İnsan

Baba nedir? Babalar günü neden kutlanır? Günümüzde baba ne yapıyor?

Günümüzde Baba nedir? Babalar günü neden kutlanır | Her yıl 20 Haziran Babalar Günü’nü kutlamak için bir fırsat daha getiriyor. Eğer babanız hayatta ise bu gerçekten kaçırılmayacak bir şanstır! Ama bir babadan ne beklenir ve neyi kutlamalıyız? Günümüz dünyasında, artık bir annenin çocuğunu, “Babana söyleyince görürsün!” sözleriyle tehdit ettiğini pek duymuyoruz. Ayrıca yeryüzünde hala “Baba en iyisini bilir” diyen ailelerden ne kadar kaldı? Bunun yanında “Babalar en son duyar” klişesi hala devam ediyor mu?

Babalar günü ve baba olmak!
Babalar günü ve baba olmak!

Bu dönemin bir mensubu olarak bir şey fark ettim. Herhangi bir süpermarkette, yalnız veya aile ile alışverişe katılan genç babaların sayısının ne kadar arttığını gördünüz mü? Sırtına bağlı bir bebek ile bir baba görmek oldukça sıklaştı. Ayrıca onlar seçimlerinin çok fazla farkında gibi görünüyorlar.

Ya da herhangi bir kahvaltı masasının sorunsuz olması için çok önemli olan meyve sularını veya salataları hazırlıyorlar. Babalar parklarda, ördekleri besleyen küçük çocuklarıyla da görülmektedir.

Yani ‘Yeni Baba’ bebek bezini değiştirirken görülmekten korkmaz.

Baba nedir? Babalar günü neden kutlanır?

Kadınların yüzyılı yani kadınların yükselişi birçok baba için çok olumlu sonuçlar doğurdu. Bu, aile dinamiklerinde önemli bir değişim anlamına da gelmektedir. Eğer anne işteyse, plates salonundaysa ya da kızlarla gece alemi yapıyorsa… Yani sonuç olarak, evde yatmadan önce çocuğuna hikaye okuyanın baba olması muhtemeldir. Böylece erkeklerin, anne ve çocuğun gizli dünyasına ‘girmesine’ izin verildi.

Çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ve psikanalist Wincent, yıllar önce ebeveynlik düşüncemize ‘Yeterince iyi annelik’ terimini soktu. Bunun yanında yaptığı şey, bir dizi radyo konuşması yapmaktı (1940’larda).’ Sorduğu sorulardan biri de ‘Baba ne olacak?’

Babanın öneminden de bahsetti. Ancak sadece çocuk için değil! Aynı zamanda anneyi destekleyen ve onu mutlu eden babaya verilmesi gereken değeri de vurguladı. Wincent’e göre bir babanın çocuğu için yaptığı en önemli şey hayatta olmaktır. Ve çocukların ilk yıllarında hayatta kalmak! Bu, elbette büyük boşanma çılgınlığının küçük çocuklu birçok aileye yayılmasından önceydi. Bu durum çocukları babasız ya da yarı zamanlı bir babayla bıraktı.

Babasız Babalar Günü!

Ben rahmetli babamı yeni kaybettiğim için Babasız bir Babalar Günü geçiriyorum! Fakat modern dünyanın yani kadınların yüzyılında, bir çok çocuk babaları hayatta iken Babalar Gününde yalnızlar!

Günümüzde baba nedir?
Günümüzde baba nedir?

Edinburgh Üniversitesi’ndeki son araştırmalarda özellikle gelişmiş ülkelerin babaları olmayan ülkeler haline geldiğini görüyoruz. Bu, günde 10 saati aşan çalışma temposu veya aşırı derecede artan boşanmalardan dolayı olmaktadır. Sonuç olarak aile hayatına neredeyse hiç zaman kalmıyor. Bunun bir nedeni de babaların iş güvencesi üzerindeki endişeleridir.

20 Haziran babalar gününde ayrı olan birçok baba ve çocuk olacak. Bu nedenle Babalar Günü’nü birlikte kutlamanın sevincine ortak olamayacaklar. Aileleri birlikte olanlar ne kadar da şanslılar. Ve babalarına ufak bir hediye alabilecek olanlar da…

Ayrıca bunu özel bir gün haline getirebilenler, gerçekten bunun kıymetini bilenlerdir. Geleceğin ne getireceğini kim bilebilir? Bunu bu gün yapın! Yani en küçük çocuğunuzun bile babasına küçük bir hediye yapmasına izin verin. Ya da bir telefon etmesine…

Erkekler Çocuk Doğurursa!

Aslında büyüdüğümüz sürece bile, kalbimizin babamıza ait olduğunu kabul etmeye devam edeceğiz. Çünkü onların bir tek çocuk doğurmadıkları kaldı!

Erkek çocuk doğurursa!
Erkek çocuk doğurursa!

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.