Güzel Bilgiler

Güzellik Uykusu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Güzellik uykusu

Güzellik Uykusu Nedir ve Faydaları Nelerdir | Popüler medyadan veya çevremizden duyduğumuz asırlık bir tavsiye vardır özelliklede balodan, düğünden veya önemli bir günden önce söylenir “Güzellik uykusuna ihtiyacın var.” Bu ifade de gerçekten doğruluk payı var mı? Uyumak sizi daha güzel yapabilir mi? Muhtemelen tüm hayatınızı değiştirmez, size komik gelebilir. Şimdi biraz çaba olmadan daha güzel nasıl olabileceğinizi sorgulamaya başladınız mı? Ama iyi bir haberimiz var güzellik uykusu fiziksel görünümünüzü, sağlığınızı hatta bütün gününüzü güzelleştirebilir.

Hepimiz daha iyi bir uykuyla ilgiliyiz ama açık olmak gerekirse bunu bir güzellik ürünü olarak algılamıyoruz. İster elma şeklinde olun, ister kereviz çubuğu, çilek veya altın bir bronzluk içinde olsun dinlenmek hepimiz için çok önemlidir. Uykunun sizi daha çekici hale getirip getiremeyeceği sağlık açısından önemini değiştirmez ama eğer güzellik uykusu güzellik veren bir yan etkiye sahipse buna kimse hayır demez.

Güzellik Uykusu Nedir ? İnsanları çekici kılan nedir ?

Uykunun sizi daha güzel yapabildiğini varsayalım aslında bu yaşanan döneme, kültür ve kişisel tercihlere göre değişen güzellik tanımına bağlıdır. Biz bu aralar kalın kirpikleri, dolgun dudakları, pürüzsüz ciltleri daha çekici buluyoruz hatta bu güzellik tanımı son on yıl içinde gelişti.

Sadece biyolojik faktörlere odaklanarak, fiziksel güzelliğin çoğunda birkaç ortak nokta olduğunu belirledik ve ayrıca dinlenmenin de bununla bir ilgisi olabilir. Lise biyoloji dersine giren herkes muhtemelen fiziksel çekiciliğin sağlıklı yavrular üretmekle ilgili olduğunu duymuştur en azından beynimizin derinliklerinde böyle yer etmiştir. Tamamlanan bir çalışmada da yaşam süreleri boyunca fiziksel olarak çekici kadınların artan üreme başarısı vurgulamaktadır. Bu artan doğurganlık oranı veya gebe kalma yeteneği ile karıştırılmamalıdır.

Güzellik Uykusu Genç Görünmek!

Ne kadar genç olursanız ideal olarak o kadar çok çocuk sahibi olabilirsiniz bu hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Yani biyolojik olarak en azından daha az kırışıklık, koyu kirpik ve dolgun kaşlar gibi gençlik özelliklerine sahip olmanız çekici görünmenizi sağlayabilir. Kültürler arası yapılan bir çalışma, yüz kontrastının (yani koyu gözler, dudaklar, kaşlar) etnik kökenden bağımsız olarak yaş için bir gösterge olduğunu göstermektedir.

Güzel Uyku!
Güzel Uyku!

Bazı kadınların kır saçlı görünümünü tercih ediyor. Birçok erkeğin elli yıllık evlilikten sonra kaşsız sevgilisini hala cezbedici buluyor. Bunları bilmemize rağmen yaşı büyük ölçüde yüz kontrastına göre belirliyoruz. Yani kirpikleri, kaşları, dudakları ve gözleri koyulaştırabilirseniz daha genç ve biyolojik olarak daha çekici görünebilirsiniz.

İyi bir gece istirahati saç renginizi değiştirmez ancak bir dakikada bile ulaşabileceğimiz, yaşlanmayla ilgili diğer faydalara yol açabilir.

Daha Sağlıklı Görünmek!

Kapsamlı makyaj ve cilt bakımları gibi birçok güzellik uygulamaları akne görünümünü azaltmak, lekeleri yok etmek ya da ciltte kızarıklık elimine etmek içindir. Biyolojik açıdan konuşursak bunlar altta yatan bir rahatsızlığın, bozulmanın veya stresin belirtisi olabilir. Bu da bir gün yavrularınızı doğurma veya bakımını yapma yeteneğinizi etkileyebilir. Yani doğal güzelliği korumak sağlığı da korumak olabilir. Burada farklı düşünceler olsa da ebeveynlik yeteneklerinizden ödün vermeyiz ama en azından bilinçaltında hepimiz biraz sığız.

Yeni Zelanda’da yapılan bir çalışmada çekiciliğe dayalı kadınların fotoğrafları bazı erkeklere sorularak bu teorinin kanıt bulundu. Amaç fiziksel güzellik üzerinde stres etkilerini belirlemekti. Ve sonuç olarak, bir kadın ne kadar stresli olursa erkeklerin onu fiziksel olarak o kadar az cazip bulduğunu ortaya koydular.

Elbette güzellik unsurlarına ve etkilerine kendinize göre  bir bakış açınız olabilir tabii ki bu size kalmıştır. Ama bunun yanında doğru uykunun gerçekte stres ve cilt bakımı hususlarına nasıl yardımcı olabileceğini anlamalıyız.

Daha Dinç Görünmek!

“Yorgun görünüyorsun” yorumuna gücenmiş olan herkes buradan nereye gelmeye çalıştığımızı anlar. Buradan şunu anlıyoruz dinlenmek güzellik getirir. NBC’nin haberine göre yorgun görünmek seni daha az çekici gösteriyor çünkü hasta gibi görünüyorsun!

Enerjik uyanmak!
Enerjik uyanmak!

Şişmiş gözler gibi kötü dinlenme belirtileri, ağır yükler ve artan stres sağlıksız yaşama ve yaşlanmaya katkıda bulunur. Bir sürü göz altı renk düzelticiler kullanarak çalışma, parti, stres yüzünden uzun süren bir gecenin etkilerini örtbas etmeye çalışmak yerine, iyi ve sağlıklı uyumayı düşünün.

Ama iyi haber var! Bir servet harcamadan ince çizgiler, akne ve stres hakkında yapabileceğiniz bir şeyler var.

Güzellik Uykusu Nedir? Bilimsel kanıtlar var mı?

Çağlar boyunca ünlülerin iyi görünmelerinin dinlenmeye bağlı olduğu idda edilmiştir. Çağımızda tam sekiz saat uyumak zorlu bir lüks haline geldi. Ama bu pahalı mikrodur aşılara, kimyasal işlemlere ve ağrılı güzelleştirme yöntemlerine alternatif olabilir. İyi uyku daha çekici hissetmenize yardımcı olabilir mi, muhtemelen merak ediyorsunuz!

İnsanlar aşamalı olarak uyurlar ve ilk aşama uyanık olmakla uyumak arasındaki kademeli geçiştir. Bu, düşüncenizin rastgele ve kopuk hale geldiği ve çevrenizden koptuğu bölümü ifade eder.

Bu aşamadan kısa bir süre sonra uykuya daldığınız zamana bağlı olarak, genellikle 22:00-01:00 saatleri arasında (akşam saatlerinden gece geç saatlere kadar) uzun dalga dinlenmeye derin uykuya girersiniz. Bu, vücudunuzun kendini onardığı ve muhtemelen fiziksel görünümünüz üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu evredir.

Matthew Walker’ın “Why We Sleep” adlı kitabına göre, bu evre sirkadiyen ritimle yakından ilişkilidir, yani sadece gecenin ilk yarısında gerçekleşir. Eğer çok geç yatsanız, sekiz saat uyusanız bile bunu kaçırabilirsiniz.

Doğru zamanda sekiz saat uyuduğunuzda uzun dalga ve REM dönemleri arasında ideal oranı elde edebilirsiniz. Her ikisi de önemlidir ancak yavaş dalga dinlenme çoğunlukla dinlenmenin onarıcı özelliklerinden sorumludur. Bu yüzden bir öğleden sonra şekerleme cildinizi sıkılaştırabilir ve hormonlarınızı yenilemek için uygun olabilir.

Güzellik Uykusu: Kaliteli Dinlenme Vücudu Onarır!

Yeterli ve kaliteli yavaş dalga dinlenme ile vücudunuz kendini tamir eder, kan basıncı düşer, ve enerjiniz geri yüklenir. Bu aşama aynı zamanda vücudunuzun kas gelişimini etkileyebilir, hormon düzenlemesinden de sorumludur. Stres hormonları ve vücudunuzun yağ depolamak için eğilimini azaltır. Eğer spor salonunda çok fazla zaman geçirip yeterli güzellik uykusu yani sağlıklı uyku almıyorsanız bu bütün çabalarınızı sabote edebilir. 

Dinç Uyanmak!
Dinç Uyanmak!

Amerikan Psikoloji Derneği, ‘kaliteli olmayan dinlenme doku iltihabı yol açabilir ayrıca yeterince uzun süre uyku eğer kaliteli dinlenme değilse güzellik için bir anahtar olmayabilir’ diyor. Derin uyku yanıklar, cerrahi veya genel hastalık sonrası iyileşme için önemlidir. “Uyku sağlıklı zamanlarda çok önemlidir ama hastalık zamanlarında daha da çok önemli olur,” diyor Myke Federman, MD, UCLA Sağlık.

Daha önce de belirtildiği gibi fiziksel olarak hasta görünmek fiziksel çekiciliğiniz için büyük bir faktördür. Eğer soğuk algınlığı, grip, hatta bir güneş yanığından iyileşme sürecinde iseniz yeterli dinlenme almak iyileşme için anahtar olabilir ve belki de daha iyi bir iyileşme süreci olabilir. Biz daha sonra onun restoratif özelliklerini maksimize etmek için ve dinlenme kalitesini artırmak için bazı değişiklikleri anlatacağız. Şimdilik iyi bir güzellik uykusu, iyi bir dinlenme ciddi sağlık ve fiziksel iyileşmeye yardımcı olabilir, unutmayın!

İyi Uykunun Güzellik Belirtileri:

Bazı insanları inanılmaz çekici buluyorsunuz ama onları bu kadar güzel yapan şey nedir merak ediyorsunuz, belki de iyi dinlenmiş olduklarını işaretleri zekice analiz ederek anlayabilirsin. Birinin hayatında neler olup bittiğini sadece ona bakarak bilmek imkansız olsa da bir insanın güzelliği nasıl yakaladığına dair bazı işaretler vardır ve büyük ihtimalle onları sizin için daha çekici kılar.

Az şişmiş gözler;

Renk değişiminden, göz altı buz paketlerine kadar bir çok basit güzellik sorununa güzellik endüstrisi karmaşık çözümler sunar. Bazı kliniklere göre bunların nedenleri genellikle su tutan tuzlu gıdalar, yeterli dinlenme eksikliği, alerji ve bazen genetiktir. Bazen sadece yaşlanma şişlik gelişimine neden olabilir. Aslında basit olarak daha iyi uzun dalga bir dinlenme şişlik görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Çökük gözler ve çoğumuzda olan koyu halkalar özellikle gevşek cildin yerçekimi ile aşağı çekilmesinden oluşur bunu önlemek için sırt üstü uyumayı deneyebilirsiniz.

Daha az kırışıklık,

Uyuduğun zaman, vücudunuz kollajen üretimi için önemli olan büyüme hormonu salgılar. Yani daha iyi dinlenme, vücudunuzu, cildinizin dolgun ve sıkı tutmak konusunda daha etkili olacaktır. Pahalı ve ağrılı enjeksiyonlar olmadan da kırışıklıkları önleyebilirsiniz.

Daha az kırışıklık!
Daha az kırışıklık!

Parlayan Cilt,

Yeterli dinlenip uyuduğunuzda, vücudunuzun kortizol veya stres hormonu düzeyleri daha dengeli hale gelir. Daha iyi cilt onarımı ve daha az kırıklığa yol açar. Bir İsveç Çalışma göre: Bazı cilt sorunları büyük olasılıkla bakteriler veya diğer sorunlarla ilgili olsa da strese bağlı akne daha iyi uyku ile iyileştirilebilir.

Daha az koyu halka!

Texas Üniversitesi Anderson Kanser Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre gözlerin altında koyu halkalar genellikle yaşlanmanın bir belirtisi, stres ve genetik etkilerde var ama göz altı görünümünü genellikle yorgunluk ve kötü dinlenme ile de bağlantılıdır. Araştırmaya göre azaltılan yüz yağı depolaması ve cilt elastikiyeti çevrelerin görünümüne katkıda bulunabilir.

Uyku kollajen artışına yardımcı olabilir ve erken yaşlanmayı azaltıp cildinizi tutmaya yardımcı olabilir. Dinlenme cerrahiye başvurmadan bu işaretleri görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Lazer tedavileri veya enjeksiyonlar gibi koyu halkaları azaltmak için birçok kozmetik yaklaşımlar da vardır.

Güzellik Uykusu!
Güzellik Uykusu!

Daha enerjik ve hareketli olmak!

Uyku Bilimi uzmanları tarafından yayınlanan araştırmaya göre aldığınız uyku miktarı enerji seviyenizi etkileyen tek faktör değil. Araştırmalar; uyku memnuniyetinin ya da ne kadar iyi uyuduğumuzun, gün boyunca süren enerji düzeyimiz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kendinizi iyi dinlenmiş hissettiğinizde, günlük aktivitelerinizde daha enerjik ve konsantre oluruz.

Güzellik Uykusunu Nasıl Alabiliriz?

Şimdi artık güzellik uykusu olgusunun mümkün olduğunu biliyorsun. En azından kadar uyku yoksunluğu azaltarak erken yaşlanmayı önlemek mümkün olabilir. Muhtemelen bu ücretsiz sağlık kaynağını en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı merak ediyorsunuz. Burada daha iyi bir görünüm için daha iyi bir uyku konusunda birkaç ipucu ile size rehberlik edeceğiz! Bu değişiklikleri sadece güzellik konusunda değil genel sağlığınızı korumak için de akılda tutmanızı sizi tavsiye edeceğiz.

Yatmadan önce tuzlu atıştırmalıkları bırakın!

Tuzlu gece yarısı aperatiflerinin iltihap ve göz altı torbaları için büyük suçları vardır. Cips midenizde ki açlığı tatmin etse de iyi bir görünüm için daha uzun dinlenme planlıyorsanız… İyi bir sonuç almak için bir elma veya protein açısından zengin bir aperatif gibi sağlıklı bir alternatifi düşünün! Livestrong göre, tuzlu aperatifler mide ağrıları ve uzun uyku gecikmesi ya da uykuya dalmak için gereken zamanı uzatabilirsiniz. Yani tüm yaklaşımlara göre yatmadan önce tuzdan uzak durmak iyi bir fikirdir.

Güzellik Uykusu, Uykudan Önce!
Uykudan Önce!

Alkol Almayı Yeniden Düşünün!

Alkol kan damarlarını özellikle göz veya yüzde bulunanları daha fazla şişmeye sebep olacak şekilde genişletir. Psychology Today göre Alkol REM uykusunu azaltmak ve uyku genel kalitesini azaltmak gibi kötü bir üne sahiptir. Bu yüzden, bir akşam içkisini rahatlatıcı bulsanız bile uyku üzerindeki etkilerinin başka bir şekilde stresi artırması muhtemeldir.

Dermatolog Erin Gilbert, Allure’a verdiği röportajda, “Kronik içiciler akranlarından daha yaşlı görünüyorlar, çünkü kronik susuz kalmışlardır.” dedi. “Susuz kaldığınız zaman, kollajen de yenilemediğinden derideki çizgiler daha hızlı derinleşir.”

Eğer yatmadan önce bir duble bir şey almaya alışıksanız onun yerine güzel görünmek ve iyi hissetmek için küçük bir bardak su için.

Güzellik Ürünlerini Gece Kullanın!

Eğer çoğumuz gibi iseniz, bir çekmece, dolap, ya da çanta dolusu hiç kullanılmamış veya uzun süre unutulmuş güzellik ürünleriniz var demektir. Yüz maskelerinden serumlara ve nokta tedavilerine kadar, birçoğumuz iyi bir referansın veya Instagram reklamının kurbanı olduk. İyi haber, kusur bu ürünlerde olmayabilir, sadece onları yanlış zamanda kullanıyor olabiliriz.

Scientific American‘ın bir makalesine göre, cildimiz aracılığıyla besinleri, vitaminleri ve hormonları emebiliriz ve bunu yapmak için en iyi zaman uyuduğumuz zaman olabilir? Uyurken cildimiz üzerinde gözenekleri tıkayan makyaj ve güneş kreminden arınacak, büyük olasılıkla sıcak ve güneşte olmaktan dolayı zarar görmeyecektir veya terlemeyecektir. Byrdie göre uykuda bu faktörler cildinizin nefes almasına izin vermek için birleşirler.

Yüzünüzü Yıkayın!

Yüzünüzü yıkamak muhtemelen bakterileri temizlemek ve yüzünüzden kirleri arındırmak için kötü bir fikir olmasa da geceleri özellikle önemlidir. Gün boyunca cildiniz kir çeker, yağ üretir ve bakteri toplar. Yatmadan önce yıkamazsanız, yayılma riskini artırabilirsiniz. Tüm o ifrazatı yastık kılıfınıza aktarabilirsiniz böylece ertesi gün yüzünüzü yıkarsanız bile sorun devam eder.

Nemlendirici Kullanın!

Taze çiy cilt elde etmek, kışın veya yılın kuru dönemlerinde, ısıtıcılar nedeniyle genellikle saç ve cilt neminin uzaklaşmasıyla oldukça zor olabilir. Kurulukla mücadele etmek için yatak odanızda nemlendirici kullanmayı hatta uyurken nemi geri getirmek için nemlendirici bir yüz bakımı uygulamayı düşünün.

En iyi uyku pozisyonları!
En iyi uyku pozisyonları!

En İyi Pozisyonunuzu Seçin!

Yerçekimi göz altı torbaları ve kırışıklıkları etkileyebilir unutmayın! Yan yatış veya mide uykusu gevşek cilt sarkmaları oluşturabilir, ince çizgiler ve torbalar katkıda bulunabilir. Sırt uykusu ideal olsa da, herkes için rahat değildir.

Daha uzun süre uyumanızı sağlayacak en iyi uyku pozisyonunuzu bulmanızı öneririz çünkü uyuyamadığınız sürece konumunuz güzellik uykusu için önemli olmayacaktır.

Çarşaflarınızı Sık Sık Değiştirin!

Cildinizi korumak için uykudan önce makyajı temizlemenin önemli olması gibi çarşaf değiştirme de genellikle akne neden olan bakterileri uzaklaştırarak endişesiz dinlenmenize yardımcı olacaktır. Gerçek şu ki, esas olan cildinizi güzelleştirmek için şimdi daha fazla yıkamaya başlamanız gerektiğidir. Uzmanların çoğu çarşaflar için haftalık yıkama önerirler bazen ise zaman darlığından dolayı belki bu iki hafta olabilir.

Sık çarşaf değiştirmek güç olsa da ( Eğer annenizden isteyemeyecek kadar büyüdüyseniz:) cildiniz için en iyisini yapıyor olacaksınız. Ayrıca kim taze bir çarşafta uyku hissini sevmez ki?

Uyku Herkesi Daha Güzel Yapar mı?

Hepimiz, uzun bir geceden sonra uyandığımızda dünyayı sıkıcı hatta çirkin ya da yıkıcı buluyoruz. Bu tip günleri hepimiz yaşamışızdır. Tam tersine iyi bir uykudan sonra nazik kalpli ve iyimserlik içinde günler de muhtemelen yaşadık. Yakın zamanda yapılan bir İtalyan çalışması: çevremizdeki dünya hakkındaki algımızın ne kadar iyi dinlendiğimizle çok ilgisi olduğunu gösteriyor.

Kendinizi ve çevrenizde ki  güzellikleri takdir edemiyorsanız ya da arkadaşlarınızın ve akranlarınızın görünüşü konusunda yargılayıcı hale geldiyseniz sadece iyi bir güzellik uykusu almanız gerekebilir. Araştırmaya göre uyku, estetik deneyimleme yeteneğinizi de dahil olmak üzere çevrenizdeki dünya algınızı etkiler, hatta empati kabiliyetinizi de etkileyebilir. Bu güzellik, çevre ve hatta duygusal ilişkileriniz hakkında ki yargılarınızı bile değiştirebilir.

Bu yüzden iyi bir güzellik uykusu, daha güzel görünmenize ve çevrenize karşı daha empatik ve sevimli davranmanıza da yardımcı olabilir gibi görünüyor.

Sonuçlar!

New York Post’ta yayınlanan bir makaleye göre ortalama bir Amerikalı kadın hayatı boyunca kozmetiklere 50.000 dolardan fazla para harcıyor. Bu paranın yaklaşık üçte birinin kötü uykunun etkileriyle mücadele etmek için harcandığını düşünmek mümkündür. Araştırmanın, güzellik uykusu ile yaşamınız boyunca size binlerce dolara mal olmadan, fiziksel çekiciliğinizi koruyabileceğinizi göstermesi, mutluluk verici.

Sonuç olarak bu, herkesi günlük güzellik rutinlerine yaptıkları kadar kendilerini sevmeye teşvik eden bir çağrı. En iyi şekilde görünmeyi istemek kesinlikle kötü bir şey değildir ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve iyi bir uykunun sadece güzel görünmek için değil sağlıklı bir hayat için olması dileği ile. uyuyan güzellerim benim.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.