniz!

Bu, aynen çocuklar için de geçerlidir!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.