Güzel Bilgiler

En Güzel Dondurmalar! Dünyadan Tatlı ve Renkli Bir Ferahlık

En Güzel Dondurmalar! Dünyadan Tatlı ve Renkli Bir Ferahlık | Tüm yaş gruplarının kalbini eriten şekerli dondurulmuş bir yiyecek! Yani dondurma. Bahse gireriz hiçbirimiz hayatımızdaki dondurmalardan nefret edemeyiz. Ve dünyada ömür boyu dondurma tatmayan hiç kimse olamamıştır. Bir çok kişiyi bağımlı yapan ünlü bir sürü dondurma olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca İlk dondurma Çin’de MS 618-97’de yaratılmış ve yenilmiştir.

Dünyadan Harika Dondurmalar!
Dünyadan Harika Dondurmalar!

En Güzel Dondurmalar! Dondurmanın Kısa Tarihi!

Dondurmanın tarihi o kadar güçlüdür ki. İşte bu yüzde asla solmayan bazı tatları vardır. Zamanın tarihi boyunca, dondurma terimi bir ülkeden diğerine farklı olarak adlandırılmıştır. Hatta bazı ülkeler onları “dondurulmuş yoğurt”, “dondurulmuş muhallebi” veya “şerbet”olarak adlandırıyor. Ayrıca, dondurmayı yalamak istemesek te bizi bu kadar çaresiz kılan şey nedir? Tabii ki, bağımlılık yapıcı tatları…

Dünyadaki en popüler dondurma lezzetleri nelerdir? Haydi, bir bakalım.

1- Hokey Pokey

Hokey Pokey Dondurma
Hokey Pokey Dondurma

Hokey Pokey Dondurma, Yeni Zelanda’da ortaya çıkan harika bir lezzettir. Tadı katı bal peteği, şekerleme topakları ile sade vanilyalı dondurma ile çok basit gibi görünüyor. Ancak sadece görüntüsü bile insanları ağızlarını sulandırıyor. Dondurma aroması Yeni Zelanda’da öne çıkanlardan biridir.

Buna ek olarak, lezzetin yayılması ile Japonya ve Pasifik ülkeleri de dahil olmak üzere komşu ülkelerin damaklarını büyüledi. “Hokey pokey” adı, dondurmanın kendisini sembolize etmek için 19. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar argo edilmiş bir kelimedir. Ayrıca daha sonra bu argo, Amerika Birleşik Devletleri’nde tam olarak New York’ta ve büyük Britanya’da popüler bir trend haline geldi.

Modern hokey pokey aromalı dondurma, Topingler olarak katı şekerleme yerine küçük bir Petek Topları içerir.

2- En Güzel Dondurmalar, Ube Dondurma!

Ube Dondurma
Ube Dondurma

Filipinler’de ortaya çıkan popüler bir dondurma lezzetidir. Ayrıca bu Dondurma, Ube’den (mor yam) yapıldığı için mor renktedir. Dondurmanın mor rengi, yakındaki herhangi bir dondurma sevgilisini ona çekebilir. Canlı mor toplar genellikle tatlı halo-halo yapımında kullanılır. Ayrıca, Ube dondurmasının tarihi 1922’den gelmektedir.

Genel olarak, lezzeti hafif tatlandırılır ve mayhoş bir tada sahiptir. Ube’yi dünya çapında tanınmak için güçlü kılan basit ve hafif bir lezzettir. Buna ek olarak, dondurma tadı Filipinler dışında da oldukça ün kazandı. Ayrıca sosyal medyada müthiş izlenim kazandı. Halo-Halo bir ömür boyunca mutlaka denenmesi gereken bir tatlıdır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz, San Diego Country’de yapılan bir Halo-Halo tatmak için kendinize bir şans verin.

3- Napoliten Dondurma

Neapolitan Dondurma
Neapolitan Dondurma

Tüm zamanların en popüler dondurma lezzetlerinden biri olarak kabul edilir. “Harlequin dondurması” olarak da adlandırılan Napoliten dondurmaları vanilya, çikolata ve çilek kombinasyonu ile tatlandırılır. Yani bu üç ayrı lezzet kombinasyonu, Amerika Birleşik Devletleri’nden insanların kalbini kazandı. İlk başta, lezzet 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı.

Napoliten dondurma aroması, İtalya’da ortaya çıkan efsanevi bir baş yapıttır. Ayrıca, bu kültürü Avrupa ve Asya dahil olmak üzere diğer komşu ülkeler izledi. Lezzet o kadar ünlüydü ki, buzlu kek malzemelerinde bile kullanıldı. Ayrıca, dondurma kaplarının kalıplanmış üç tada sahip olduğunu fark ederseniz. Böyle bir teknik İtalyan bayrağına benzemek için kullanılmıştır.

4- En Güzel Dondurmalar, Pistaçyo Fıstıklı Dondurma

Antep Fıstıklı Dondurma
Antep Fıstıklı Dondurma

Fıstıkla yapılmış dondurmanın hayranları var. Ayrıca halk arasında “Antep fıstığı dondurması” veya “ Şam fıstığı dondurması” olarak tanınan lezzet genellikle yeşil renktedir. Ek olarak, lezzet mükemmel tatlı dengeden oluşan bir lüks olarak kabul edilir.

Antep fıstığı dondurmaları, esas olarak vanilya özü, badem özü, yumurta sarısı, şeker/tuz ve bütün Antep fıstığı içeren bir formülle yapılır. Kompozisyonun kendisi, insanların rulo üzerinde dondurma yemek için can atmasına neden olabilir. Dahası, bu lezzet artık birçok popüler markalar tarafından satılacak kadar ünlendi.

5- Nane Çikolatalı Dondurma

Nane çikolatalı dondurma
Nane çikolatalı dondurma

Nane çikolatalı cips, dünyanın birçok yerinde bulunan ünlü bir dondurma lezzetidir. Peki kaçınız nane aromasını seviyor? Tabii ki, çoğumuz onları en sevdiğiniz dondurma lezzetleri arasında tutuyorsunuz. Küçük çikolatalı cipslerle, nane dondurması sadece harikalar yaratabilir.

Nane çikolatalı dondurmalar tercihen nane ile yapılır. Ayrıca, bazı organik ve doğal bileşenlerin kullanımı dondurma kepçelerini yeşil renkte tutar. Açıkçası, bir dondurma lezzeti olarak bir hit olan Baskin de nane lezzetlerinden çeşitli kurabiyeler ve bezeler içeriyordu. Nane aromalı dondurmaların ilki 1973 yılında Marilyn ricketts tarafından yaratıldı. Bazı ünlü markalar da onlara “çikolatalı nane”, “nane ‘n chip” veya “nane chip”adını veriyor.

6- En Güzel Dondurmalar, Yağlı Cevizli Dondurma

Çikolatalı Kurabiye Hamuru
Çikolatalı Kurabiye Hamuru
Çilekli En Güzel Dondurmalar
Çilekli En Güzel Dondurmalar

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.