Güzel Bilgiler

Mini etek nasıl bulundu? İlk kim giydi?

Mini etek nasıl bulundu? İlk kim giydi | Mini etek rüzgarını tetikleyen şey, sıra dışı bir modelin neden olduğu kargaşa olmuştur. Marilyn Monroe, Twiggy, Jane Birken gibi bir çağın moda ikonları, bunu sadece kıyafetleri, saçları ve makyajlarıyla başarmadılar. Aynı zamanda iyi veya kötü yaşam tarzlarıyla da dikkat çektiler ve dünya gündemini meşgul ettiler.

Mini etek nasıl bulundu? İlk kim giydi?

1960’larda Britanya’da boy gösteren oyuncu model Jean Shrimpton da bunlardan biridir.

Mini etek nasıl başladı?
Mini etek nasıl başladı?

İngiliz model Jean Shrimpton.

GENE SHRIMPTON 1960’LARIN BRITANYA’SINDA MODELLİK YAPTI. VOGUE VE HARPER’S BAZAAR KAPAKLARI GİBİ MODA DÜNYASINDA OLDUKÇA AKTİFTİ. VE AYRICA ÖZEL HAYATINDAKİ ÇALKANTILARLA YANİ FOTOĞRAFÇILARLA VE BİRÇOK EVLİ ERKEKLE FLÖRT ETMESİ İLE HER ZAMAN SANSASYONEL OLMUŞTUR.

60'lardan Top Modeller
60’lardan Top Modeller

Moda modeli Jean Shrimpton havaalanında otomatik bir seyahat sigortası makinesinin yanında duruyor.

Mini Etek Nasıl Ortaya Çıktı?

1960’larda meydana gelen mini etek patlaması sözkonusu olduğunda Twiggy’nin yüzü akla gelebilir. Ancak aslında mini etekleri gerçekten popüler yapan ve ilk giyen kişinin Jean Shrimpton olduğu söyleniyor.

1965’te avustralya’nın melbourne kentindeki bir yarış pistinde düzenlenen bir moda etkinliğinde, çorap giymeden dizden 10 cm yükseklikte bir kısa etek ile göründü ve bu da o sırada tartışmalara neden oldu.

O zamanlar İngiliz toplumunda, sadece eldivensiz bir şekilde toplum içinde görünmek bile sansasyonel bir olguydu. Kadının toplumdaki yeri ve ifadesi her şeyin hikayesini anlatıyor aslında.

1960’lar modası ve kadın giyimi

Her ne kadar artıları ve eksileri olsa da, Jean’i gören tasarımcı Marie Quant, daha sonrasında büyük bir lansman hazırlayarak, mini  modellerini piyasaya sürmeye karar verdi. Bunun yanında mekan olarak Fleming stadyumu seçildi ve burası İngiliz tarzına bağlı olmayan ve ücretsiz bir şekilde modanın tadını çıkarıldığı bir yer olarak ünlendi.

Herhangi bir çağda, mevcut kavramlara bağlı olmayan özgür fikirler her zaman yeni değerler yaratabilir.

Markalar ve İkonlar

Jean Shrimpton, Jane Birken ve Twiggy ile birlikte Tod’un sonbahar/kış 2016/17 reklam kampanyasında zamansız bir ikon olarak karşımıza çıkmıştır.

Eski ingiliz model Jean
Eski ingiliz model Jean

Jean Shrimpton, 1960’ların en iyi modeli, bir arabanın arkasında.

Dünyanın efsanevi yaşam tarzının ve çağlar boyunca süren zamansız cazibesinin fotoğraflarının yanında inanılmaz bir görsellik. Moccasins ve Messenger çantaları gibi Todds’un zamansız estetiği bir kristal gibi parlıyor.

MOKASEN’E TAKILAN YENI TOD’S DOUBLE T MOTİFİ DE İNKAR EDİLEMEZ BİR İKONDUR.

İkisi de eskimezler çünkü kendi içinde moda oluyorlar.

Mini etek nasıl bulundu?
Mini etek nasıl bulundu?

Neden sonsuz moda ikonu Twiggy ve Jean zamansız ve çekici çünkü bir ismin ötesinde kült bir marka. Ve işte mini etek gibi güzellikleri hayatımıza ancak böyle marka olmuş isimler katabilirdi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.