Güzel Bilgiler

Türkiyenin En Güzel Sahilleri! Hayal Değil Gerçek Güzellikler

Türkiyenin En Güzel Sahilleri! Hayal Değil Gerçek Güzellikler | Türkiye, Avrasya kıtasındaki en iyi plaj destinasyonlarından biridir. Ya da teknik olarak hem Asya hem de Avrupa’da olduğu için her iki kıtada da en güzel tatil mekanlarından biridir. Eğer bir plaj aşığıysanız, dünyanın bu kısmı aklınızı başınızdan alacak.

Ama Türkiye‘nin hangi plajları için bavulunuzu hazırlamalısınız? İşte sizin için bu güzelliklerin 10 tanesini listeledik!

Bu liste aynı zamanda ‘Türkiye’nin Turkuaz kıyısındaki en güzel 10 plaj olarak da adlandırılabilir. Çünkü aşağıdaki plajların tümü ülkenin çarpıcı güneybatısında yer almaktadır. Toros Dağları’nın denizle buluştuğu bu inanılmaz sahil şeridi, yüzlerce dramatik koy ve doğal plajlara sahiptir.

Türkiyenin En Güzel Sahilleri! Hayal Değil Gerçek Güzellikler!

Kelebek Vadisi!

Kelebek vadisi Türkiye
Kelebek vadisi Türkiye

Kuşkusuz Türkiye’nin en eşsiz plajı muhteşem Kelebek Vadisidir. Her yıl evlerini orada yapan yüzlerce kelebek türü (Jersey kaplanı dahil) nedeniyle böyle adlandırılıyor. Kelebekler Vadisi, katı yasalara sahip belirlenmiş bir doğa rezervidir. Ayrıca ulaşmak zor. Yani erişim sadece tekne ile veya yürüyerek mümkün. Bu sayede, hippi tarzını sevenler için popüler bir ekoturizm noktası haline gelmiş. Tekne ile yaklaşmak için kesinlikle Akdeniz’in en güzellerinden biridir. Umalım da yetkililer onu doğal şekilde koruyabilsinler. Ziyaret ederseniz, lütfen çevrenize saygılı olun ve iz bırakmayın.

Türkiyenin En Güzel Sahilleri, Ölü Deniz!

Ölü Deniz Türkiye
Ölü Deniz Türkiye

Türkiye’nin en ünlü plajı olan Ölüdeniz geziye başlamak için doğru nokta. Dünya çapında turist broşürlerinin yıldızıdır. Uzun bir kumsalı ve çakıl kumu var. Ayrıca çok fotojenik, toprak tarafından hapsedilen Mavi Lagünün sakin sularının resim halidir. Çam kaplı Babadağ Dağı ile desteklenen aynı adı taşıyan küçük bir tatil kasabası var. Heyecan verici bir gün için, aşağıdaki geniş Belcekız plajına inerek yamaç paraşütüne bağlı olarak tepeden atlayabilirsiniz. Sadece görünüşü bile onu tüm Akdeniz’in en iyi plajlarından biri yapıyor!

Çıralı Olympos

Çıralı Olympos Türkiye
Çıralı Olympos Türkiye

Kıyı şeridinin sarp dağlık doğası, birçok plajın ve koyların ulaşılması zor olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu bölgeye yolculuğun popülaritesi artıyor. Bundan yararlanan bir diğer plaj ise, hala doğal bir cennet olan ve şehirleşme tarafından bozulmamış Olympos ve Çıralı’yı kapsayan uzun koydur.

Olympos biraz hippi cenneti. Yani Chimera adı verilen ebedi bir aleve, bazı güzel antik kalıntılara ve ahşap ağaç kulübelere ev sahipliği yapıyor. Dizüstü bilgisayarlarınızı ve banka kartlarınızı geride bırakın. Yani burası dijital detoks için mükemmel bir yerdir. Plajın aşağısında, çiftler, yogiler ve aile gezileri için biraz daha gelişmiş ve uygun olan Çıralı var.

Türkiyenin En Güzel Sahilleri, Patara Plajı!

Türkiyenin En Güzel Sahilleri, Patara Plajı Türkiye
Patara Plajı Türkiye

Patara şaşırtıcı bir şekilde 11 mil uzunluğunda. Geniş ve kumlu. Ayrıca diğer insanlardan mutlu bir şekilde arınmış plajları seviyorsanız. Yani cennetinizi Patara’da bulacaksınız.

Gelişime yenik düşmemiş. Çünkü yumurtalarını sahilde bırakan Oduncu kaplumbağalarının varlığı sebebiyle korunuyor. Kum tepelerinin arkasına dağılmış Patara antik kentinin kalıntıları var. Bunun yanında plaj, küçük bir kafe ve mevsimsel bazı şezlonglar dışında el değmemiş. Doğa severler yakındaki dereleri ve lagünleri keşfedebilir. Ayrıca kalmak için en yakın yer Gelemi, yaklaşık bir buçuk Km.

Kleopatra Plajı!

Kabak Koyu Türkiye
Kabak Koyu Türkiye
Türkiyenin En Güzel Sahilleri, Kaputaş koyu Türkiye
Kaputaş koyu Türkiye
İztuzu sahili Türkiye
İztuzu sahili Türkiye
Konyaaltı Plajı
Konyaaltı Plajı

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.