Güzel Bilgiler

Erkeklerde Meme Ucu Neden Vardır? Ne işe yarar?

Erkeklerde Meme Ucu Neden Vardır? Ne işe yarar | Erkekler bebekleri emziremezler. Peki, erkeklerde meme uçları neden vardır? Meme uçları söz konusu olduğunda, kadınlar hep en önde gider. Meme ucu kaymalarını, tartışmalı halka açık emzirmeyi olayları hep gündem olmuştur.

Ancak erkeklerde meme uçları söz konusu olduğunda, aynı şeyler söylenemez. Yani ara sıra, orada burada kaslı erkeklerin fotolarını görsek de meme uçları, göz ardı edilen bir konu olmaya devam ediyor. Bu da şu soruyu akla getiriyor: Neden erkeklerin ilk meme uçları var?

Erkek göğüs uçları
Erkek göğüs uçları

Erkeklerde Meme Ucu Neden Vardır?

Muhtemelen kendinize bu soruyu sormuşsunuzdur. Özellikle ergenlik döneminde. Cinsel eğitime sahip olsaydınız kadınların meme uçlarının amacını (yani emzirme) anlamanız çok kolaydı. Peki, erkekler neden onlara sahip? “Basit cevap, modellemenin standart olarak gelmesidir” diyor Sina Dağı’ndaki Icahn Tıp Fakültesi’nde Anatomi Merkezi müdürü Jeffrey Laitman. “Yani işler embriyolojik olarak, doğumdan önce, fetal dönemde embriyo dediğimiz şeyde ortaya çıkıyor, yani nötr meme dokusu ve nötr meme başı bölgesi o zaman oluşuyor.”

Başka bir deyişle, cinsiyet belirlenmeden önce, embriyo göğüsleri ve daha sonra meme uçlarını geliştirir, diyor Dr. Laitman ve kalırlar. (Birisi ateliden muzdaripse, bir embriyonun meme uçlarından birini veya her ikisini de geliştirmediği nadir bir durum olan bazı istisnalar vardır.)

Embriyo Dönemi!

Laitman, bir kadının ve bir erkeğin meme uçları arasındaki işlevsel farklılıkların, ergenliğe kadar başlamadığını söylüyor. Ergenlik döneminde kız çocuklarının meme dokusu emzirme için gelişmeye başlar. Ve erkeklerin meme uçları… sadece orada kalan şeylerdir. Bazı erkekler ergenlik döneminde veya daha sonra erkek meme dokusunun aşırı geliştiği bir durum olan jinekomastiden yaşayabilirler. Fakat elbette çocuk emzirmeleri söz konusu değildir:)

Erkeklerde Meme Ucu! Sorunun Cevabı!

Cevap, insanların rahimde nasıl geliştiğiyle ilgili, New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde paleoantropolog olan Ian Tatarsol açıklıyor.

Tatarsol, “Esasında, kadın ve erkek hepsi aynı genetik iskelette ve yapıda üretilip yaratılmıştır,” dedi. “Sonra, onlar biraz farklı yönlerde, özellikle ergenliğe girdikten sonra gelişirler.”

İlk birkaç hafta boyunca, erkek ve dişi embriyolar, meme uçlarının gelişimini içeren aynı planı izler. Bununla birlikte, yaklaşık altı ila yedi haftalık gebelikte, Y kromozomu üzerindeki bir gen, “İnsan Sağlığına Biyolojik Katkıları Keşfetmek: Cinsiyet Önemli mi?” kitabına göre, sperm yapan ve depolayan ve testosteron üreten organ olan testislerin gelişimine yol açan değişiklikleri indükler.

Testis oluşumu

Testisler oluştuktan sonra, erkek fetüs yaklaşık dokuz haftalık gebelikte testosteron üretmeye başlar ve cinsel organlardaki ve beyindeki hücrelerin genetik aktivitesini değiştirir. Ama o zamana kadar, bu meme uçları hiçbir yere gitmiyor.

Kullanılmayan organlar
Kullanılmayan organlar

Emriyonun büyümesi, erkek meme ucu neden var bunu söyleyebilir. Fakat şunu sorabiliriz. Erkeklerde bu uçlar neden bir işe yaramıyor ya da paslanmış durumda? (Paslanmış, körelmiş bir vücut kısmı evrimsel bir amaca hizmet etmez.)

Erkeklerde Meme Ucu! Meme uçlarının maliyeti

Göğüs erkek sağlığı ve yaşam kalitesi açısından bir sıkıntı yaratmaz. Tatarsol, ” Yani, Erkek göğüs uçları bizler için kayıp oluşturmuyor!

Ve yani onlardan kurtulmamıza gerek yok belki de hoşumuza gidebilecek özellikleri de vardır:)

Tatarsol, “Gerçek şu ki, etrafımızda çok fazla evrimsel bagaj taşıyoruz” dedi. “Doğal seçilim, kesinlikle ihtiyacımız olmayan şeylerden kurtulmak için her zaman çalışmıyor.”

Erkekler laktat yapabilir mi?

Hem erkekler hem de kadınlar meme dokusuna sahip olduklarından, ne kadar büyük veya küçük olduklarına bakılmaksızın, erkek meme uçlarında bazen akıntı olabilir. Öyleyse bekleyin: erkekler emzirebilir mi? Hayır, tam olarak değil.

Laitman, erkeklerin daha küçük bir spektrumda da olsa kadınlarla aynı meme fonksiyonlarına (laktifer kanallar ve süt üreten alanlar) sahip olduklarını söylüyor. Böylece erkekler, galaktore adı verilen bir durum da dahil olmak üzere birkaç nedenden dolayı meme uçlarından akıntı sızdırabilirler. Bu, ilaç yan etkileri ve hipofiz bezinin bozuklukları gibi faktörlerden kaynaklanabilir.

Erkek meme ucu neden vardır?
Erkek meme ucu neden vardır?

Erkeklerde Meme Ucu! Meme uçlarına sahip olmanın bonusu!

Erkek meme ucu oyunu giderek daha popüler hale geliyor! Ve bu mantıklı: erkek meme uçlarında yüzlerce sinir ucu var. Yani bu da onları son derece hassas ve dolayısıyla cinsel olarak uyarıcı hale getiriyor, diye açıklıyor Dr. Laitman.

Erkekler, kadınlarla aynı bezlere, sinirlere ve çevre dokulara sahiptir. Kadınlarda, bezler bölgeyi yağlamaya yardımcı olur ve bölgeyi emzirmek için daha yumuşak hale getirir. Erkeklerde, meme uçlarını seks sırasında daha iyi bir şekilde hassas hale getirmeye yardımcı olurlar.

“Meme başı erkeklerde işe yaramaz bir yapı değildir” diyor Dr. Laitman. “İnsanlar sık sık şöyle derler: ‘Neden hala orada?’ Yani o oradadır çünkü birçok bireyde oldukça hassastır. İçimizdeki erojen bölgeler çok önemlidir. Ve böylece, bu amaçlar için muhafaza edilmiştir. Bir embriyo oluşmaya başladığında, standart yapıdadır, bu yüzden erkekler buna sahiptir. Bu biz erkeklerin küçük dünyasının önemli bir parçası.”

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.