Güzel Bilgiler

Doğal kozmetik için evimizdeki malzemeler

Doğal kozmetik için evimizdeki malzemeler | Aslında evimizde kullandığımız bütün kimyasalların doğal bir alternatifi var. Yani, eğer doğal ve sağlıklı yaşamak için üşenmeden bu işin peşine düşerseniz! Çözümler çok pratik ve sağlıklı. Şöyle bir söz vardır; “Yemediğiniz şeyi cildinize neden sürüyorsunuz? Çünkü cildiniz zaten onu yiyor!” İşte bütün mesele; özellikle kadınların bunun farkına varması!

Uzmanlardan doğal kozmetik konusunda sevimli bir video:

Evimizdeki doğal kozmetik ile güzelleşin!

Evet, buyurun! Evdeki harika kozmetik malzemeleri için bazı örnekler;

Havuç: İçerdiği karoten (provitamin A) ve lesitin, cilt sertliklerini normalleştirir, deriye sağlıklı bir görünüm ve renk kazandırır.

Salatalık: Cilt için klasik bir nemlendirici olarak bilinen hıyar. Ayrıca yağdan arındırıcı etkiye de sahiptir.

Limon: Doğal kozmetik için çok önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında mikrop kırıcı, sıkıştırıcı, sağlamlaştırıcı, gerdirici özelliği vardır ve cildi yağdan arındırır.

Yoğurt: İçerdiği bakteri kültürleri sayesinde, üst deri bakteri florasının yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Ayrıca muhtevasındaki süt asidi ise cildin erken kırışmasını önler, yumuşaklık ve esneklik kazandırır.

Süt: Yağlı cilt bakımında ve nemlendirici olarak idealdir. Çok değerli maddeleri cilt tarafından hızla emilir. Üst deriye esneklik kazandırır, cildi güçlendirir. Ayrıca kan dolaşımını uyarır ve pürüzlü deriyi düzgünleştirir.

Doğal kozmetik bitkiler
Doğal kozmetik bitkiler

Doğal kozmetik için bitkiler!

Ihlamur: Cilt dokusunu güçlendirir ve yeni hücre oluşumunu destekler.

Isırgan otu: Cildin kan dolaşımını hızlandırır. Yani yağlı saçlara ve kepeğe karşı kullanılabilir.

Kekik: Dezenfekte gücü çok yüksektir. Ayrıca sağlıksız ve iltihaplanmaya yatkın ciltler için önerilir.

Oğulotu-Melisa: Limon kokulu bu bitki, sinir sisteminin yanı sıra cildi genel anlamda yatıştırır.

Mayıs papatyası: İltihaplanmayı önleyici etkileriyle, problemli ve duyarlı ciltler için çok önemlidir.

Bal Şifa Kaynağı!

Bal cilde de şifa!
Bal cilde de şifa!

Çiçek balı: İçeriğindeki albüminler, vitaminler, mineraller, mikrobesin maddeleri, enzimler ve organik asitler cildi güçlendirir ve yumuşatır. Bunun yanında deriyi gerginleştiricidir, kan dolaşımını uyanır.

Buğday kepeği: Mineraller ve B vitaminleri içerir. Cildi kurumaktan korur.

Yeşil çay: Yalnızca içten değil, dıştan da kullanıldığında duyarlı ciltleri yatıştırır. Ayrıca cildi besler ve vaktinden önce yaşlanmaktan korur.

Çökelek-ekşimik: İltihaplı cilde karşı eski zamanlardan beri kullanılan çökelek, gerektiğinde biraz sütle karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Yağlı cilt bakımında kullanılır. Kısa sürede temizler.

Elma sirkesi: Bu çok yönlü ilaç, cildi canlandırır ve derinin örtüsünü güçlendirir. Çok zengin vitaminler ve mikro besin maddeleri içerir. Kuru ve çatlak cilt kadar, yağlı ve sivilceli cildin bakımında da başarılıdır. Saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Yumurta sarısı: Maske ve kompreslerin en önemli maddesidir. Ayrıca cildi besler ve düzgünleştirir.

Zencefil: Doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Yani cildi yağdan arındırır, iltihapları yatıştırır, çatlakların ve basit yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Evde doğal kozmetik
Evde doğal kozmetik

Bitkisel Yağlar:

Bitkisel yağlar: Şifalı bitkilerle tedavi ve cilt bakımı geleneğinde bitkisel yağ kullanımı, en eski yöntemlerden biridir. Bunlardan da bazı örnekler vermek gerekirse…

Badem yağı: Özellikle duyarlı, kuru ve çatlak ciltler için çok yararlıdır. Yani Pürüzleri yok eder. Ayrıca bebeklerde de kullanılabilir.

Hint yağı: Müshil ilacı olarak bilinir. Kendine özgü kokusu sebebiyle, kozmetiklere katkı biçiminde, az miktarlarda kullanılır. Özellikle saçları güçlendirmede başarıyla kullanılır.

Soya yağı: Soya fasulyesinin yağı, yüksek oranda içerdiği lesitin ve A vitamini sayesinde cildin beslenmesinde önemli görevler üstlenir.

Susam yağı: Hafif etkili, cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özellikler taşır.

Zeytin yağı: Kaliteli sızma zeytinyağı klasik bir kozmetik katkısıdır. Bunun yanında cilde derinlemesine işler, normalleştirir ve kendini yenilemesine yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir