Güzel Bilgiler

Saç Boyaları Perma, Kimyasal Tehlikeler ve Doğal çözüm önerileri

Saç Boyaları Perma, Kimyasal Tehlikeler ve Doğal çözüm önerileri | Saç Boyaları, özellikle koyu ve siyah/kahverengi, kırmızı renkli boya ve permaların kanser riski taşıdığı düşünülmektedir. Lenf kanseri ve kan kanseri riski taşıdığı bazı maddeler şunlardır: “Acid orange – 87. acid blue-168, solvent – 44, asit violet-73 ve fenyldi amin”. Bu tip maddelerin kansere sebep olabileceği ifade edilmektedir.

Saç Boyama ve doğal çözümler
Saç Boyama ve doğal çözümler

Ayrıca bir çok saç boyama preparatı yüksek derecede bazik yapıda olduklarından tahriş riski taşırlar. Phenylendiamin içeren preparatlar göze kaçtığında körlüğe neden olabilir. Araştırma raporlarına göre, saç boyası üretiminde kanserojen yapıda olan yaklaşık 30’a yakın değişik kimyasal madde yayınlanmıştır. Bunun yanında “amonyak, hidrojen- peroksit, kursun” gibi zehirli maddeler üretimde kullanılmaktadır.

Saç Boyaları Perma, Kimyasal Tehlikeler ve Doğal çözüm önerileri:

Perma ve yarı perma saç boyalarının, lymphoma (lenf kanseri), myeloma (ilik kanseri), leukemia (kan kanseri), Hodgin hastalığı ve meme kanseri hastalıkları ile bağlantılı olabileceği söylenmektedir.

Uzun yıllar saç boyası kullanmış 45 yaşın üzerindeki bayanlarda yapılan araştırmada göğüs kanseri risklerinin fazla olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak saç boyaları çok zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Saç Boyaları Perma, Doğal çözüm önerileri: Ne yapmalı?

Kına toksik olmayan doğal bir saç boyası olarak kullanılabilir. Kullanılacak kınanın saf olması önemlidir. Ayrıca bazı doğal katkılar ile kına rengini istediğiniz koyuluğa ayarlayabilirsiniz.

Saç boyaları ve doğal yöntemler
Saç boyaları ve doğal yöntemler

Örneğin; kırmızı biber, pancar suyu kırmızılığı ortaya çıkarmak için, zencefil, küçük Hindistan cevizi veya sıcak
kahve suyu olabilir. Ayrıca kahverengi için ve sarı tonlamayı artırmak için siyah çay, soğan suyu veya papatya kullanılabilir. Saçlar daha önceden boyalı ise kına kullanmamalıdır. Ancak boya tamamen çıktıktan sonra kullanılabilir. Hamilelik sırasında kimyasal boyalar ile saç boyanmamalıdır.

Perma:

Permada saçlar çubukların etrafında yuvarlanır. Daha sonra buna ısı uygulayarak oluşturulan kıvırcık veya dalgalı bir stildir. Başlamadan önce saçın sülfatsız bir şampuanla yıkanarak hazırlanması gerekir. Ardından ıslak saç, seçtiğiniz çubukların etrafına sarılır. Isı uygulayarak oluşturulan kıvırcık veya dalgalara perma saç tarzı denir. 

Perma preparatları genelde, cilt tahrişi, kızarıklığı ve sivilcelere sebep olan kimyasal “Amonyumthioglcolat” içerir.

Ne yapmalı?

Amonyak içermeyen permalar kullanılmalıdır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.