Güzel Bilgiler

Kışın kilo vermek için en kolay yöntemler!

Kışın kilo vermek

Kışın kilo vermek için en kolay yöntemler | Havalar ıslak ve soğuk olduğunda, bu motivasyon önerilerini ve kışın kilo vermek için öğreneceğiniz püf noktaları deneyin. İnsanlar olarak vücudumuz, hasat mevsiminde (sonbahar) ağır yemek ile gelişmiştir. Soğuktan ve gıda eksikliğinden korumak için kışın kiloları tutmaya genetik olarak meyilliyiz. Biz doğal olarak kışın sıcak gıdalar isteriz. Ve ayrıca vahşi rüzgarlarda, soğuktan ve daha az güneş ışığından organları ve cildi korumak için yağlanmak isteriz.

Yaz aylarında sağlıklı seçimler yapmak daha kolay, hiç şüphe yok! O mevsimlerde ürün bolluğu var, güneş parlıyor, günler uzun ve biz doğal olarak açık havadayız ve aktif almak için daha motive hissediyoruz.

Ama kışın o soğuk, kasvetli ayları geliyor! İstediğimiz yemekleri bulmak ve zayıflamak çok daha zor görünebilir. Daha kısa ve karanlık günler de, kışın egzersiz motivasyonumuzu da rayından çıkarmaya yeter.

Kışın kilo vermek için ne yapmalı?
Kışın kilo vermek için ne yapmalı?

Kışın kilo vermek zor mu ? 

Önce kışın neden kilo alıyoruz, bilimsel açıdan bakarak anlamaya çalışalım!

Yeni bir keşif, kışın kilo alımı veya kışın kilo vermek için neden zorlandığımızı açıklayabilir. Alberta Üniversitesi araştırmacıları tarafından Ocak 2018’de yapılan bir çalışmada; yazın güneşten yayılan mavi ışığa maruz kaldığında cildimizin hemen altında yatan yağ hücrelerinin küçüldüğü gözlenmiştir.

“Güneş’in mavi ışık dalga boyları – bizim göz ile görebilirsiniz ışık – cildimize nüfuz eder ve hemen altında yağ hücrelerine ulaşarak lipid damlacıklarının boyutu azaltır böylece enerji hücre dışına serbest bırakılır. Başka bir deyişle, “hücrelerimiz o kadar çok yağ depolamaz,” diyor çalışmanın kıdemli yazarı Peter Light ve devam ediyor.

Neden kilo alıyoruz?

“Bulgularımıza tersten bakarsak, yaklaşık yılın sekiz ayı yetersiz güneş ışığına maruz kalmamız yağ depolamayı teşvik ediyor ve bazılarımızın kış boyunca sahip olduğu tipik kilo alımına daha fazlasını ekliyorlar. Belki de bu mevsimsel sebepler, bizim uyku-uyanıklık desenlerimizi, güneş ışığına maruz kalma oranımızı aynı zamanda duyusal bir şekilde hareketlerimizi etkiliyor. İnsanların yağ yakmak miktarı sezona bağlı olarak ayarlanıyor. Bu sebeple kışın kilo alıp yazın yakıyorsunuz.

Peter ekliyor, “Bu evrimsel bir süreç olabilir çünkü bu, diğer birçok memelilerin aksine, bizim vücudumuzda yağ bedenin her yerinde yayılır gerçeği ile destekleniyor.”

Kış giysileri ve donduran sıcaklıklar kışın kilo vermek için koyduğunuz hedeflerinize doğru çalışmanızı motive etmiyorsa üzülmeyin! Soğuk havalar ve konforlu gıda istekleriyle başa çıkmak için en iyi ipuçlarını ve püf noktaları bir araya toparladık ve kış ayları boyunca da formda kalıyoruz.

Kışın fit olmak!
Kışın fit olmak!

Kışın kilo vermek için neler yapmalıyız?

 

Kış ürünleri yiyin;

Bu konforlu gıdalar sezonunda her yerde bulabilirsiniz ama evinize yakın yerlerde yetişen yerel gıdaları tercih edebilirsiniz. Çoğumuz için kış ürünleri, daha yoğun kök sebzeler, doyurucu kış yeşillikleri ve kaliteli hayvansal ürünler yemek anlamına gelir.

Lahana, brokoli ve Brüksel lahanası gibi düşük kalorili gıdalar o kadar çok dolgu lifi içerir ki, tabağınızı bu mevsimlik malzemelerle yükledikten sonra yüksek kalorili yiyecekler yemeye fazla yer bulamazsınız. Brokoli peynirli sosla ıslatılmadığı sürece, kışın en iyi yiyecekleri arasındadır ve vücudunuza büyük faydalar sağlayacaktır.

Kışın kilo vermek için iyi yağlara odaklanın!

Yemek pişirirken, tekli doymamış yağlar (fındık, zeytinyağı ve avokado) ve çoklu doymamış yağlar (ceviz, somon, uskumru ve ringa balığı gibi balıklar ve ayçiçeği tohumları) tercih edin. Ancak işlenmiş gıdalarda gizlenen hidrojene ve trans yağlardan kaçının. Avokadonun yaklaşık yüzde 77 yağ içerdiğini ve muzdan yaklaşık yüzde 40 daha fazla potasyum ihtiva ettiğini biliyor muydunuz?

Avakado yemenin damağınıza göre ayarlayabileceğiniz bir sürü farklı yolu olduğunu da unutmayın!

Evde Spor Kış ayları!
Evde Spor Kış ayları!

Evde Çalışın!

Soğuk hissetmek gerçekten rahatsız edici bir histir ve kış havası spor salonuna gitmek konusunda büyük bir caydırıcı olabilir. Kim evde bu kadar rahat varken dışarıda koşmak ister ki?

Neyse ki, yağ yakıcı ter atmak almak için oturma odası konforunu terk etmek zorunda değilsiniz. Hala kış uykusuna yatma dürtüsü ile mücadele mi ediyorsunuz. Hemen uyanın! Tonlarca online egzersiz videoları var – yoga, dans, kardiyo veya HIIT siz yeter ki isteyin!.

Sağlık ve yaşam tarzı koçu Sheila, “Çift olarak bir araya gelebilir veya tek baçınıza, işten 10 dakika önce ve gece 10 dakika ayırmanız bile yeterli,” diyor.

Sağlıklı şekerlere ulaşın!

Sıcak günler uzaklaşıp soğuklar başladığında biraz tatlı istediğimiz bir sır değil. Aslında doğa bunun için kışın size arzu ettiğiniz, tatlı tadı vermek için yüksek besin öğeli mevsim sebzelerini veriyor. Doğa sizi kurtarmak için geliyor pancar, tatlı patates, ve kabak ile geliyor. Onların vitaminleri ve hafif doğal tatları doğal için harika. Şeker arzusunu dindirmek için de yardımcı olacaktır.

Sıcak meyveleri de unutmayın, lezzetli ve sağlıklı bir kış ikramı olabilir. Elma, muz veya armut pişirebilir veya kızartabilir ve bir tutam bal veya tarçın serpintisi ile yiyebilirsiniz.

Soğukta soğuk su için!
Soğukta soğuk su için!

Soğuk Su İçin!

Eğer mevsim ne olursa olsun soğuk su içiyorsanız, size iyi bir haberimiz var!

2003 yılında The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yeni çalışma yayınlandı. Buna göre; farklı su sıcaklığının metabolik etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, vücut ısınızdan daha soğuk sıvıları tükettiğinizde, vücudunuzun ısınmak için çalışması gerekiyor ve bu süreçte ekstra kalori yakıyorsunuz.

Daha fazla uyuyun!

Hava soğuk ve gün kısa olduğunda, insan vücudu genetik olarak metabolizmasını yavaşlatır ve doğal olarak daha fazla uyku ister, buna karşı gelmeyin ve evrimleşmiş bu duruma geri dönün.

Erken yatın ve akşam saatlerinde daha fazla uyku alın! Ve mümkün olan her güneş ışığını yakalamak için daha erken uyanın. Erken uyandığınızda ve daha fazla sabah güneş ışığı alırsınız. Böylece uyku döngüsü üzerinde olumlu bir etkisi yaratırsınız. Özellikle kış aylarında daha fazla uyuyun! Bu aynı zamanda gece yarısı atıştırmalarınızı da durdurmak için size yardımcı olacaktır.

Soğukta Çorba Nasıl Olmalı!
Soğukta Çorba Nasıl Olmalı!

Sıkıca Sarmalayın!

Kışın hantal, kısıtlayıcı kat kat ağır giysiler sizi yavaşlatır. Ayrıca onları taşımak ekstra zor hale getirebilir. Fakat onlar attığınız her adımın kuvvet yoğunluğunu yükseltirler.

Yani sadece serin hava için sıkı sıkı giyinmek bile işe yarayabilir. Yani daha spor salonunda ayak basmadan direnç ve kuvvet kazanmanıza yardımcı olur.

Kışın kilo vermek! Başlangıç olarak iyi bir çorba seçin!

Tekrarlanan çalışmalar, yemekler çorba veya salata içerdiğinde, yemek başına 100 kaloriye kadar enerji tükettiğimizi göstermiştir.

2007 Penn State Üniversitesi’nin araştırması şunları gösterdi. Kış çorbası kelimenin tam anlamıyla bizi doldurur. Yani midemizde çok fazla yer kaplar. Bu yüzden biz bir yemeğin başlangıcında çorba yemek genel olarak daha az kalori almamızla sonuçlanır.

Krema bazlı çorbalar, et suyu bazlı seçeneklere göre daha fazla kalorilidir. Bu yüzden et sulu çorbaları seçmek daha yararlıdır. Ayrıca mineral ve besin açısından zengin suyu ise ekstra enerji için harikadır.

Akşam yemeğini dışarıdan sipariş edin!

Journal of Marketing Research’te yayınlanan 2016 yılında yapılan bir araştırmada şunlar vurgulandı. İnsanlar yemek yemeden önce yemek siparişini dışarıdan verdiklerinde daha düşük kalorili öğünleri seçme eğilimindedirler. Çünkü, ev konforunda olacağınızı ve  yemek teslimatı için gereken süreyi hesaba katıyoruz. Oysa restoranda sipariş verdiğinizde çok aç olacaksınız. Yani bu durumda tam tersi olacaktır. Yani evden ayrılmadan dışardaymış gibi hissetmek iyi bir şeydir!

Kışın kilo vermek!
Kışın kilo vermek!

Kendine iyi davran!

Hepimiz zaman zaman çikolatalı bir ikramı severiz, neden olmasın? Bunu hak ettik! Ama şeker yüklü çikolatalar yerine, bir çok diet şekeri ve yağı azaltılmış ürünleri kullanabilirsiniz. Mesela Karamel Nougat barlardan birini deneyebilirsiniz.

Bu lezzetli yapışkan karamel barlarda ve sütlü çikolatalı kalın bir tabaka ile yumuşak nougat birleştirilir. Ve tüm şeker sadece 1.4g ile sınırlıdır. Bu barlar ile günün her saatinde çikolata isteği tatmin edilebilmektedir. Ve hala sağlıklı, düşük şekerli yaşam tarzını koruyabilirsiniz.

Soğuk Havayı Kucaklayın!

FASEB Journal’da yayınlanan 2015 çalışmasına göre durum şöyledir. İster dışarıda köpek gezdirirken, ister otobüs durağına koşarken soğuk havayla temas edersiniz. Böylece yani kendinizi soğuk havaya maruz bıraktığınızda kalori depolayan türden beyaz yağlar değişir. Yani beyaz yağlar, kalori yakarak ısı üreten kahverengi yağ gibi davranmaya teşvik etmiş olursunuz.

Ama siz yine de kendinizi çok fazla üşütmediğinizden emin olun!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.