Güzel Bilgiler

Kış Aylarında Saç Bakımı için Denenmiş Öneriler!

Kış ve Saç Bakımı

Kış Aylarında Saç Bakımı için Denenmiş Öneriler | Kış ayları konfor, sıcaklık ve rahatlık için en güzel zamanlardır. Özellikle son zamanlarda evlere yapışıp kalmışken, bu daha gerçekçi geliyor. Şöminenin yanında bitmek bilmeyen sohbetlerin zamanı geldi:) Ya da romantik sıcak bir film izlerken, içinizi ısıtan bir fincan çikolata ile kendinizi kat kat sarmak! Kulağa çok hoş ve rahat geliyor, değil mi? Aynı şeyi saçınız ve saç deriniz için maalesef söyleyemiyoruz. Ama endişelenmeyin, kış aylarında saç bakımı için denenmiş önerilerimiz var!

Dondurucu soğuklar saçınızı ve saç derinizi rahatsız eder, pul pul dökülmeler, pürüzlenmeye neden olur. Ayrıca saçlarınız kurur ve kırılmaya meyilli hale gelir İşte bu yüzden kış ayları için ayrı bir saç bakım rutinine ihtiyacınız vardır. Ama merak etme! Biz bu kış sezonun sonuna kadar size yardımcı olmak için buradayız. Bu yazıda, sezon boyunca saç derinizi ve saçınızı mutlu tutmak için kış aylarında saç bakımı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. Bir göz atın!

Kış Aylarında Saç Bakımı İçin İpuçları:

Saç Yağları ile Saç Derisini Nemlendirin!

Kış aylarında, havadaki nem azalması nedeniyle kafa derisi kuru ve kaşıntılı bir hal alır. Bu da kepek yol açıp kafa derisi tahrişi, pul pul dökülme ve saç dökülmesine neden olabilir. Hindistan cevizi ve zeytinyağları gibi besleyici saç yağları ile sıcak yağ masajı harika çalışır. Bu yağlar saç kılına ve deriye nüfuz eder ve saçı nemli tutar. Saç diplerine masaj kafa derisi için kan dolaşımını artırır ve saç köklerinin besler, saç büyümesi üzerinde de uyarıcı etkisi vardır.

Kış Aylarında Saçlar!
Kış Aylarında Saçlar!

Çok Sık Saç Yıkamaktan Kaçının:

Doğal yağlar yerine sık sık şampuanlar ile saçınızı yıkamanız daha fazla kuruluk ve tahrişe neden olur. Yıkanmalarınız arasındaki süreyi uzatmaya çalışın. Saçınızı haftada iki kereden fazla şampuanlamayın. Doğal nem dengesini korumak için her zaman sülfat içermeyen ve hafif bir şampuan kullanın.

Kış Aylarında Saç Bakımı: Saç kremini doğru kullan!

Kış aylarında saç bakımı ve güzelliğiniz için asla saç kremi kullanmayı bırakmayın! Derin hidrasyon için hindistan cevizi, zeytin, jojoba yağları ve  saçın beslenmesi için shea yağı gibi doğal yağlar içeren yoğun kremleri kullanın.

Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

  • Saçınızı şampuanlayın ve iyice durulayın.
  • Saçınızın ortasından uçlarına doğru kremi uygulayın.
  • Kuruluk ve kırıkları önlemek için uçlara konsantre olun.
  • Saçlarınızda bir kaç dakika için kremi bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın.
  • Her zaman, nemi korumak ve kıvırcıklanmayı önlemek için yıkamayı soğuk su ile bitirin!

Isıtıcı aletlerle saç şekillendirmeden kaçının!

Saçınızı kış aylarında daha hassastır bu nedenle ısıtıcı aletlerle şekillendirme araçları kullanmanız daha da kırılgan hale getirebilir ve saç kırıklarına sebep olabilir. Doğal saç dokunuzu kucaklayın ve saçlarınızı mümkün olduğunca havada kurutun. Saçınızda ki nemi çekerken kurutma makinelerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bunun için akşamları duş almaya çalışın, böylece kurutma makinelerine ihtiyaç duymadan, doğal atmosferde saçlarınızı kurutabilirsiniz!

"<yoastmark

Kış Aylarında Saç Bakımı: Haftalık Olarak Yoğun Kremli Saç Maskesi Uygulayın!

Kış aylarında saç bakımı için haftalık saç maskesi uygulaması, genel saç sağlığı için mükemmel bir önlemdir. Yumurta ve bal gibi besleyici ve nemlendirici maddeler ile bir saç maskesi hazırlanabilir. Bu maddeler kuru telleri nemlendirir, saç büyümesini artırır, parlaklık katar ve saçı yumuşatır. Yumurta sarısı suda çözünen peptidler içerir ve saç büyümesi üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Bal, amino asitler ve vitaminler açısından zengindir ve saç koşullandırma etkisi vardır. Gece boyu hidrasyon için saç yağı veya serum .takviyesi takip edebilir.

Islak Saçlarla Dışarı Çıkmayın!

Soğuk hava saç şaftlarını genişletir, kırılmaya yatkın hale getirir ve renk solmasına neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce her zaman saçınızı kurulayın. Saçınıza kuru hava için ekstra zaman ayırın ya da daha iyisi kış aylarında saç bakımı için rutini değiştirin ve saçınızı gece yıkayın.

Saçınızı Soğuktan Koruyun!

Soğuk ve kuru rüzgara veya kara maruz kaldığında saçlarınızda stres artar. Bir atkı ya da şapka ile kapalı tutun. Şapkanızı pamuklu ve yün malzemelerin saç ile sürtünmesini önlemek için ipek veya saten bezle astarlayabilirsiniz. Ayrıca saçınızda elektriklenme ve uçuşma ile mücadele için kuru bir yağ spreyi kullanabilirsiniz.

Saçınızı Elektriklenmeden Koruyun!

Kış aylarında saç bakımı konusunda en sinir bozucu şeylerden biri elektriklenmedir. Nem eksikliği, kazak, eşarp ve saç fırçaları nedeniyle oluşan sürtünme ile birlikte, saçınızda kıvırcıklanma ve elektriklenme meydana getirir. Bu durumu aşmak için hayvansal ve plastik kıllardan oluşan havalandırmalı saç fırçası kullanın. Elektriklenmeyi önlemek ve saç pürüzsüz tutmak için bir saç kremi uygulayın. Ayrıca yanınızda anti-statik veya kıvırcıklanma önleyici örtü, mendil de taşıyabilirsiniz.

Kışın Saçlarımız!
Kışın Saçlarımız!

Sıcak Duşlardan Kaçının!

Dondurucu havalarda sıcak bir duş her zaman caziptir. Ama sıcak su saçından doğal yağları ve nemi alıp kuru hale getirir. Ayrıca kafa derisini de kurutabilir ve pul pul dökülmelere neden olabilir. Saçtaki nem ve doğal yağı kaybetmemek için saçınızı her zaman ılık suyla yıkayın ve uçlarına da soğuk su uygulayın.

Kış Aylarında Saç Bakımı: Mikrofiber Havlulara Geçin!

Saçınızı kurutmak için pamuklu banyo havlusu kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, mikrofiber havlu kullanın. Onlar saçınıza daha nazik davranır ve yüksek su emme kapasitesine sahiptirler ayrıca sürtünmeyi ve saç kurulaştırmasını azaltmaya yardımcı olurlar. Öte yandan pamuk veya başka bir malzeme saçınızı kabalaştırabilir ve kıvırcıklaşma veya uçuşma oluşturabilir.

Düzenli Olarak Saç Uçlarını Aldırın!

Kışın kuru ve soğuk hava saç kırılması ve çatallanmış uçlara neden olur. Şapka ve eşarplardan kaynaklanan sürtünme, saçınıza ek bir yük getirir. Bunu önlemek için her dört ila sekiz haftada bir saçınızı uçlarından kırptırın. Bu, kışın saçınızı taze görünümlü tutar. Kuruluğu ve kırıkları kaldırmak için saçınızı uçtan yarım 1-2 cm kırptırın.

Kış Aylarında Saç Bakımı!
Kış Aylarında Saç Bakımı!

Saçınızı Sağlıklı Tutmak için Sağlıklı Beslenin!

Protein açısından zengin gıdalar saç sağlığı için yararlıdır. Havuç, yumurta, kabak ve çilek gibi temel vitaminler açısından zengin gıdaların alımını artırın. Sebze, yapraklı yeşillik, süt ürünleri, omega-3 yağ asitleri alın, vücudunuzu ve saçınızı sağlıklı tutmak için et ile birleştirilen dengeli bir diyet izleyin.

Profesyonel İpucu: Vücudunuzu sağlıklı ve yenilenmiş tutmak için onu susuz bırakmayın ve sık sık su için!

Buhar yapıcı nemlendiriciler Kullanın!

Kışın sıcaklıklardaki ani geçişler saçlardaki nem dengesini bozabilir. Bir oda ısıtıcısı sıcaklık düştüğünde ısınma sağlayabilir ama aynı zamanda odanızın içindeki havayı kurutur ve saçınıza zarar verir. Buhar yapıcı nemlendiriciler kuruluğu önleyerek oda içindeki nem seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.

Kış ayları saçılarınıza sert davranabilir ve ekstra bakımlarla optimum saç sağlığını sağlamak için uzun bir yola girebilirsiniz. Ama buradaki ipuçlarını takip etmek kolaydır ve kış aylarında karşılaştığınız saç sıkıntılarını önlemenize yardımcı olurlar. Saçınızı yumuşak, parlak ve sağlıklı tutmak için bu ipuçlarını deneyin.

Yararlanılan Bazı kaynaklar;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24305429/

 

Devam edecek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.