Güzel Bilgiler

Güneşten korunmak için doğal öneriler!

Güneşten korunmak için en doğal öneriler |  Güneş ışığının sağlıklı yaşam için gereksinim duyulan en önemli faktörlerden birisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca vücudumuz ihtiyacı olan D vitaminini kendisi üretemez. Bu sebepten D vitaminini gıda maddelerinden almak zorundayız. Karaciğer, yumurta sarısı, balık yağı, karides, somon ve ton balığı gibi besinlerden… Buna rağmen bu gıdalardan aldığımız D vitamininin sentezlenip aktif hale gelebilmesi için güneş ışığına ihtiyacımız vardır.

Güneş ışığı, enerjinin artmasını, kan basıncını düşmesini, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca Güneş daha bir çok vücut fonksiyonlarının efektif çalışması için son derece gerekli bir unsurdur. Ancak atmosfer kirliliğini yaratan “CFC” ve “klor” esaslı kimyasallardır. Ayrıca ozon moleküllerini etkilemesi ozon tabakasının incelmesine neden olmuştur. Bu sebeple güneş ışınlarının zararlı ultraviyole ışınları dünyamıza artık çok daha fazla ulaşıyor. Ayrıca özellikle yaz mevsimlerinde insanların daha fazla gün ışığında olmaları nedeniyle daha fazla zarara uğramalarına neden oluyor.

Güneş ve cildimiz!
Güneş ve cildimiz!

Güneşten korunmak için doğal öneriler:

Dünya Meteoroloji Organizasyonu’nun belirttiği üzere. Antartika kıtası üzerinde ozon tabakasının incelmesi ile ortaya çıkan ozon deliği 1992 yılında 23 milyon kilometrekareye ulaşmıştır. Bilim adamlarının ifadesi ile ozonun %10 azalması, zararlı ultraviyole ışınlarının % 20 artması demektir. İnsanların ultraviyole ışınlarının daha fazla etkisi altında kalması ise cilt kanseri ve yaşlanma olgularının artmasına neden olmaktadır. Bu da her yıl yaklaşık 2 milyon yeni deri kanseri olayının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ozon azalmasını sebep olduğu bir diğer önemli sorun göz ve görme hastalıklarıdır.

Birleşmiş Milletler Çevre Programının tahminlerine göre %1 ozon azalması, dünyada ilave olarak 150 bin körlüğe sebep olabilir. %10 azalması ise 1.5 milyon insanın kör olmasına neden olabilir. Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’da 65 yaşından yukarı insanlarda yapılan araştırmalarda %75’inde cilt kanserine rastlanmıştır. Patagonya’da kör tavşan ve balıklara rastlanmakta olduğu ifade edilmektedir.

Doğanın bizden Güneş ile aldığı intikam!

Güneş ışınlarında alınan aşırı ultraviyole ışınların cilt üzerinde yaptığı tahribat geri dönülemez olabilir. Ayrıca derideki kolagen ve elastin liflerinde yarattığı hasarlar hemen görülemez ancak 30 sene sonra ortaya çıkar.
Sonuç olarak güneşten korunmak için çeşitli ürünler kullanmak gereği ortaya çıkmaktadır. Ancak bir çok güneş koruyucunun deri kurumasına neden olan, “etanol, suni kokular ve mineral yağ” içerdiğini söylemeliyiz.

Güneşten korunmak için doğal öneriler!
Güneşten korunmak için doğal öneriler!

Ne yapmalı?

UVB ışınları: güneş yanığı, cilt kanseri ve deri yaşlanmasına neden olabilirler. Kısa dalga boylu ultraviyole ışınlardır. UVA ışınları; daha deriye daha derinlemesine nüfuz ederler. Yani kanser ve cilt yaşlanmasına sebep olan uzun dalga boylu ultraviyole ışınlarıdır. Korunma araçları olarak, geniş kenarlıklı şapkalar, güneş şemsiyesi kullanmalıdır. UVB ışınlarını %99 engelleyen tekstil kumaşlar bazı ülkelerde satılmaktadır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.