Güzel Bilgiler

Pudra zararlı mı? Kozmetiklerdeki Kimyasallar ve Doğal öneriler

Pudra zararlı mı? Kozmetiklerdeki Kimyasallar ve Doğal öneriler | Talk pudrası kanserojen etkisi ispatlanmış olan “asbest lifleri” içerebilir. Yani bu şekilde vücudunuza sürdüğünüz pudrada bulunabilecek asbest lifleri akciğerlerinize rahatlıkla gidebilir.

Ayrıca genital organlar civarında talk pudra kullanılması kanser riskini taşıyabilir. Dr. Daniel Cramer tarafından yapılan bir araştırmada genital bölgede talk pudrası kullanımı yumurtalık kanserine neden olabilmektedir. Özellikle bebeklerde kullanılması teneffüs yoluyla önemli solunum risklerini beraberinde getirdiğinden kullanılmamalıdır.

Kozmetik pudralar ve tehlikeler!
Kozmetik pudralar ve tehlikeler!

Pudra zararlı mı? Kozmetiklerdeki Kimyasallar:

Pudra zararlı mı? Ne yapmalı?

Asbest içermeyen talk pudrasını doğal mağazalardan almak mümkün olduğu gibi aynı görevi yapacak
ürünleri evde hazırlayabilirsiniz.

Bunun için yapacağınız sadece talk pudrası yerine, mısır veya pirinç nişastası temin etmektir. Daha sonra içine bir miktar pudra haline getirdiğiniz arzu ettiğiniz kokuda bitkiyi ilave etmek olacaktır.

Kozmetikler ve kimyasallar:

Kozmetiklerin arasında hangileri en toksik maddeler diye bir sıralama yapacak olursak. Birinci sırayı dudak boyası, ikinci sIrayı maskara üçüncü sırayı talk alır. diğerleri de kısa aralıklarla peş peşe dizilirler.
Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde kanserojen oldukları kanıtlananlar: “sakarin, mineral yağlar, PVP (polyvinylpyrolidon plastik) ve suni boyalar”. Bunlar dudak boyasında kullanılan temel kimyasallardır.

Düşünün ki gün boyunca yerken, içerken, konuşurken ne yapıyorsunuz? Bunun yanında dudaklara sürülen toksik maddeleri devamlı olarak yalayıp ve yutuyorsunuz.

Pudra zararlı mı?
Pudra zararlı mı?

Dünyaya açılan penceremiz olan gözlerde kullanılan Maskaranın içerdiği toksik kimyasallar. Formaldehit, alkol ve plastik reçinelerdir. Ayrıca bunlar dünyaya açılan bu hassas ve önemli organımızda kızarıklık, yanma, sulanma, tahriş gibi sorunlar yaratır.

Göz farlar ve her tür pudrada bulunan talkın içinde kanserojen olan “asbest ” ve ilaveten alerjik reaksiyonlara sebep olabilen “suni kokular” bulunabilir. Ayrıca bir çok likit makyaj malzemesinde bulunabilen mineral yağlar bir çok noktada değindiğimiz gibi kanserojen yapıya sahiptir.

Ne yapmalı?

Artık pazarda bulunan doğal kozmetiklerden kullanabilirsiniz, “hypoallergenic” olanları seçmenizde yarar olabilir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.