Güzel Bilgiler

Maskara, allık, göz farı, dudak boyası kimyasal riskler ve önlemler!

Maskara, allık, göz farı, dudak boyası kimyasal riskler ve önlemler | Maskara “BHA ve TEA” içeren kanserojen nitelikli ürünler olmakla beraber vücut tarafından fazla emilmezler. Ancak  “phenylmercuriasetat”renler alerji yaratabileceğinden tavsiye olunmazlar.

Maskara ve kimyasallar
Maskara ve kimyasallar

Maskara kozmetiğinin kullanımında ortaya çıkan göz tahrişlerinin bir sebebi vardır. Yani çoğunun uygulama sırasında fırçanın göz yuvarlağına dokunarak tahriş etmesiyle ortaya çıktığı ifade olunmaktadır.

Ne yapmalı:

Maskara kullanırken gözü tahriş edecek uygulamalarda bulunmamaya dikkat ediniz! Fırça temiz ve bakterisiz olmalıdır. Ayrıca 4 aydan daha fazla aynı ürünü kullanmayın! Bunların yanında temiz eller ile uygulama yapılmalıdır.

Maskara, allık, göz farı, dudak boyası ve kimyasal riskler ve önlemler:

Maskara ve riskler!
Maskara ve riskler!

Allıklar: içinde “BHA ve formaldehit, DC Red33, FDC Yellow5, FDC Yellow 6 boya maddeler “içerenler kanserojen olabilir. “Formaldehit , quaternium15, propylenglykol, acrylate, talk” içerenler cilt sorunlarına neden olabilirler.

Fondoten: (foundatains)

Kozmetik ürünler arasında yoğun olarak, kontak dermatit, alerji ve tahrişe sebep olabilecek bir üründür. Ayrıca uzun saatler ciltte kalan bu ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır.

“2-bromo-2-nitropropane-1, Quaternium15″, içeren ürünler “formaldehit” üretimine sebep olabilir. Bunun yanında “propylenglycol, esanslar, triethanolamin “ufak tahrişler neden olabilir. Ayrıca bazı ciltler ” lanolin ve parabenlere ” hassas olabilir. Fondotenler, yüz losyonları ve el kremlerinde bulunan “Acrylamid” göğüs tümörü riski yaratabilir.

Bazı hallerde Fondotenlerin kullanımında akne oluşması görülebilir. Bunun sebebi preparatların içerdikleri, cocoa butter, butylstearat, keten tohumu yağı, lauryl alkol, oleik asit, zeytin yağı, susam yağı, mineral yağ, methyl oleate, fıstık yağı olabilir.

Ne yapmalı?

Bütün bunların arasında bazı ürünler sadece teneffüs edilmesi halinde sorun yaratırlar. Yani bu ürünler”silika ve talk” in krem şeklindeki preparatlardır ve kullanmak için iyi bir seçim olabilir.

Fondotönler ve riskler!
Fondotönler ve riskler!

Göz Farı:

Kanserojen “BHA, TEA “içerenler ile tahriş edici “Triethanolamin ve quaternium15” içeren ürünlerden sakınmalıdır.

Dudak Boyası ve Kalemi:

Dudak boyalarında bulunabilecek cilt tahrişi ve dermatite sebep olabilecek kimyasallar bulunabilir. Yani bunları “hint yağı (castor oil), propyl gallate, glycerol diisostearat, ricinoleic asit, diisostearyl malate, yellow ll, pigment boyar maddeler ve amyldimethylamino benzoic asit “olarak sayabiliriz. Eosin boyaları, esanslar ve lanolin dudaklarda kurumaya yol açabilir.

Dudak boyaları ve kimyasallar!
Dudak boyaları ve kimyasallar!

Ne yapmalı:

Dudaklarınız çatlıyor ve kuruyor ise lanolin ve suni boyalar içermeyen preparatlar kullanabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.