İnsan

Anne Babalar için Tavsiyeler! Çocuklara Verdiğimiz Tavizlerin Kaldırılması

Anne Babalar için Tavsiyeler! Çocuklara Verdiğimiz Tavizlerin Kaldırılması | Her disiplin biçimi gibi ayrıcalık ve tavizlerin etkili bir şekilde kaldırılabilmesi için şu üç temel kurala uyulmalıdır. Mümkün olduğunca yaramazlıkla ilgili olmalı ve kötü davranışların bir sonucu olarak ele alınmalıdır. Yaşa uygun olmalı ve bu disiplin biçiminin uygulanması ve kullanılması tutarlı olmalıdır.

Ebeveynlere dersler tavizleri kaldırmak!
Ebeveynlere dersler tavizleri kaldırmak!

Anne Babalar için Tavsiyeler! Yaşa göre yaklaşım.

Çocuk ne kadar genç olursa, sonuçları o kadar hızlı alınır. Yani iki yaşındaki bir çocuğa bu hafta sonu hayvanat bahçesini ziyaretine gitmeyeceğiz demeniz, onu yaramazlıklardan caydırmayacaktır. Çünkü küçük çocuk gelecekte oluşacak davranış ve sonuç arasındaki bağlantıyı anlamaktan çok uzaktır.

Ayrıca daha sonra sonucu zorlamak istediğinizde ne olacak? Bu ayrıcalığın kaldırılmasından herhangi bir ders alma olasılığının olmayacağını göreceksiniz. Yaramazlık, küçük çocuk için yeterli olmayacaktır. Yani bunun yerine öfke nöbeti geçiren iki yaşındaki bir çocukla karşı karşıya kalacaksınız. Senin kötü olduğunu düşünen bir çocuk! İki yaş ve daha küçük çocuklarda durum böyledir.

Ayrıcalık ve tavizlerin kaldırılması!

Çocuğun yaramazlıkla ilişkilendirebilmesi için katlanması gereken sonuçların hızlı olması gerekir. Bu ortaya çıkan eylemlerle yapılmalıdır.

Örneğin, bir çocuk bir arkadaşına oyuncakla vuruyorsa. Hızlı bir sonuç, oyuncakla veya arkadaşla oynama ayrıcalığının kaldırılması olabilir. Üç ila beş yaşındakiler sonuçları biraz daha yavaş anlayabilirler.

Birkaç saat sonra uygulanacak bir yaptırım, bu yaştaki kötü davranışları caydırmak için yeterli olabilir. Cezayı uyguladıktan sonra o arkadaşının evine kısa vadede gidemeyiz. Örneğin, ve bu durumu, bu yaştaki bir çocuğu uyku zamanı için yatmaya ikna etmede yardımcı olabilir.

Çocuklar farklı oranlarda olgunlaşırlar. Ve belirli bir yaştaki bir çocuk için neler işe yarayabilir? Aynı yaştaki başka çocuklar için işe yaramayabilir. Zaman ve yaptırımın yazılı bir kaydını tutun. Bir ayrıcalığı kaldırdığınızda çocuğunuz için etkili oldu mu. Ayrıca ayrıcalığın kaldırılmasının etkili olması için sonucun ne kadar acil olması gerektiğine özellikle dikkat edin.

Ebeveyn ip uçları, Tutarlılık!

Herhangi bir disiplin planında en önemli unsur tutarlılıktır. Bu, aynı cezayı tekrar tekrar yerine getirin demek değildir. Bunun yerine, çeşitli yaptırımları uygulama ve takip etme konusunda tutarlı olmalısınız.

Çocukların önce kuralların ne olduğunu bilmeleri gerekir. İkincisi ise Kuralları çiğnemenin sonuçlarının ne olacağını bilmeliler. Kesin bir kuralı doğrudan ihlal etmeyen bir yanlış davranış ortaya çıkarsa. O zaman çocuğa davranışın kabul edilemez olduğunu bildirmelisiniz. Daha fazla kötü davranışın sonucunun ne olacağını söyleyin ve sonra çocuğa yeni kurala uyması için bir şans vereceğiz.

Anne Babalar için Tavsiyeler, Çocuğa Diktatörlük Yapmak!

Bir sonucun uygulanmasının etkili olması için. Çocuk, kuralı çiğnemeyi seçtiğinde sonucu seçtiğini anlamalıdır. Eğer sonucun ne olacağını bilmezse, o zaman zorlamak etkili olmayacaktır.

Ayrıca bu durum çocuğa haksızlık ve diktatörlük gibi görünecektir. Tutarlılığın diğer bileşeni sonuçları takip etmektir. Yani kuralları ve sonuçları belirledikten sonra kuralı her çiğnenmede sonuçlarına katlanmalıdır. Ayrıcalıkları kaldırıyorsanız önce sonuçların uygun olup olmadığını iyice düşünün! Bu sonucu veya cezayı gerçekten uygulayabilir misiniz?

Aile çocuk ceza ve sonuç!
Aile çocuk ceza ve sonuç!

Anne Babalar için Tavsiyeler, Bir Çocuğu İkna Etmek!

Müzeye birkaç çocukla gitmeyi planlıyorsanız. Artık gitmesine izin verilmeyen çocuğu izlemek için yanında biri olacak mı? Ya da TV izleme ayrıcalığını ortadan kaldırmayı düşünüyorsanız. Bu sonucu uygulamak için biri çocuğunuzla birlikte evde olacak mı? Uygulayamayacağını yaptırımları seçmeyin!

Çocuğa bakmadan sorumlu olan herkes bu sonuçların uygulanmasında yer almalıdır. Yoksa eylem çok daha az etkili olacaktır. Eşinle, ailenle, dadıyla konuş! Ya da karar vereceğin sonuçları uygulamak için çağrılmak zorunda kalabilecek herhangi biri… Yani birleşik bir cepheyi oluşturmak bir çocuğu ikna etmek için uzun bir yol kat etmenizi sağlar. Kurallara uymak çok daha eğlenceli olacaktır. Yani uzun vadede, onlara itaatsizlik etmekten daha hoş olacaktır.

Sonuçlar!

Bir çocuğa eylemlerin sonuçları olduğunu öğretmek, bir ebeveynin en önemli derslerinden biridir. Ya da öğretmen olabilmek. Kendi eylemlerinin kendileri için doğuracağı sonuçları anlamak. Ayrıca diğer davranışlar da, çocukların kendi eylemlerinin sorumluluğunu almayı öğrenmek için atması gereken ilk adımlardır. Harekete geçmeden önce düşünmek ve otoriteye saygı duymak gibi.

Bu nedenle, bir disiplin biçimi olarak, ayrıcalıkların kaldırılması gelişigüzel olmamalıdır. Ve sadece bir çocuğu cezalandırmayı amaçlamıyoruz. Bunun yerine kaldırılan ayrıcalıklar, mantıksal olarak kötü davranışla ilgili olmalıdır. Ve eylemlerin sonuçları olduğu dersini vermek için tasarlanmıştır. Örneğin, ebeveynlerin sürekli yasaklarına rağmen sokakta sürekli bisiklete binen bir çocuğa nasıl yaklaşmalı? Yani bu durumda bu çocuğa sadece bir süre bisiklete binme ayrıcalığı verilebilir.

Anne Babalar için Tavsiyeler
Anne Babalar için Tavsiyeler

Anne Babalar için Tavsiyeler! Mantıklı Sonuçlar,

Bu ona ayrıcalıklarını (kendi eylemini) kötüye kullandığında bu ayrıcalıklar elinden alınacağı sonucunu öğretir. Hayatının ilerleyen zamanlarında ehliyeti ve arabaya erişimi olacaktır. Böylece belki de araba kullanma ayrıcalığını kötüye kullanmanın sonuçlarını daha iyi bilebilir.

Ayrıcalıkların kaldırılması “mantıksal sonuçların” bir şeklidir. Çeşitli ebeveynlik atölyeleri ve programları bunu teşvik eder. Kötü davranışların doğal sonuçları tehlikeli veya pahalı olabilir. Ebeveynler veya öğretmenler, uygulayabilecekleri mantıklı sonuçlar ortaya çıkarmalıdırlar. Bu da çocuklara davranışlarının sonuçlarını düşünmeyi öğretecektir.

Diğer MANTIKLI Sonuçlar!

Ayrıcalıkların kaldırılması, diğer mantıksal sonuçlarla birlikte kullanılmalıdır. Disiplinin tek şekli olarak değil. Diğer mantıklı sonuçlardan biri de bir çocuğun verdiği zararları ödemek için çalışmak zorunda kalması olabilir. Sabahları kalkma sorunlarına yanıt olarak sokağa çıkma yasakları veya yatma saatlerini değiştirmek de olabilir.

Ya da yanlış davranışla doğrudan ilgili diğer sonuçlar. Çocuğun çok az ilgisi olan ayrıcalıkları kaldırmaktan kaçınmaya çalışın. Yoksa bu etkili olmayacaktır. Ayrıcalıkların kısa süreler için kaldırılması uzun süre kaldırmaktan daha etkilidir. Örneğin, favori bir videoyu bir hafta yerine bir günlüğüne uzağa götürmek gibi. Ayrıca daha da önemlisi daha uygulanabilir olacaktır!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.