Güzel Bilgiler

Sabunlar cilt temizleyiciler ve Doğal Öneriler

Sabunlar cilt temizleyiciler ve Doğal Öneriler | Genellikle bayanlarda sık rastlanan, egzama, deri iltihabı ve kış kaşıntısı olarak adlandırılan cilt tahrişlerinin temel nedeni kullanılan sabun cinsleri olabilir. Uzmanlar kullanılan sabunun cins ve niteliğinin tahrişlerin az veya yoğun olmasını etkilediğini bildiriyor. Ayrıca gliserin içeren sabunların daha kullanışlı olduğunu ifade etmektedirler.

Sabun üretiminde kullanılan temel maddeler, hayvansal ve bitkisel yağlar ile “sodyum hidroksit “tir. Ayrıca doğal gliserin, bitkisel esanslar, renk vericiler ve diğer bazı ilavelerde sabun üretimin de kullanılırlar.

Pazarda çoğunlukla reklam olunan sabunların başında anti bakteriyel ve deodorant etkili sabunlar gelmektedir. Bu  nedenle üretim sırasında kullanılan kimyasalları bilmekte yarar vardır. Gretimde kullanılan, “fenol, thriclosan, thriclocarben ve chloroxylenol” gibi kanserojen risk taşıyan kimyasalların deri tarafından emilerek karaciğer ve diger organlarda birikebileceği belirtilmektedir.

Sabunlar sağlıklı mı?
Sabunlar sağlıklı mı?

Sabunlar cilt temizleyiciler ve Doğal Öneriler!

Sabunlarda kullanılan koku maddeleri çoğunlukla sentetiktir. Ayrıca sabun içermeyen temizleme preparatlan (bazı kremler) güvenilir olmayan “suni boya, ethanol, petrokimyasal mineral yağlar ve suni kokular içerebilir.

Üretilmekte olan sayısız preparatın içerdiği kimyasallar yukarıda sayılan kimyasallarla beş aşağı beş yukarı aynıdır. Bunun yanında bazılarında dayanıklılığı artırıcı koruyucular ile kanserojen “BHA” (butylated hydroxyanisol) ve “BHT” (butylated yhdroxytoluene) içerebilir.

Sabunlar ve kimyasallar: Ne yapmalı?

Doğal sabun zeytinyağı veya don yağı, doğal gliserin ve doğal koku ilavesi ile üretilmiştir. Yani normal bir sabun kullanabileceğiniz en uygun temizlik ürünüdür. Vücut kokusunu en iyi doğal bir sabun ve su ile tamamıyla yok edebilirsiniz.

Şayet vücudunuzda hoşa gitmeyen bir koku varsa bunun sebebi büyük ihtimalle yediğiniz besin maddeleridir. Ayrıca bu vücudunuzda bulunan bir olumsuzluğun sonucu da olabilir. Yani bu durumda doktora görünmelisiniz.

Cilt buhar banyosu: 2 litre suyun içine 2 kaşık istediğiniz bir bitki katıp kaynatın. Daha sonra hazırlayacağınız banyonun buharı ile başınızı bir havlu ile örtün. Ardından 5-10 dakika cildinize yapacağınız buhar banyosundan sonra soğutulmuş su ile yüzünüzü yıkayın.

Doğal sabun
Doğal sabun

Ev yapımı sabun:

Yine kendiniz evde kendi cild maskenizi yaratabilirsiniz.

Örnegin;

  • 1/2 bardak taze nane yaprağını ile 3-4 buz küpünü blenderda ezerek püre haline getirin. Daha sonra yüzünüzü kaplayıp kuruyuncaya kadar bekleyin.
  • Yulaf unu ile suyu karıştırarak yumuşak bir macun yapıp
    uygulayın!
  • 1 kaşık buğday tohumu, 2 kaşık saf su, 1 yumurta sanrısını karıştırıp hamur haline getirdikten sonra 15 dakika uygulayın!
  • Kendi rutubetlendirici Losyonunuzu, bitkisel üretilmiş gliserin ile suyu karıştırarak yapabilirsiniz.
  • Tatlı badem yağı kuru cilt için mineral yağ içeren preparatlara göre daha efektiftir. Ayrıca unutmayın, mineral yağlar cildi kurutur.

Anti-Bakteri Sabunlar ve Temizleyiciler:

Bu ürünler bakterileri öldüren “triclosan” içerirler. Aynı zamanda triclosan insan hücrelerini de öldürür. Son zamanlarda bu antibakteriyel kimyasallar, çamaşır deterjanlarında, şampuanlarda, diş macunlarında, bulaşık sabunlarında kullanılmaktadır. Ayrıca antibakteri sabunlarda ve bir çok temizlik ürünlerin tanıtımlarından anlaşılacağı gibi yoğun biçimde kullanılmaya başlamıştır.

Temizliklerinizi doğal sabunlar ile yapmanız en mantıklı ve ekonomik yöntem olacaktır.

Sabunlar ve kimyasallar
Sabunlar ve kimyasallar

Köpük Banyosu:

Kullanılan ham maddeler genelde deterjan ve suni kokulardır. Ayrıca içeriğinde, “DEA, TEA, PEG bileşikleri, Cocamide, TEA, ethoxylat alcohol, polysorbat60 veya 80” içeren preparatlar kanserojen etki yapabilir.

Yoğun kullanım halinde çoğu çocuklarda ve gençlerde olmak üzere cilt tahrişi, böbrek ve idrar yolları sorunları ile genital organ enfeksiyonları görülebilir.

Ne yapmalı?

Banyonuza, rahatlamak için örnek uygulamalar:

  • 1 bardak Epson tuzu 5-10 adet nane, papatya bulun. Bununla birlikte diğer bitki çay poşetleri de kullanabilirsiniz.  Önce 5 dakika sıcak suda tuttuktan sonra suyu banyo suyuna ilave edin.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.