Güzel Bilgiler

Düğüne Hazırlanmak için Adım Adım İpuçları!

Düğüne Hazırlanmak için Adım Adım İpuçları | Yeni nişanlandın ve yolun devamı için nereden başlayacağından emin değil misin? Burada, basit ve mümkün olduğunca eksiksiz bir şekilde düğüne hazırlanmak konusunda profesyonel ip uçlarını bulacaksınız. Yani bu, adım adım bir hazırlık kılavuzu. Böylece en az stres ile yuvanızın ilk adımlarını atmış olacaksınız! 

Hayatın en büyük anlarında rahat rahat gezinmenize ve keyfini çıkarmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Bu sebeple paha biçilmez uzman önerilerini sizin için toparladık.

Düğüne hazılanmak için uçmak
Düğüne hazılanmak için uçmak

Düğüne Hazırlanmak için Adım Adım İpuçları!

Düğününüz muhtemelen şimdiye kadar katıldığınız en büyük parti olacak. Yani bir düğünü nasıl planlayacağınızı bulmak ilk başta oldukça zor gelebilir. Ayrıca özellikle de COVID pandemisi arasında bir düğün planlıyorsanız. Ancak, küçük, basit bir düğün ya da büyük, lüks bir tören yapacak olmanız fark etmez. Yani adımlar aynı kalır.

Önce bir bütçe belirleyin (kritik bir ilk adım!). İlham arayın ve misafir listenizi hazırlamaya başlayın… Her şeyi bir adım ve süreç olarak yürütüyoruz. Her seferde bir göreve odaklanmanızı öneririz. Böylece düğün planlama sürecinden bunalmazsınız. Ayrıca eğer zaman sıkıntısı çekiyorsanız, devam edin ve bu sorumlulukların bir kısmını aile üyelerine ve arkadaşlarına devredin! Bu süreçte çabalarken size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

1. Düğün bütçesi belirleyin

Bütçenizi belirlemenin düğününüzü planlamanın ilk adımı olması çok önemlidir. Bu sürecin en eğlenceli kısmı olmayabilir. Ancak ilk önce tamamlanması gereken bir görevdir. Çünkü düğün planlama sürecinizin geri kalanını harekete geçirir. İstediğiniz son şey ulaşamayacağınız bir mekan, organizasyon ve elbise aşık olmaktır. Ve yani onun tamamen menzil dışında olduğunu fark etmek… Bu nedenle, toplam bir bütçe oluşturmak için ebeveynlerinizle veya diğer ortaklarla oturun ve satıcıya veya hizmete göre bütçeyi bölün.

2. Düğün planlama uygulamasını indirin

Sadece bilgisayarınızın önünde oturmak yerine, hareket halindeyken düğününüzü planlayabiliyorsanız daha fazlasını başarabilirsiniz. WeddingWire uygulamasını indirerek, planlama araçlarına erişebilirsiniz. Ayrıca düğün hazırlığına göz atabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Inspo’ya göz atabilir ve aşağıda listelenen görevlerin çoğunu doğrudan mobil cihazınızdan halledebilirsiniz.

Düğün nasıl yapılır
Düğün nasıl yapılır

3. Düğüne Hazırlanmak,  İlham Alın!

Bir düğünü adım adım planlamanın en eğlenceli kısımlarından biri ilham almaktır. Düğününüzün nasıl görünmesini ve anılmasını istediğinizi düşünün. Süper klasik ve resmi bir düğün mü aradığınız? Ya da belki daha rahat ve rustik bir düğün tarzı mı? Seçim sizin! Ancak düğün renklerini, dekor fikirlerini ve daha fazlasını düşünmeye başlamak için İnstagram’Iı kurcalayın.

Ayrıca en son düğün trendlerini incelemeye başlamak iyi bir fikirdir. Bu süreci erken başlatmanızı öneririz. Ancak mekanınızı seçtikten ve bir tarih belirledikten sonra yüksek vitese geçmeniz de önerilir.

4. Konuk Listesine Başlayın

Adım adım düğün planlama, tahmin edilen konuk sayısı ile olmaz. Kesin davetle listesi oluşturmalısınız. Özellikle mekan seçmek söz konusu olduğunda. Yani 50 kişilik bir düğün ile 300 kişilik bir düğün arasında büyük bir fark vardır. Bu nedenle, düğün mekanlarına göz atmaya başlamadan önce, kaç misafir ağırlayacağınıza dair iyi bir hesap yapın

5. Düğün Partisini Seçebilirsiniz!

Konuk listenize sahip olduğunuza göre, büyük gününüzde yanınızda duracak insanları seçmenin zamanı geldi. Yani düğün partiniz. Öyleyse devam edin ve nedimelerinizi, sağdıçlarınızı veya gelinlerinizi (veya gelin partinizde istediğiniz başka birini) seçin! Daha sonra bu önemli rolü üstlenmelerini isteyin.

6. Düğüne Hazırlanmak,  Tarihleri daraltın!

Mekanınızı rezerve edene kadar resmi olarak “bir tarih belirlemeyeceksiniz”. Ancak, mekanlara bakmaya başlamadan önce birkaç potansiyel düğün tarihi seçmenizi öneririz. İlk olarak, evlenmek istediğiniz mevsimi düşünün. Bunun yanında genelde bir Cumartesi gecesi düğünü bir zorunluluktur. Cumartesi uygun bir gündür ancak potansiyel olarak daha pahalı ve rekabetçidir. Veya farklı bir düğüne açıksanız belki de daha az talep gören bir gün olabilir.

Ardından, çalışma programlarını, tatilleri, aile günlerini vb. dikkate alarak takvime bir göz atın. Böylece kararı birkaç seçim tarihine daraltın. Bazı potansiyel diğer düğün tarihlerini göz önünde bulundurmak, bir mekan seçme sürecinde çok yararlı olacaktır.

Evlilik için plan yapmak
Evlilik için plan yapmak

7. Bir mekan seçin

Artık bir bütçeniz, tahmini konuk sayınız ve birkaç potansiyel düğün tarihiniz var. Yani bir düğün mekanı rezervasyonu yapmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahipsiniz. Bu, bir düğün rehberi nasıl planlayacağımızın en önemli parçalarından biri. Size en yakın düğün mekanlarını çevrimiçi incelemelerini okuyun. Şahsen ziyaret edin ve hayalinizdeki düğün yerini bulmak için eşinizle birlikte çalışın.

8. Düğüne Hazırlanmak, Düğün Hediye Kayıt Defteri.

Nişanınızı duyurduktan hemen sonra, sevdikleriniz soracaktır: “Düğün ne zaman?” Düğününüzü adım adım nasıl planlayacağınızı düşünürken. Düğün kayıt defterinizi nispeten erken bir zamanda oluşturmak iyi bir fikirdir. Aile üyeleriniz ve arkadaşlarınız nişan hediyeleri satın almak isteyebilirler. Daha sonra Kayıt Defterinizde her zaman değişiklik ve eklemeler yapabilirsiniz.

9. Bir düğün Web sitesi oluşturun (veya düğün Hashtag’i!)

Bir düğün web sitesi kurmak, misafirlerinizi güncel tutmanın en kolay yoludur. Ayrıca bir düğün planlamanın en önemli adımlarından biridir. Büyük gününüzle ilgili tüm önemli bilgileri Web sitenize eklediğinizden emin olun. Tarih, konum, seyahat bilgileri, blok bilgileri ve daha fazlası. Şimdi de sosyal medyada kullanmak için düğün hashtag’inizi oluşturmanın zamanı geldi.

10. Tedarik firmalarını takip et

Ortalama bir çift, hayallerindeki düğün gününü yaratmalarına yardımcı olmak için 13 firma ile çalışır. Bu çok fazla gibi görünebilir. Ancak büyük gününüzün sorunsuz geçmesini sağlamak için doğru insanları işe almak önemlidir. Düğün fotoğrafçınızdan veya kameramanınızdan çiçekçinize ve dj’inizden yetkilinize kadar. Yani her profesyonelin ne zaman ne yapacağını takip bir liste ile takip etmek en iyisidir.

Düğün günü ne yapmalı?
Düğün günü ne yapmalı?

11. Düğüne Hazırlanmak, Konuk Listenizi Sonuçlandırın

Henüz yapmadıysanız, son düğün konuk listenizi oluşturmanın zamanı geldi. Eğer ailen maddi açıdan büyük gün katkı yapıyorsa. Davetliler konusunda söz alacaklardır unutmayın. Ayrıca mekanınızın kapasitesini de göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bunun yanında son dakika sıkışıklığını engellemek için daha fazla insanı davet etmeyin. Büyük olasılıkla bazı konukların geldiği için pişman olduğunu duyacaksın! Bu riske girmek istemezsin.

12. Davetiyeleri erkenden gönder

Misafirlerinizin takvimlerini işaretleme zamanı! Sevdiklerinizin buna göre plan yapabilmelerini sağlamalısın. Bu sebeple davetiyeleri mümkün olduğunca önceden gönderilmelidir.

13. Gelinlik ve diğer kıyafetleri satın alın

Düğün gününüz için mükemmel kıyafeti bulmak için kendinize bolca zaman verin. Özellikle gelinlik modelleri söz konusu olduğunda! Kıyafetinizi satın aldığınız andan itibaren uygun şekilde ayarlanma düğün gününe kadar kadar sürebilir. Bu yüzden son dakikaya kadar beklemeyin.

14. Düğüne Hazırlanmak, Ön Yemeğinin Ayrıntılarını Öğrenin

Genellikle düğünden önceki gece gerçekleşen prova yemeği de biraz planlama gerektirir. Geleneksel olarak, damadın ailesi prova yemeğini planlar. Ancak bu etkinlik için kimin planladığını (ve ödediğini) önceden bulmak önemlidir. Ayrıca bir mekanın rezerve edildiğinden ve ayrıntıların zamanında yapıldığından emin olun. Büyük günden yaklaşık altı ay önce yani son güne bırakmayın.
Dugune hazirlanmak icin
Dugune hazirlanmak icin

15. Balayı planı

Düğününüzü adım adım nasıl planlayacağınız hakkında çok şey düşünüyor olabilirsiniz. Ancak balayını unutmayın! Düğününüzden kısa bir süre sonra balayınıza çıkmayı planlıyorsanız, bir yer seçmelisiniz. Ayrıca seyahatinizi ve konaklama yerinizi ayırtmanın ve bir güzergah planlamaya başlamanın zamanı geldi.

16. Düğüne Hazırlanmak, Bu Düğün Öncesi Etkinliklere Katılın

Nişan partileri, gelin hamamı, bekarlığa veda Partisi ve daha fazlası. Programınız muhtemelen düğün öncesi etkinliklerle dolu olacaktır. Yakında evlenecek olan çiftin bu kutlamaları planlamada genellikle çok az rolü olur. Ancak onur konuğu olarak katılmak için takviminizi temizlemeniz gerekir.

17. Düğün Davetiyeleri Gönder

Düğün davetiyeleri genellikle büyük günden altı ila sekiz hafta önce gönderilir. Ancak en azından son tarih yaklaşık iki veya üç hafta önce gönderilmelidir. Davetiyelerinizi zamanında göndermek, bir düğün planlamanın en önemli adımlarından biridir.

18. Düğüne Hazırlanmak, Alyans Satın Al

Evliliğin önemli bir sembolü olan nikah yüzüklerinizi nikahınızdan birkaç ay önce göz attığınızdan ve satın aldığınızdan emin olun. Ayrıca Nişan yüzüğünüze uyan bir alyans seçin, rahat (hemen hemen her zaman takacaksınız!) ve kişisel tarzınıza uygun olsun.

19. Düğün resepsiyonu için bir oturma planı oluşturun

Düğün mekanınızın kaç masa barındırabileceğini belirlemek için mekanınız ve planlayıcınızla birlikte çalışın. Sonra, kim nerede oturuyor anında görmek için dynamics gibi online aracını kullanın. Oturma planınızı tamamladıktan sonra (genellikle düğününüzden bir hafta önce). Eskort kartlarının oluşturulabilmesi oturma planını, için yiyecek sağlayıcınıza, mekanınıza ve diğer sağlayıcılara gönderdiğinizden emin olun.
Düğüne hazırlanmak zor is
Düğüne hazırlanmak zor is

20. Düğüne Hazırlanmak, Evlilik cüzdanı tamam mı?

Bir düğünü adım adım nasıl planlayacağınızı düşünüyorsanız. En önemli görevlerden birini hatırlayın! Yani evlilik cüzdanı almak. Böylece siz ve eşiniz yasal olarak evlenebilirsiniz! Her ülkede farklı evlilik cüzdanı yasaları vardır. Bu yüzden önceden okuduğunuzdan emin olun. Evlilik lisansınızı doğru zamanda aldığınızdan emin olun. Soy Adınızı değiştirmekle ilgileniyorsanız yasal mevzuatı iyice araştırın!
Düğüne Hazırlık
Düğüne Hazırlık

Düğün planlaması zor mu?

Yalan söylemeyeceğiz bir düğün planlamanın farklı yönden, farklı insanlar için zor olabilir. Belki dekoru seviyorsunuz ancak bir misafir listesi oluşturmayı neredeyse imkansız buluyorsunuz. Ya da belki çizelgeleri ve sayıları seviyorsunuz. Belki de Sosyal medyada çok yenisiniz ve tamamen şaşırtıcı buluyorsunuz.

Neyse ki, tedarikçilerinizi işe aldıktan sonra, size yardımcı olacak bir ekip ekibiniz olacak. Ve ayrıca eşinize, aile üyelerinize veya arkadaşlarınıza görevler atayabilirsiniz. Tamamen bunalmış hissediyorsanız ve tüm düğün planlamasını çok fazla buluyorsanız. Yani henüz yapmadıysanız bir düğün planlayıcısı kiralamanın zamanı gelmiş olabilir.

Daha küçük bir bütçeniz varsa ne olur?

Ortalama bir çift, düğün töreni ve resepsiyonlar için yaklaşık 60.000 TL harcıyor. Bundan daha azı ile de kesinlikle harika bir düğün yapabilirsiniz. Yani sadece biraz daha stratejik olmalısınız. Düğününüzden tasarruf etmenin bir numaralı yolu mu? Konuk listeni iyi yapmak! Konuk başına yaklaşık 200-300 TL harcamayı bekleyebilirsiniz. Bu nedenle konuk listeniz ne kadar küçük olursa (Mikroevlilik!), daha az harcayacaksınız. Bir düğüne para harcamanın başka birçok yolu daha vardır. Bu yüzden en iyi tavsiyemiz esnek olmaktır. Belirli alanlara odaklanmak bütçeniz dahilinde kalmanızı sağlayacaktır.

Ya COVİD orijinal düğününü ertelediyse?

2020 düğün sezonu, covıd-19 pandemisi karşısında planlarını önemli ölçüde değiştirmek zorunda kalan birçok çift için zorlu bir sezondu. Yani Düğününüzü ertelediyseniz, etkinliğinizi yeniden düzenlemenize yardımcı olması için uzman düğün planlayıcılara güvenin. İster küçük bir etkinlik, isterse mikrodüğün etkinliği olsun, ister dev bir kutlama olsun. Sağlık ve güvenlik, ulusal yönetmelikleri takip etmeniz gerektiği zihninizin ön saflarında olmalıdır. Misafirlerinizle açık bir iletişim hattı tutun ve işleri kuralına uygun tutmaya çalışın. Hayırlı Olsun!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.